Zdraví

Začalo jaro, už jste si připravili zbraně prosti klíšťatům?!

Vlivem klimatických změn se již na našem území prakticky nevyskytuje místo, kde by nebylo možné se s klíštětem setkat.  Obdobná situace je také u našich sousedů na Slovensku, v Rakousku a Bavorsku. Ve všech zmiňovaných zemích jsou nejčastěji přenášenými nemocemi klíšťová encefalitida a lymská borelióza.

Klíšťová encefalitida
Klíšťový zánět mozku je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Přenos původců klíštěonemocnění se uskutečňuje převážně klíšťaty. Inkubační doba klíšťové encefalitidy bývá 7 až 14 dnů, může být však i měsíc. Přestože nemoc (pokud vůbec propukne) může mít podobu jen lehkých bolestí hlavy a zvýšené teploty, může mít i těžký průběh spojený s prudkými bolestmi hlavy, vysokými horečkami, dezorientací, poruchami motorické koordinace, ztuhnutím šíje, atd. Při těžkém průběhu může dojít k úmrtí nebo k dlouhodobějším či doživotním následkům v podobě ochrnutí, poruchám soustředění či snížení intelektuálního výkonu.

Proti klíšťové encefalitidě se lidé mohou chránit očkováním. Vakcinace pro zvířata neexistuje.

Lymská borelióza
Původce boreliózy, bakterie Borrelia, je přenesena kousnutím infikovaným klíštětem, náležícím do několika druhů rodu Ixodes. Příznaky lymské boreliózy jsou velice proměnlivé, a stejně tak i její inkubační doba, která se pohybuje od 2 do 32 dní, nebo i několik měsíců. Běžným příznakem je šířící červená skvrna, která se objeví v místě přisátí klíštěte. Absence této skvrny však nic neznamená. Dalším častým příznakem může být silná bolest hlavy, horečka, bolesti ve svalech, třesavka, únava, bolest kloubů (hlavně v kolenou, ale i jinde), celková vyčerpanost. V případě neléčení nemoci zahrnují další symptomy klouby, srdce a centrální nervovou soustavu. Ve většině případů odezní infekce a její příznaky po léčbě antibiotiky, zejména pokud je nemoc podchycena v raném stádiu. Opožděná nebo nedostatečná léčba může vést k propuknutí mnohem vážnějších symptomů, které mohou omezovat funkčnost a být obtížně léčitelné.

Borelióze lze předejít u psů a koček očkováním. Účinná vakcína pro lidi neexistuje.

Věděli jste, že v evropském klimatickém pásmu žijí 3 základní druhy klíšťat (Ixodes ricinus, Rhipicephalus sanguineus a Dermacentor reticulatus), které jsou zdrojem mnohých nebezpečných infekčních chorob lidí a zvířat?

Cizopasná klíšťata se nejčastěji vyskytují v oblasti povodí vodních toků, v listnatých a smíšených lesích, parcích, ale můžete se s nimi setkat i v zahradách. Vyhýbají se otevřeným prostranstvím bez stromů, křoví a trav. Žijí v trávě a nízkých keřích. Visí na stéblech trav a na spodní straně listů, proto nejsou dobře viditelná. Nepovšimnutá se snaží dostat na svoji oběť. Klíšťata díky svým speciálním smyslovým orgánům reagují na teplotu, vůni a pohyb, což jim umožňuje přesně lokalizovat hostitele. Mohou parazitovat na celém těle, avšak obvykle si vybírají místa, kde je kůže tenká a tělesná teplota vyšší (hlava, uši, podpaží, slabiny, ruce a nohy).

AtiXNa vhodném místě zavedou pod kůži svoje bodavě-sací ústní ústrojí, místo vpichu znecitliví a poté sají až několik dní. Po proražení kůže zavede klíště do rány výměšek pro lepší přisání a látku ulehčující přijímat krev hostitele. Sání krve probíhá ve dvou fázích – 1.pomalé a 2.prudké. Největší riziko přenosu patogenních mikroorganismů vzniká ve fázi prudkého sání krve. Klíště se v této fázi zbavuje nadbytku tekutin přijímaných s krví hostitele a uvolňuje je zpět do rány. Tyto tekutiny mohou obsahovat mikroorganismy (prvoky, bakterie, viry). V případě klíšťat parazitujících na kůži déle než 24–48 hodin se často stává, že přenos onemocnění je vyprovokován zejména nevhodným způsobem odstraňování klíšťat.

