Stres má mnoho podob a plíživě se téměř každému z nás dostal do života. Současný životní styl na nás všechny klade velké nároky. Nedostatek spánku, nervy a starosti, pracovní i osobní život, to vše a mnohem více může být důvodem, proč mu podlehnout. Jak s ním bojovat, aby se jeho účinky zmírnily a neměl takový vliv na naše zdraví?

O stresu se říká, že je tichým zabijákem. Má obrovský vliv na zdravotní stav, osobnost a vystupování, lehce se podepíše na vašem vnitřním i vnějším „já“. Špatný spánek, bušení srdce, nervozita, stažený žaludek, nekvalitní pleť… To všechno a mnohem víc umí stres.

Co to ale vůbec je? „Slovo stres pochází z anglického jazyka a znamená zátěž. Používá se pro označení reakce organismu na stresový podnět (stresor). Je psychickou a biologickou reakcí organismu na zátěžovou situaci. Ta má většinou různé podoby a projevuje se pocity úzkosti, vysokou srdeční frekvencí, pocením, špatným dýcháním apod.,“ uvádí MUDr. Kateřina Taušová.

Smutnou pravdou je, že se dnes a denně z něčeho každý stresuje, což pak vede k jedinému – stres se stává zcela běžnou a normální záležitostí a bereme ho jako nedílnou součást našeho bytí. Chyba. Možná, že vás určitá forma stresu občas vybičuje ke skvělým výsledkům, ale je načase s tímto nepřítelem zatočit jednou provždy. A důvod je velmi jednoduchý – zdraví by mělo být nejdůležitější.

stres

Lék ušitý na míru

Nejeden kouč a odborník na zdravý životní styl potvrzuje, že nejlepším a nejúčinnějším lékem proti stresu je aktivita, která vám sedí ze všeho nejlépe. To, co vás činí šťastnými, spokojenými a přináší vám radost bez ohledu na stav psychické pohody. Takže: tančete, běhejte, čtěte, buďte se svými milovanými, vařte nebo se pusťte do pletení. Zkrátka o sebe pečujte fyzicky i psychicky.

Vybijte se na 100 %

Stresu se také dobře zbavíte tak, že se opravdu a pořádně vybijete. Rozbijte talíř, běžte si zakřičet nebo se vypoťte na zahradě nebo v tělocvičně. Dopřejte si to, co vás alespoň na chvíli odpojí od starostí a přinese vnitřní úlevu.

Sex

Stres má mimo jiné velký vliv na kvalitu pleti. I s tím se dá účinně bojovat. „Na pleť má blahodárný účinek také sex. Během pohlavního styku se totiž zvyšuje cirkulace krve. Pleť se prokrvuje, okysličuje se, proto také hned po sexu působí už na první pohled zdravěji. Pravidelné milování navíc přispívá k tvorbě nového kolagenu-látky tělu vlastní, zodpovědné za pružnost pokožky. Díky kolagenu pleť stárne pomaleji, oddaluje se tvorba mimických vrásek,“ říká korektivní dermatoložka MUDr. Martina Neradová z MEDICOM Clinic.

Odpočívejte

relax

Není důležité být pořád v zápřahu. Občasné „nicnedělání“ má také blahodárné účinky. Nepracujte, vypněte si mobil i počítač, zkuste přerušit každodenní stereotyp. Chcete-li si totiž zachovat psychické zdraví, musíte načerpat nové síly. A proto odpočívejte.

Jezte dobře

Dopřejte svému tělu plody s vysokým obsahem vitaminu C, jezte ovesné produkty a oříšky, zařaďte do jídelníčku drůbeží maso, obsahuje totiž serotonin - „hormon štěstí“, ryby a mléčné výrobky.

Inzertní video

Čtěte také:

Reklama