Zdraví

Zabiják jménem Crohnova choroba

Nemoc, která způsobuje srůsty ve střevech, vás může při špatné léčbě a pozdní identifikaci zabít. Příběh třiadvacetileté Lindy je neveselý, naštěstí neskončil tragicky. Ale „Crohna“ si s sebou Linda ponese už celý život...

streva

Možná jste o ní ještě neslyšela – Crohnova choroba je nemoc, které lékaři ještě nepřišli na kloub. Nikdo netuší, co ji způsobuje, ale následky jsou děsivé – o nich ale až níže. Nejprve si přečtěte vyprávění třiadvacetileté Lindy, která se s tímto zabijákem setkala již v dětství...

Lindin příběh

Potíže se u mě projevily kolem 14. roku života – začala jsem trpět vleklými a opakovanými průjmy doprovázenými bolesti v pravé části podbřišku. Dětská doktorka mě však vždy odbyla s tím, ať držím pár dní dietu a vše se spraví. Na chvíli to vždy fungovalo, ale potíže se stále větší razancí a četností objevovaly. Po roce neustálého ujišťování, že to nic není, i když už jsem prakticky nevěděla, co to znamená běžná stolice, a byla slabá a vyčerpaná jak moucha, se máma naštvala a bez doporučení od obvoďačky mě zavezla do dětské nemocnice. Tam jsme měly ohromné štěstí, ujal se nás rovnou tehdejší pan primář (je to ostuda, ale nemůžu si vzpomenout na jeho jméno, i tak mu ale patří můj neskonalý dík), který také provedl potřebná vyšetření a já poprvé uslyšela svou diagnózu – Crohnova choroba. I když se nám snažil vysvětlit, o co se jedná, já si pamatuji jedinou jeho větu: „Musíme ihned začít s léčbou. Hospitalizace je více než nutná.“

Nenechal mě tehdy ani zajít domů pro věci a rovnou mě odvezli na JIPku. Na tohle období vzpomínám dost nerada - několik měsíců jsem nesměla jíst, byla jsem odkázána jen na umělou výživu, kolem mě neustále pípaly různé přístroje a plakala miminka, která byla napojená na hadičky stejně jako já. Následovala operace a dlouhá rekonvalescence. Zhubla jsem tehdy aspoň o 5 kg, takže jsem vypadala jako chodící kostlivec (vždy jsem byla extrémně štíhlá s drobnou postavou, ale tohle byl fakt děs). Navíc jsem musela neustále podstupovat různá vyšetření - naštěstí mi kolonoskopii provedli v narkóze – a měla jsem pořád strašné chutě (nedovede si ani představit, co to je několik měsíců nejíst – zachraňovaly mě jen ovocné žvýkačky a ochucené minerálky, tedy to jediné, co jsem měla povolené). I když jsem postupně přešla na normální stravu, měla jsem přísnou dietu a pořád jsem byla strašlivě hubená a slabá. V nemocnici jsem nakonec strávila asi čtyři měsíce a pak ještě měsíc doma. Fakt mě to štvalo, protože jsem zrovna přestoupila ze základky na střední a bála jsem se, že do nové party nezapadnu, když s nimi nebudu od začátku.

Pak mi předepsali kortikoidy, ty jsem brala víc než rok, a díky nim se mi děsně zkazila pleť a celá jsem se nafoukla - otekly mi tváře, břicho jsem měla jako těhule a bylo mi strašně slabo. Na konci prváku jsem se děsně těšila na prázdniny - ty minulé jsem strávila celé v nemocnici - měla jsem velké plány s kamarády i s přítelem. Jenže namísto k vodě mě zase odvezli do nemocnice a napojili na mé oblíbené kapačky.

