V srdci Moravské brány, na dohled od Hané z jedné strany a Beskyd ze druhé, leží malebné lázně Teplice nad Bečvou. Unikátní alkalickou zemitou kyselkou s vysokým obsahem oxidu uhličitého tu pacienty léčí již od poloviny šestnáctého století. Zdejší specialisté pomáhají hlavně srdci. A při tom se nevyhýbají jak tradičním metodám, tak i nejmodernějším výzkumům. Mezi novinky patří zdejší polarium, jedno ze tří v České republice.

 

Principem celotělové chladové terapie je využívání střídavých účinků velmi nízkých a pokojových teplot na lidský organismus. Základní princip je do jisté míry obdobný jako u sauny. Sauna pracuje s vlhkým a ohřátým vzduchem o teplotě plus 60 až 110 °C. Chladová terapie používá účinek extrémních chladových hodnot v rozmezí minus 110 až 160 °C. Výrazným rozdílem oproti sauně je ale skutečnost, že zatímco po sauně je doporučován klid a odpočinek, po polariu je naopak žádoucí intenzivní pohyb.

 

Jaký má vlastně polarium na lidské zdraví vliv?
V podstatě dvojí. Místním snížením teploty, kdy povrchová teplota kůže a podkožních tkání klesne v průběhu jedné až tří minut procedury na 2 až 0 ° C, nedojde k ochlazení tělesného jádra. Následkem extrémního ochlazení povrchu kůže se bleskově utlumí kožní nervová zakončení, čímž se sníží vnímání bolesti. Po ukončení procedury se povrch těla rychle oteplí a až čtyřnásobně se zvýší místní prokrvení. Kromě léčebného působení místního překrvení byl prokázán i preventivní místní efekt v procesu stárnutí a degenerace podkožního vaziva při celulitidě. Kromě léčebných a rehabilitačních účinků lze očekávat i velmi dobrý kosmetický efekt této metody.

Ten druhý efekt by se dal nazvat jako reflexní celotělový účinek vyvolaný vlivem silného podráždění chladových receptorů. To má za následek celou řadu pochodů v organismu vedoucích k příznivému ovlivnění různých onemocnění, především revmatických.

Během metody dochází k vyplavení hormonů endorfinů, což vyvolává prakticky u všech osob po absolvování terapie pocit mimořádné tělesné síly a duševní pohody.

Poprvé se začala celotělová chladová terapie používat v Japonsku v sedmdesátých létech minulého století. V osmdesátých letech se pak rozšířila i do Evropy, nejprve do Německa, a potom do Polska a dalších států.


soutěž - kúra
Do polaria míří nemocní, sportovci i ženy za krásou
Vlastní aplikaci celotělové kryoterapie předchází lékařské vyšetření se zaměřením na vyloučení kontraindikací metody. Léčebná metoda celotělové chladové terapie využívá zlepšeného prokrvení kůže, vaziva, šlach, svalů a kloubů. Po provedení série celotělové kryoterapie dochází ke zvětšení pohyblivosti kloubů, ke zvýšení svalové síly, zvýšení tolerance fyzické zátěže, zmenšení bolesti a ke snížení potřeby užívání protizánětlivých a protibolestivých léků. I proto se dnes celotělová kryoterapie využívá v různých oborech medicíny. Dle zahraniční i naší literatury je doplňkem léčení a rehabilitace u nemocí revmatologických (revmatoidní arthritis, revmatismus měkkých tkání, kolagenózy, vaskulitidy, Bechtěrevova choroba, Reiterova choroba, artrózy drobných ručních kloubů i kloubů nosných, DNA, lichen ruber planus), nemocí neurologických (roztroušená skleróza mozkomišní, Parkinsonova choroba, spastické obrny, myastenia, chronické bolestivé páteřní syndromy, neuralgie sedacího nervu), nemocí ortopedických (stavy po operacích nosných kloubů, stavy po operacích výhřezů páteřních plotének), nemocí plicních (asthma bronchiale a spastická bronchitis), nemocí kožních (lupénka a psoriartritická artritida), poúrazových stavů (následky nehod i jiných úrazů v dopravě i průmyslu – Sudeckův poúrazový syndrom).
Dále je možno metodu celotělové kryoterapie využívat k léčení potíží při menopauze, k posílení výkonnosti imunitního systému a zpomalení procesu stárnutí organizmu. Kryoterapii vítají sportovci, kterým pomáhá při léčbě a rehabilitaci nejrůznějších sportovních úrazů, jako jsou třeba natažené nebo natržené svaly, postižení kloubních chrupavek nosných kloubů, ale urychluje i regeneraci organismu po skončení náročné sportovní sezony. U sportovců je také v tréninkovém procesu využíván efekt všeobecného zvýšení výkonnosti týkající se většiny funkcí organismu, jenž je způsoben cyklickým vyplavováním řady tkáňových působků-mediátorů do krevního řečiště. Výborné je i využití kosmetických efektů léčebné metody jako doplněk jiných kosmetických zákroků na kůži a efektu anti-ageing. V literatuře se také uvádí příznivé působení na psychické rozpoložení člověka a pozitivní efekt na sexuální apetenci. 

Tak jako u sauny se významnější léčebné efekty dosáhnou až opakováním, tak i u kryoterapie je léčebný efekt mnohem vyšší až po absolvování série procedur – zvyšuje se pohyblivost kloubů, zmenšuje se bolestivost, a tím se omezuje i užívání léků proti bolesti, zvyšuje se svalová síla a tolerance fyzické zátěže. V okolních zemích jsou doporučené série aplikací od 6 do 40 vstupů, optimální kúra by měla zahrnovat nejméně deset vstupů, významné pozitivní účinky se dostavují již po čtvrtém až pátém pobytu v polariu. Denně lze absolvovat až 2-3 procedury s minimální přestávkou 4 hodiny mezi jednotlivými aplikacemi.

V polariu si vyrobíte své hormony štěstí…
V Teplicích nad Bečvou je polarium pojato ve velmi vzdušném stylu. Klient vstupuje do polaria pohodlně po schodech v minimálním oblečení - pouze v plavkách, ponožkách, dřevácích, s rukavicemi na rukou, s čelenkou přes uši, s rouškou přes ústa, ženy mají navíc bavlněnou halenu. Co krok to nižší teplota. Úplně dole je ta pravá arktická zima. Od okolního světa jsou klienti oddělení jen celoprosklenými dveřmi. Maximálně tři klienti se v polariu pomalu prochází, mohou si vyzkoušet podřep a zkusit si různé teplotní vrstvy. Klienti musí dýchat nosem a povrchně, člověk nesmí být zpocený, protože voda rychle odvádí teplo. Po celou dobu kontroluje „mrazící se klienty“ obsluha prostřednictvím proskleného okna ve stropu polaria. Při pobytu v polariu paradoxně nepociťujete chlad, ale spíše jemné pálení na odkrytých částech těla. Po uplynutí 2–3 minut jdou klienti z polaria přímo do tělocvičny, kde nejméně dalších 20 minut intenzivně cvičí na přístrojích (jízda na stacionárních kolech, veslování na trenažérech, běh na pohyblivém chodníku) se zaměřením na bolestivé části těla.

Vedle zvýšení tělesné a duševní výkonnosti se vyplavením endorfinů po absolvování léčebné procedury dostavuje i již zmíněný pocit tělesné síly a duševní pohody. 

 

Soutěž: nápověda č.2 - Švéd chová psa.

Reklama