Většina zámků v naší republice je vybavena starým nábytkem, obrazy a vším, co připomíná dřívější časy. I proto je zámek v Kamenici nad Lipou tak trochu výjimka. Klasické prohlídky tu nejsou, ale i tak vás tu čeká mnoho zajímavého.

Kamenice nad Lipou, městečko s 4 200 obyvateli, leží nedaleko Pelhřimova na Vysočině. Známé je hlavně díky krásnému zámku a památné lípě v zámeckém parku, která tu stojí už kolem 800 let - po ní se vlastně město jmenuje. Pokud nechcete jet autem, můžete využít úzkokolejku z Jindřichova Hradce do Obrataně, zastaví vám i tady v Kamenici.

Ve městě zaujme jako první zámek. Má výraznou červeno-oranžovou barvu a jeho vstupní věž s hodinami je vidět z mnoha stran. Původně (ve 13. století) stál na tomto místě hrad pánů z Kamenice, pak zámek v jiné podobě, současný vzhled je z let 1839 - 1842.

Nyní je zámek po rekonstrukci, která byla zapotřebí, protože v letech 1945 až 1998 tu byla dětská ozdravovna a během té doby se nic nedělalo, spíš ničilo. Od roku 2004 slouží zámek zase návštěvníkům, ve správě ho má pražské Uměleckoprůmyslové muzeum, které tu vystavuje své exponáty, v sálech je naistalován interaktivní program. V části zámku sídlí také zdejší Městské muzeum.

Do Kamenice je dobré vypravit se s dětmi, každé léto tu probíhá festival Hračkobraní, líbit se jim bude určitě i v zámeckém parku. Krásně udržovaná je růžová zahrada a anglický park, v němž už 800 let roste památná lípa, nyní již značně poničená. Vedle sebe má ale zasazenou svou mladou „dceru“.

A koho nezajímají památky ani parky, toho možná do Kamenice nalákají zdejší lesy, podle informací místních tu roste hodně hub.

Kdy je otevřeno?

  • leden–duben a říjen–prosinec: úterý až pátek 10–15 hodin
  • duben a říjen: sobota a neděle 10–17 hodin
  • květen–září: úterý až neděle 10–17 hodin

A ještě pár fotek pro inspiraci...

Fotky: autorka a web města Kamenice nad Lipou www.kamenicenl.cz

MAPA:

kam

Další zajímavé články:

Reklama