A takhle to jde pořád dál. Chvilku mi je dobře a pak se to zase rapidně zhorší. Je to už přes pět let, co bojuji s Crohnem, a postupně si na něj zvykám - co také jiného, když se mnou bude po zbytek života. Letos jsem prodělala plánovanou operaci kvůli srůstům, které mi ohrožovaly ženské orgány. Teď je mi dobře, ale nevím, na jak dlouho. To je na téhle nemoci nejhorší - nikdy nevíte, kdy zase zaútočí... :-(

Crohnova choroba v otázkách a odpovědích

 • Co je to zač? Crohnova choroba (nebo též Crohnova nemoc) je chronické onemocnění trávicí trubice, které postihuje zejména tenké a tlusté střevo a způsobuje zde vředy, zúženiny a píštěle.
 • Jak vzniká? To se zatím pořádně neví.
 • Jak se projevuje? Zejména bolestmi břicha, vleklými průjmy a hubnutím. Může se ale vyskytnout i hnisání a krvácení v oblasti konečníku, záněty kloubů i rohovky či duhovky.
 • Jaká ji doprovází vyšetření?
  1. Laboratorní
  - jen vám vezmou krev, zbytek se odehraje v laboratoři.
  2. Ultrasonografické
  – běžný ultrazvuk – bezbolestný a ambulantní.
  3. Enteroklýza
  – den předem si pročistíte střeva projímadlem, pak vám zavedou tenkou cévku přes ústa do dvanácterníku, kam vpustí speciální kontrastní plyny kvůli snímkování - nic moc příjemného.
  4. Magnetická rezonance
  – ležíte půl hodiny v temném tunelu - sice to nebolí, ale pohodlně vám nebude.
  5. Kolonoskopie
  – to nejnepříjemnější - dva dny předem tekutá strava, den předem projímadlo (nutné vypít 4 litry během 4 hodin), a pak vám zavedou endoskop konečníkem do střev - i když dostanete utišující léky, bolí to jak ďas.
 • Kdy se může projevit? Nejčastější propuknutí nemoci je mezi 20. a 35. rokem věku.
 • Jak se léčí? Úplně vyléčit se (zatím) nedá. Lze ji jen udržovat pod kontrolou v pohodovém období a klidnit akutní zánět, když už k němu dojde. Typické medikamenty proti Crohnově chorobě jsou kortikosteroidy, tedy léky na hormonální bázi, které s sebou nesou řadu nežádoucích vedlejších účinků (závislost, osteoporóza, cukrovka, akné, vypadávaní vlasů, strie, otoky...).
  Používají se též Imunosupresiva - látky tlumící bouřlivou reakci imunitního systému. Nevyhnutelné zpravidla bývají i chirurgické zákroky, zejména pak resekce (vyjmutí) postižené části střeva.
 • Jakou dietu je třeba dodržovat? U pacientů s Crohnovou chorobou jsou častá zúžení střeva, je tedy nutné vyloučit z potravy vlákninu. Navíc je důležitý dostatečný příjem tekutin (ovšem s absolutní absencí alkoholu) a zvýšený obsah bílkovin v potravinách. Příjem stravy má být v menších, chuťově i výživově pestrých dávkách - 5 až 6 krát denně.
 • Světlá budoucnost? Nové experimenty zjišťují pozitivní účinky hematopoetických (krvetvorných) kmenových buněk, ovšem zmiňují také rizikovost léčby (až 2 % úmrtnost).
 • Jak moc je vzácná? Nepatří sice mezi nejběžnější choroby, ale pravděpodobnost, že se na ni léčí někdo z vašeho okolí, je docela veliká – v České republice jí totiž trpí 2–3 pacienti na 10 000 obyvatel. Navíc se každý rok objeví u dalších 1–3 nových pacientů na 100 000 obyvatel.

Slovo lékaře

Je to trochu pesimistické, ale žádné nové poznatky, co se důvodu onemocnění týče, nejsou," tvrdí gastroenterolog Martin Kolář z kliniky EURESIS, „vše je to ve stádiu zkoumání a hypotéz. Jisté je, že jde o autoimunitní onemocnění, což znamená, že se v organizmu tvoří látky, které útočí na vlastní střeva. Ale léčba je stejná jako před sto lety. Soudobý výzkum této nemoci se zaměřuje hlavně na genetiku."

Závěrem tohoto neveselého článku bych ještě rád uvedl motto z internetových stránek určených pro pacienty s Crohnovou chorobou: Nauč se smát se slzami v očích, pomalu kráčet, i když pospícháš, nauč se hladit se zaťatou pěstí, pak poznáš, že život je krásný a stojí za něj bojovat.“

Zdroje

 • http://www.crohn.cz
 • http://crohn.xf.cz
 • ČERVENKOVÁ, Renata. Crohnova nemoc a ulcerózní kolititida. 1. Praha : Galén, 2009. 111 s. ISBN 978-80-7262-600-7.
 • KOHOUT, Pavel; PAVLÍČKOVÁ, Jaroslava. Dieta: Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. 1. Čestlice: Nakladatelství Pavla Momčilová, 1998. 95 s. ISBN 80-85936-23-2.
   
03.11.2010 - Nemoci - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [35] Lydia001 [*]

  Je to hrozné, měli bychom být vděční za naše zdraví!

  superkarma: 0 21.01.2013, 20:43:33
 2. avatar
  [34] tajnostii [*]

  Zajímavé

  superkarma: 0 25.09.2012, 07:16:16
 3. avatar
  [33] Ginger20 [*]

  Docela zajímavé a někdy až zastrašující co tady čtu! Crohna mám, ale tak šíleně jak někteří jsem netrpěla! Je teda sice pravda, že mě dost bolel konečník a krvácela jsem! Pak se k tomu přidal průjem a zvracení a dost vysoké teploty, které ale netrvali nikdy celý den, ráno mi bylo dobře a postupně k večeru se teplota zvyšovala! Doktoři taky nevěděli co mi je,prošla jsem hodně vyšetřeními.To poslední byla kolonoskopie, kde zjistili zánět a 14 dní jsem dostávala umělou výživu, dalo se to docela vydržet, dávali mi i nutriční drinky a samozřejmě antibiotika v kapačkách a spoustu prášků. Kortikoidy mi nějak zvlášť neublížili, jen jsem měla akné. Dodnes beru jen Pentasu a dietu sem tam dodržuji, upřímně jeden doktor mi řekl, že specifická dieta na Crohna ani neexistuje, prostě zkusit co vám dělá dobře a co naopak nedělá!Samozřejmě nepiji alkohol a nekouřím!Sml16 

  superkarma: 0 16.11.2010, 13:46:26
 4. [32] Luci@ [*]

  vozanova — #30 Zatím se mne tato choroba netýká, ale díky mým alergiím na potraviny, kterou trpím a mé střevo trpí, tak se jí dost obávám. Průjmy mám teď i po jídlech, na které alergická nejsem a pravá strana podbříšku někdy bolí jak pes. Zatím jdu jen na ultrazvuk, ale moje největší noční můra je, že mi doktor řekne: "Kolonoskopie" Bolí to? Prý se dává i injekce, ale já ji dostala i na hadičku opačným směrema vůbec nic mi po ní nebylo. Normálně jsme odešla po svých jak čamrda a pamatuju si všechno... Fakt se hadičky spodem hodně bojim Sml15

  superkarma: 0 16.11.2010, 09:58:38
 5. [31] motylek1 [*]

  to je zláštní píšou 2-3pacienti na deset tisíc obyvatel bydlím v takovém městě a znám tři lidi co Crona mají myslím že je to mnohem častější nemoc než píší

  superkarma: 0 16.11.2010, 09:33:28

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] vozanova [*]

  Zdravím všechny, jsem překvapená, kolik se tady najde crohnařůSml16 My všichni víme, že se s tím dá žít a musí se žít hlavně bez stresů. Ten kdo to nezažil, tak neuvěří, jak je pro nás stresující někam jet, když nevíme, kde tam je toaletaSml80 Holky s crohnem nejezdíte do Prahy na semináře a konference?? Další se koná 2.12.Sml22 Zdravím všechny a užívejte si klidu Věrka

  1. na komentář reaguje Luci@ — #32
  superkarma: 0 16.11.2010, 09:02:20
 2. [29] dadma [*]

  Kolonoskopie mě vůbec nebolela.Pro mě je nejhorší vypít den předem roztok na vyprázdnění střev.Vypiji 1/2 litru a jsem plná pro mě je tohle nejhorší.Proto jsem již 3 roky nešla na vyšetření.

