Na své dětství zavzpomínala čtenářka Danca26, napsala nám ale i o tom, jak se u nich ve vsi koná Svatomartinská zábava a co ještě potřebuje udělat na zahradě.

Také si myslím, že dopřát si jednou za čas nějaké dobroty je potřeba. :-) Moc Vám děkuju za příspěvek, milá Danco26, a přeju krásný den.


Jako děti jsme věřili na Martina na bílém koni stejně jako na Mikuláše. Celý den jsme se dívali z okna, jestli už nepřijel. A pokud nepadal sníh, bylo jasné, že nepřijel. Pokud už bylo bílo, tak jsme Martina promeškali a už projel - ostatně jako vždycky. Říkali jsme si, že má asi rychlého koně, že ho nikdy nezahlédneme :-)

Jinak je den Sv. Martina takovým připomenutím, že Vánoce a zima se blíží. Takže kdo nestihl, rychle sklidit a zazimovat zahrádky, připravit dřevo a uhlí na zimu, a začít se pomalu poohlížet po vánočních dárcích a potřebách na pečení cukroví. V den Sv. Martina je naše rodina zvyklá také dát si k obědu (příp. k večeři) nějakou tu husu nebo kachnu se zelím a knedlíkem. Kačenu nebo husu nemáme k jídlu denně, takže jednou za čas si ji dopřát můžeme všichni, ne? Cholesterol, necholesterol :-)

Jinak se u nás na vesnici se 140 obyvateli koná SvatoMartinská zábava, kde účast je tak 140 lidí - ne že by přišli všichni, ale dorazí hodně přespolních, kteří jsou zvědaví na pravou venkovskou zábavu s dobrým masíčkem k zakousnutí, svatomartinským vínem, svatomartinským pivem i kořaličkou :-). Když se místní štamgasti ráno vrací domů, tak už netuší, jestli slavili Martina, Vánoce nebo Velikonoce :-)

Jinak se na sníh těším, akorát už bych chtěla mít vše připravené, ještě nemáme pooranou zahradu, sklizenou petržel a schovanou houpačku a až to bude hotové, tak pak už ať napadne sníh. Ale rozumně, ne 2 metry jak je u nás na horách běžné. Ráda bych se ráno dostala do práce a večer z práce :-)

Jinak přeji všem krásné prožití dne Sv. Martina a dopřejte si aspoň dneska nějakou tu dobrůtku, zahodujte si - dneska to přece máme výjimečně povoleno :-)

Danca26

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Tématem dneška je: Svatý Martin

  • Znáte tuto tradici?
  • Co o ní víte?
  • Jaké zvyky dodržujete na svatého Martina?
  • Koná se u vás v okolí nějaká martinská slavnost?
  • Chutná vám pečená husa?
  • A těšíte se na sníh?

Prosím, další příspěvky už neposílejte. Zanedlouho se dozvíte, kdo za odměnu získá dárek: Kolekci zelených čajů, Kolekci čajů PIGI, obojí od firmy Jemča, a dva balíčky kávy Nescafé 3 v 1.

martin

Reklama