run

Byť je malé jako naše pěst, představuje srdce ten nejdůležitější sval, který ve svém těle máme. Stejně důležitá je proto také péče o jeho zdraví. A ta může být ve své podstatě velmi jednoduchá, neboť spočívá především v dostatečném pohybu, pestré a vyvážené stravě a v umění správné relaxace

Zdá se to snadné, ale ruku na srdce, kdo z nás tyto zásady dodržuje? Proto přicházíme s jednoduchým návrhem. Začněte pečovat o své zdraví a zdraví svého srdce pomalu, po malých krůčcích. Stačí si třeba jít místo sledování televizního seriálu zaběhat nebo si místo tučného vepřového dát k večeři zeleninový salát. Chcete-li maličkou inspiraci, podívejte se na jednoduché návody pro každou ze třech důležitých oblastí péče o zdraví srdce.

Strava pro zdravé srdce

Jídelníček by měl být hodně pestrý a vyvážený s přiměřenou energetickou hodnotou. Součástí každého denního jídla by měla být zelenina nebo ovoce, přednost by měly dostávat kvalitní rostlinné oleje a výrobky z nich vyrobené např. margaríny (při zvýšené hladině cholesterolu je vhodný výrobek steroly přídavkem rostlinných sterolů), živočišné tuky je naopak třeba omezovat. Neměli bychom zapomínat ani na ryby a zařazovat je do jídelníčku min. 2x týdně.

Pohyb pro zdravé srdce

Pohyb udržuje v dobré kondici všechny svaly, tedy i sval srdeční. Měli bychom se proto pohybu věnovat denně nejméně 30 minut. Jak už jsme říkali, nemusí se přitom jednat o žádné soutěžní výkony, stačí začít po malých krůčcích - zrychlit chůzi při procházce se psem, vystoupit o stanici dříve, nebo přestat jezdit výtahem a vyjít pár pater pěšky.

Relaxace

Člověk není živ jen prací a neměl by rozhodně zapomínat na vhodný odpočinek, a to jak fyzický, tak duševní. Dopřejte si proto čas od času třeba příjemnou masáž, pozvěte přátele na dobrou (a zdravou) večeři nebo vymyslete zajímavý rodinný výlet.

Kde se poradit

Jak upravit životní styl a změnit jídelníček Vám poradí např. na bezplatné Informační lince zdravého životního stylu 800 175 324, která je v provozu každý všední den od 9 do 17 hodin. Pro poradenství a měření hladiny cholesterolu v krvi můžete rovněž využít služby mobilního centra, které bude své služby poskytovat během oslav Světového dne srdce pořádaných dne 26.9.2010 v Praze před OC Arkády Pankrác. Protože součástí oslav je rovněž závod v běhu do schodů nazvaný Flora Run Up, přijďte si ověřit svou kondici při otevřeném běhu pro zdravé srdce! I v tomto otevřeném závodě se měří čas, pokud si tedy s sebou vezmete přátele, můžete s nimi soutěžit o nejlepší čas a posléze si společně užít i večerní koncert skupiny Děda Mládek Illegal Band. Přijďte si užít krásný den a udělejte něco pro své zdraví!

Bližší informace najdete nawww.flora.cz a http://flora.run-up.cz/

Reklama