  Enteroklýza mě přišla horší,ale to také záleží na přístupu lékaře a sestřiček.Na kolonoskopii jsou super zato na RTG to byl děs.

  superkarma: 0 04.11.2010, 16:21:45
 3. avatar
  [28] fialinka [*]

  bruna — #26 to jsem taky četla a bylo to teda hodně zajímavé, ale asi by muselo být zle, abych do toho šla :-)

  superkarma: 0 03.11.2010, 21:14:43
 4. avatar
  [27] Lucimo [*]

  bruna — #26 To mi příjde jak od Šimka s Grosmannem, když chřipku léčili zápalem plic....

  superkarma: 0 03.11.2010, 20:47:12
 5. [26] bruna [*]

  Cetla jsem tak pred rokem nejakej clanek myslim ze zrovna o Crohnove nemoci (kazdopadne to bylo autoimunitni onemocneni strev). Nejaky doktor vychazel z toho, ze tyhle autoimunitni reakce strev jsou zpusobene mj. tim, ze driv ve strevech zili cizopasnici, zatimco dnes streva nemaji "s cim bojovat" a tak reaguji neprimerene. A pry skutecne mnoha nemocnym pomohlo, kdyz si nasadili do strev roupy. Pry to zatim neni zadna oficialni metoda a ten doktor to teprve zkouma, ale spousta nemocnych si jej i tak nasla a s cizopasniky udelali dobre zkusenosti.

  1. na komentář reaguje Lucimo — #27
  2. na komentář reaguje fialinka — #28
  superkarma: 0 03.11.2010, 20:27:17
 6. avatar
  [25] mio [*]

  Eva_Fl — #24 Sml16

  superkarma: 0 03.11.2010, 18:27:52
 7. avatar
  [24] Eva_CZ [*]

  mio — #22 ja jsem to nikdy nemerila, pekne jsem si tam relaxovala. Je to i mozny, ze to bylo TAK dlouhy, ale rozhodne mi to neprislo. Sml54

  1. na komentář reaguje mio — #25
  superkarma: 0 03.11.2010, 18:02:45
 8. avatar
  [23] Lanolinka [*]

  Tuto nemoc má i můj bratr. Bylo to strašný,ležel na ARU - už zvracel výkaly..rok se trousil po doktorech, kteří mu předepisovali prášky a pořád ho to bolelo a byl strašně vyhublý..pak se máma naštvala a zašla za bylinkářem, který se mu podíval do oka, namíchal mu bylinky a už má 4 roky klid.. pokud se necítí nejlíp, dá si měsíční kůru a je v pohodě..

  superkarma: 0 03.11.2010, 17:48:32
 9. avatar
  [22] mio [*]

  Eva_Fl — #21 "můj" tunel trval skoro 50 minut, ale nebýt pana pracovníka, který mě furt "vyrušoval" pokyny, kdy dýchat a kdy ne, tak jsem tam málem usnulaSml54

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #24
  superkarma: 0 03.11.2010, 17:01:59
 10. avatar
  [21] Eva_CZ [*]

  A projizdek v tunelech mam za sebou taky dost, myslim, ze zadna netrvala pul hodiny a neprislo mi to jako nejaky trapeni. Poslouchala jsem tam muziku a lezela... Sml80

  1. na komentář reaguje mio — #22
  superkarma: 0 03.11.2010, 16:33:12
 11. avatar
  [20] Eva_CZ [*]

  Pred kolonoskopii jsem nepila nic, delali mi ji, stejne jako gastro, v plne narkoze. Ano, miluju Ameriku. V Cesku jsem si oboje uzila pri plnem vedomi a dekuji, nikdy vice.

  superkarma: 0 03.11.2010, 16:32:06
 12. avatar
  [19] monkee [*]

  mio — #14 Souhlas, mám za sebou obojí.Sml22Sml31Sml15 Na gastroskopii mě aspoň oblbli Sml30, tak to bylo "jen" nepříjemný.

  fialinka — #17 Joooo, střeva mám stavěný jen na trávení a nikolivěk na kolonoskopii (jsou sama zatáčka Sml30Sml30Sml30).

  superkarma: 0 03.11.2010, 16:19:57
 13. avatar
  [18] mio [*]

  fialinka — #16 bereš to dobřeSml67 tak přeju, ať jsi v pohodě (relativní) i do budoucnaSml16Sml72

  fialinka — #17 asi jo. A ještě štěstí, že tu gastro jsem vždy byla dostatečně oblbá a nevnímala to "na plný kule". Můj 2letý syn ji nedávno taky musel podstoupit (kvůli podezření na celiakii, taky se mu potvrdila..) a takhle malým dětem je dělána v plné narkóze.