Odstranění klíštěte
Jak už bylo řečeno, často se stává, že přenos infekčních onemocnění, jejichž zdrojem mohou být klíšťata, je vyprovokován nevhodným způsobem odstraňování klíšťat. Všechny tradiční metody odstraňování (např. potírání, vytrhávání) provokují živé klíště vylučovat vnořeným ústním ústrojím patogenní mikroorganismy do organismu lidí a zvířat. Vyvoláním silného kryogenního účinku způsobí přípravek ATIX okamžité a účinné snížení metabolické aktivity klíštěte (zmrazení), čímž omezí a zabrání přenosu tělesných tekutin parazita obsahující patogenní mikroorganismy, do organismu hostitele. ATIX je zdravotnický prostředek, který se s ohledem na svou klasifikaci a vlastnosti může používat u lidí i zvířat. Je jedinečný svou schopností okamžitě po aplikaci klíště zmrazit a umožnit tak jeho bezprostřední odstranění. Toho lze s výhodou využít především při odstraňování klíšťat u domácích mazlíčků, kteří bývají při běžném způsobu odstraňování podráždění, a mnohdy bývá problematické je po delší dobu udržet v klidu.

Přípravek uvidíte a zakoupíte také na výstavě FOR PETS, která se koná v termínu 9.–12. 4. 2015 v Praze.

Atix je běžně k dostání v lékárnách.

   
30.03.2015 - Nemoci - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [9] Kamila74 [*]

  Já mám z klíšťat celkem strach. Dostat ho jde jedna dvě a nikdy to nepřinese nic dobrého. Repelenty mi přijde, že zabírají jen někomu. Je lepší si to pojistit očkováním. Já třeba očkovaná jsem, ale občas se i pro jistotu stříknu repelentem, když jdu třeba vyloženě do lesa a jsem v klidu. Moje kamarádka se zas stříkne repelentem a klíšťata si nosí domu pravidelně... naštěstí je tedy také i očkovaná.

  superkarma: 0 21.05.2015, 11:13:02
 2. [8] KlusMar [*]

  A je to tu zas, mám velký respekt z těchto sice malých, ale zákeřných zvířátek. Rozhodli jsme se pro ochranu v podobě protektoru, nejenže používáme celá rodina, protože neobsahuje DEET, ale taky máme klid nejen od komárů, ale i klíšťáků.

  superkarma: 0 12.05.2015, 09:33:08
 3. [7] helča123 [*]

  Já jsem tedy četla, že B komplex je jen babská rada a mýtus. Věřím jenom očkování, protože to je jediná jistota proti klíšťové encefalitidě. Sousedka se stříkala repelentem, chodila do lesa v bílém a stejně jí měla. A podle vyprávění to teda nic příjemného nebylo.Sml15Sml15

  superkarma: 0 22.04.2015, 14:07:46
 4. [6] slávenka [*]

  Delli2 — #5 musím si B-komplex koupit, jste mi to připomněla, díky, užívám ho...Sml58

  superkarma: 0 30.03.2015, 20:31:05
 5. avatar
  [5] Delli2 [*]

  Prý užívání B-Komplexu klíšťata odpuzuje.....

  1. na komentář reaguje slávenka — #6
  superkarma: 0 30.03.2015, 20:14:36
 6. [4] prototype [*]

  Prevence se nesmí zanedbat Sml67

  superkarma: 0 30.03.2015, 08:46:49
 7. [3] alenabl [*]

  používám příležitostně, asi mám ještě zásobu z loňska, ale pejskovi musím pro pipetku

  superkarma: 0 30.03.2015, 08:32:55
 8. avatar
  [2] Milala [*]

  Zítra jdu na druhou dávku očkování proti encefalitidě. Jinak spreje mám taky jěště nějaké od loňska.

  superkarma: 0 30.03.2015, 08:07:17
 9. [1] janavys [*]

  Něco proti klíštatům ještě mám od loni.

  superkarma: 0 30.03.2015, 07:22:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme