Jestlipak jste tuhle větu už někdy použily na adresu svých ratolestí? Myslím, že ano a nemusíte se za to stydět. Představa Vánoc bez dárků je pro děti děsivá, ale zároveň motivující, aby ještě zapracovaly na pololetním vysvědčení.

kid

Já už mám sice děti škole odrostlé, ale přesně tahle hláška ve mně vyvolala vzpomínky. Myslím, že jsem ji párkrát na adresu svých dcer také pronesla. Tentokrát jsem ji ale zaslechla od své malé „kamarádky“, s kterou si občas vyjedu na koni. Je to taková zdravě sebevědomá, hubatá holka, ale škola ji dvakrát nebere.

Když jsem se jí ptala, jak se těší na Vánoce, najednou zvážněla. „Hm, táta řekl, že nic nedostanu, dokud si neopravím tu čtyřku z češtiny.“ Jejího tátu znám, takže mi bylo jasné, že to myslí naprosto vážně.

„A to ještě neví, že jsem minulý týden dostala kouli z matiky a ve fyzice to mám taky pěkně nahnutý.“  Lezlo to z ní jako z chlupaté deky, ale na druhou stranu mě těšilo, že se mi svěřila a nebrala mě jako autoritativního dospěláka.

Najednou jsem si uvědomila, že i takhle „malé“ děti mají své starosti a že bych s ní asi neměnila. V jednom týdnu písemka z matiky, zkoušení z češtiny a test z fyziky. Uf.

„A když to nezvládnu, bude nejen prázdno pod stromkem, ale možná i zákaz ježdění. A to by mě štvalo asi nejvíc.“
„Nesmíš se tátovi divit, on ví, že jsi chytrá holka, jenom to trochu flákáš. A zřejmě na tebe žádné páky nefungují, tak musel přitvrdit. Každý rodič chce, aby jeho děti byly úspěšné. A já věřím, že ty budeš. Prostě jednou oželíš víkend na koních, sedneš na učení  a známky si opravíš. Ruku na to!“

Pololetní vysvědčení se kvapem blíží a na opravu známek už moc času nezbývá. Je nejvyšší čas děti trochu přitáhnout, aby ještě zabraly. A taková malá lest, že nebude nic pod stromečkem, vám v tom může pomoct. Využijete jí?

Reklama