  superkarma: 0 03.11.2010, 15:47:04
 14. avatar
  [17] fialinka [*]

  mio — #14 jj, Radůza má celiakii a pro mne je kolonoskopie mnohem menší zlo, nesnáším tu gastroskopii :-), jenže to záleží i na tom, jak má kdo stavěné střeva :-)

  1. na komentář reaguje mio — #18
  2. na komentář reaguje monkee — #19
  superkarma: 0 03.11.2010, 15:35:52
 15. avatar
  [16] fialinka [*]

  Dovolila bych si s obsahem článku trošku nesouhlasit... vím, že mám v tomhle spíš štěstí, ale Crohnovku mám, vím i o pár lidech kolem mne a nemusí to být tak zlé, jak je to tu vykreslené...

  Začala se mi projevovat jen průjmy, hubnutí a bolesti nic... počáteční atak jsem ustála i bez hospitalizace a neschopenky, i když to bylo složité... a teď už asi osm let následuje jen udržovací léčba a život mi nemoc v podstatě nijak neomezuje. Kolonoskopie a v mém případě i gastroskopie je hnusná, to jo :-(.

  Nechci nic zakřiknout, ale prostě nemusí být až tak zle, navíc to, co se tu píše např. o dietě, apod., platí jen pro akutní stádia nemoci - pokud je nemoc v remisi, tak musíte přijít na to, co vám vadí a jinak nejste nijak zvlášť omezeni, můj doktor tvrdí, že ani občasná sklenička vína nevadí, doporučuje naopak co nejaktivnější život, psychika taky hodně pomáhá :-).

  1. na komentář reaguje mio — #18
  superkarma: 0 03.11.2010, 15:34:55
 16. avatar
  [15] femme [*]

  cicinka — #13  tak to já tyhle problémy nemám Sml23 mně horem spouštěli hadici jak od sprchy k srdci, to bylo daleko "výživnější", než kolonoskopie Sml68 Sml22

  superkarma: 0 03.11.2010, 14:41:16
 17. avatar
  [14] mio [*]

  Měla jsem tu "čest" několikrát podstoupit gastroskopii, ale proti kolonoskopii je to asi procházka růžovou zahradou..

  átéčko — #7 Radůza má (stejně jako já) celiakii...

  1. na komentář reaguje fialinka — #17
  2. na komentář reaguje monkee — #19
  superkarma: 0 03.11.2010, 14:15:52
 18. avatar
  [13] cicinka [*]

  monkee — #10 femme — #11 Mě na tom vadí to, že mě to omezuje v práci. Přemýšlet kdy se objednat, abych byla doma a vypila blivajz. Nebo abych to stihla pak do práce na odpolední atd. Nechce se mi na to brát volno. Tak jedině toto mi vadí. A horem žaludek...toho jsem se bála víc. Na televizi jsem nevidělaSml57 a jak mi to tam doktor šoupl, tak mi dloubnul do krku a tři dny to pobolívalo. Ale zase to bylo velice rychlé. Asi se s tím nepáře.Sml24

  1. na komentář reaguje femme — #15
  superkarma: 0 03.11.2010, 12:12:28
 19. avatar
  [12] wich [*]

  monkee — #8 Řeznictví Sml22 Člověk je vyčerpaný tou nemocí, nervama, že neví, co to je a jak vážné to je a ještě ta šílená bolest vyšetření Sml22

  superkarma: 0 03.11.2010, 12:11:03
 20. avatar
  [11] femme [*]

  Dante Alighieri — #4 mně vždycky, cca 5x, dělali kolonoskopii při vědomí, bo mi nikdy nenašli žádnou vhodnou žílu Sml28 Sml68 ale zažila jsem i daleko horší vyšetření Sml22 Sml80

  1. na komentář reaguje cicinka — #13
  superkarma: 0 03.11.2010, 12:05:29
 21. avatar
  [10] monkee [*]

  cicinka — #9 Já neměla tušení, co to obnáší, myslela jsem, že to nejhorší bylo pití toho blivajzu (ke konci už to nešlo ani polknout), ale krutě jsem se mýlila.Sml31

  Domů jsem se musela dopravit SAMA, totální lazar po zbytek dne (taky jsem ho prospala).

