Domácnost

Zabijáci vypadali jako krocani

Archeologové uvádějí na pravou míru představy filmových diváků o nebezpečných pravěkých obludách, které proslavil snímek Jurský park. Malé hrbolky na kosti horní končetiny velociraptora podle nich prozrazují, že tento masožravý dinosaurus, jeden z hlavních zloduchů Jurského parku, byl opeřený.

Objev uveřejněný v prestižním listu Science potvrzuje domněnky mnoha vědců, že stejně jako někteří jeho příbuzní měl i velociraptor peří, které bylo pevně přichycené ke kosti.

Už dlouho jsme to zvažovali jako pravděpodobnou možnost, ale chyběl důkaz," říká Alan Turner, člen výzkumného týmu Amerického muzea přírodních dějin. Velociraptor žil v době před asi 85 miliony let a patřil ke skupině rychlých dvounohých dinosaurů, kteří byli předky dnešních ptáků. Byl velký asi jako krocan a vážil asi 15 kilogramů. Ačkoliv byl opeřený, neuměl ani létat ani se nechat nést větrem. Vědci mají za to, že během svého vývoje tuto schopnost postupně ztratil, jen peří mu zůstalo. Mohlo sloužit k lákání samiček, chránění hnízd, kontrole tělesné teploty i manévrování při běhu. Nový objev jen dále potvrzuje, nakolik si byli dnešní ptáci a jejich pravěcí předchůdci podobní.

Všichni ptáci i jejich předchůdci měli duté kosti, seděli na hnízdech a byli pokryti peřím. Kdyby dnes nějací velociraptoři žili, asi by nám připomínali nějakého hodně neobvyklého ptáka podobného krocanovi," říká další člen týmu Mark Norrel.

Zdroj: Korzo

Viděla jste Jurský park? Dovedete si představit opeřené dinosaury? Překvapilo vás to? Víte o nějakých podobných objevech, které zvrátily obecně zažité představy o minulosti? Co třeba skutečnost, že antické sochy a gotické katedrály byly barevné?

   
25.09.2007 - Dům a byt - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [2] ivana.kuglerova [*]

  gentiana: Jé, to o pastech na mamuty jsem nevěděla . Jsem poučena, tento den nebyl promarněn

  superkarma: 0 25.09.2007, 21:17:01
 2. [1] gentiana [*]

  To, že si lidi něco nějak představujou a ono to vlastně bylo jinak, je normální.
  A pak přijde hnidopišný historik jako já a kazí konverzaci tím, že vikingové nenosili rohaté helmy a středověké jemné dámy se sice nechaly opěvovat trubadúry, ale i za to, že rázně služce vyrazily zub, když odmlouvala. Toho by se našlo.... slovanské kultovní sochy neměly paprsky jako na Alšových malbách, většina lidského konání až po francouzskou revoluci více nebo jěště více souvisela s náboženstvím, pračlověci nežili v jeskyních, protože jeskyní byl nedostatek, tak si museli stavět chajdy, mamuti se nelovili do pastí na mamuty, nebo aspoň existenci pastí na mamuty nikdo nedokázal. Marx byl bohatý fabrikant a zneužíval služku.
  Atd. až do rána.

  superkarma: 0 25.09.2007, 19:08:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme