Jihočeskou vesničku Hosín, která leží sedm kilometrů od Českých Budějovic, asi moc lidí nezná. A je to škoda, protože se tu nachází velmi zajímavý kostel sv. Petra a Pavla. A také boží muka, opředená legendou.

Na Hosín mám krásné vzpomínky... Jako dítě jsem bydlela v nedaleké Hluboké nad Vltavou, a tak jsme do Hosína často vyráželi na procházky, které končily u zdejšího kostela. No a během střední školy jsem se tu ve volných chvílích scházela s kamarádkou, ležely jsme na trávě vedle kostela, koukaly do nebe a povídaly si... Nedávno jsem tudy šla znovu a rozhodla se napsat o něm i vám.

Přečtěte si také:

I bez vzpomínek je ovšem Hosín krásné místo, až někdy pojedete kolem, zastavte se a prohlédněte si ho. Zdejší kostel je totiž krásná a zvláštní budova. Není sice moc starý, vznikl až v letech 1899–1900, ale jeho součástí je románský kostelík asi z 11. století, který byl později přestavěný na gotický a kolem roku 1340 byl vyzdoben freskami. Nakonec proběhla i přestavba novorománská, kdy byly na stavbu zvenčí použité žluté šamotové cihly a kámen. A další zajímavostí je, že presbytář kostela je orientovaný na jih, ačkoliv většina kostelů ho má na východ.

hosin

Hosínský kostel je vidět zdaleka

A ještě je tu jedna věc: zvláštní kamenná boží muka s letopočtem 1636 a erbem Baltazara de Marradas, která stojí u silnice cestou na Hlubokou. Je jasné, že je dal postavit španělský generál Marradas, který tehdy vlastnil panství Hlubokou i s Hosínem. A víte proč? Na Hluboké se o tom vypráví legenda. Generál byl prý velmi krutý a nekompromisní a k poddaným se nechoval hezky. Když pak onemocněl, dal na svém panství postavit několik takových božích muk, prý aby si usmířil boha a vykoupil se ze svých hříchů. Od té doby se jim říká „maradasky“.

hosin

A tohle je „maradaska“.

A tady máte ještě pár fotek kostela na podzim...

hosin

hosin

hosin

hosin

hosin

hosin

hosin

hosin

Foto: Zdeněk Dvořák

Další zajímavé články:

Reklama