  1. na komentář reaguje cicinka — #13
  superkarma: 0 03.11.2010, 12:05:11
 22. avatar
  [9] cicinka [*]

  monkee — #8 Já se toho moc bála. Ale dalo se to vydržet. Horší to bylo pak. Bylo mi blbě jak jsem byla nafouklá. Nutilo mě to pořád na WC. Manžel mě dovezl domů, já se z toho vyspala a odpoledne už jsem u táboráku zdlábla klobásu. tehdy. Dneska už bych se tak necpala.

  1. na komentář reaguje monkee — #10
  superkarma: 0 03.11.2010, 11:53:42
 23. avatar
  [8] monkee [*]

  Dante Alighieri — #4 cicinka — #6 Já si to užila naplno - dokonce bez jakýchkoliv utišujících léků. Otřesná vzpomínka Sml22 Sml68

  1. na komentář reaguje cicinka — #9
  2. na komentář reaguje wich — #12
  superkarma: 0 03.11.2010, 11:49:59
 24. avatar
  [7] átéčko [*]

  Tuhle nemoc mají i zpěvačka Heidi Janků a Radúza.

  1. na komentář reaguje mio — #14
  superkarma: 0 03.11.2010, 11:41:44
 25. avatar
  [6] cicinka [*]

  Dante Alighieri — #4 počítačka — #5 Mě to dělali normálněš při vědomí. Sice mi něco píchli, ale mimo jsem nebyla. Naopak jsem si to hezky užila a mrkla se na svoje střeva zevnitř. Tehdy to bylo o.k. a kde nic tu nic. Je to už 6 let. Tak snad to bude dobré.

  Jinak tedy všem postiženým přeju co nejmenší trápení ať to zvládají dobře.

  1. na komentář reaguje monkee — #8
  superkarma: 0 03.11.2010, 10:22:02
 26. [5] počítačka [*]

  Sama mám tuto chorobu už 17 let. Sml79Trochu jsem poskočila na židli při čtení vyšetřovacích metod - dnes vám dají injekce před vyšetřením, takže cítíte málo a navíc po injekci máte téměř "okno", takže si nic nepamatujete. Chodím na vyšetření "spodem" každý skoro půlrok, vypití 4 litrů vody s nálevem není tak nutné, je potřeba si to zpříjemnit, o tekuté stravě - mno, nikdy jsem to nedělala, je to podle mne jinak. Pokud někdo chcete rady, klidně mi písněte, napíši. Už několik let hodlám psát deník, ale nikdy jsem si k tomu nesedla. A pozor - je to hodně o psychice. Zánětářům zdar, nemoci zmar. Sml16

  1. na komentář reaguje cicinka — #6
  superkarma: 0 03.11.2010, 08:52:01
 27. avatar
  [4] Dante Alighieri [*]

  Ještě dodám - tu kolonoskopii dělají mámině kamarádce v úplné narkóze. Po pravdě jsem netušila, že se to dělá i při vědomí.

  1. na komentář reaguje cicinka — #6
  2. na komentář reaguje monkee — #8
  3. na komentář reaguje femme — #11
  superkarma: 0 03.11.2010, 08:25:03
 28. avatar
  [3] Dante Alighieri [*]

  Slyšela jsem o ní - má jí přece zpěvačka Anastacia. A také jedna mámina kamarádka. Ta musí chudák pořád chodit na nějaká vyšetření (samozřejmě hlavně spodem), pořádně se nenají...

  superkarma: 0 03.11.2010, 08:22:44
 29. avatar
  [2] kozicka [*]

  Jak příjemná a jednoduchá je alergie na mléko.

  superkarma: 0 03.11.2010, 07:39:34
 30. avatar
  [1] wich [*]

  Právě se s tím potýká a bojuje táta Sml3 Nic veselého to není, zvlášť pro chlapa, co celej život kromě zlomenin nemarodil ani s chřipkou.

  superkarma: 0 03.11.2010, 07:17:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme