Zajímavý název, romantická pověst, krásná procházka přírodou. A navrch velkolepá zřícenina. To vše je Dívčí kámen, místo v jižních Čechách, kam se ráda vracím v kterékoliv roční době. Pojďte se taky podívat.

Když navštívíte město a zámek v Českém Krumlově, těžko budete mít chuť hledat ještě nějakou další památku. Pokud ale zůstanete v této oblasti déle, mohli byste se zajít podívat také ke zřícenině Dívčí kámen. Leží jen 10 km od Krumlova a určitě se vám bude líbit. Cesta k ní není náročná a užijí si ji i děti.

Dívčí kámen (též Maidštejn) se tyčí uprostřed krásné přírody na vysoké skále (ta se jmenuje stejně). Dříve tu bývalo pravěké hradiště a ve středověku pak hrad, tehdy jeden z nejrozsáhlejších u nás. Založili ho Rožmberkové v roce 1349 na povolení Karla IV. a vlastnili ho skoro nepřetržitě až do 16. století. Petr z Rožmberka ale v roce 1506 přesunul vše do Českého Krumlova a hrad byl od té doby pustý. Škoda... Ale i tak tu najdeme ještě hodně zajímavého.

Proč takový název?

Jméno Dívčí kámen je napsáno už v zakládací listině hradu, musí být tedy starší než hrad samotný. Podle pověsti se kdysi ve zdejších lesích projížděl mladý muž, který tu spatřil krásnou dívku. Zamiloval se do ní a po nějaké době ji požádal o ruku. Dívka mu řekla, že se stane jeho ženou, pokud jí na skále postaví hrad. A mladík ho postavil... A jiná pověst vypráví, že to byl sám Jošt z Rožmberka!

Zajímavosti

  • Okolí hradu je přírodní rezervací a součástí CHKO Blanský les
  • Nedaleko se nachází keltské oppidum
  • Na Dívčím kameni se koná mnoho akcí po celý rok (koncerty, divadla a trhy)

Jak se tam dostanete?

Jedině pěšky nebo na kole. Můžete se sem vydat třeba po červené turistické značce z Třísova (asi 2 km). Další cesta vede z Holubova podél Křemžského potoka (asi 3,5 km).

Otevírací doba

Celoročně od svítání do soumraku, je nutné dodržovat bezpečnostní pokyny a nevstupovat na hradby

A tady je pár ukázek ve FOTOGALERII:

MAPA:

mapd

Zdroj fotek: autorka a www.divcikamen.cz (Zdeněk Špaček, Aleš Motejl)

Další tipy na výlet:

Reklama