Je vám špatně? Možná, že si to jen namlouváte! Lékaři totiž přišli na to, že kromě takzvaného „placebo efektu“, kdy pacientovy obtíže může odstranit například i obyčejný cukr, který doktor označí za spolehlivý lék, existuje i pravý opak – „nocebo efekt“!

Vyplývá to z pokusu rakouských farmakologů, kdy lékaři podávali skupině astmatiků „lék“ s upozorněním, že může vyvolat alergickou reakci. I když šlo jen o neškodný hroznový cukr, celá polovina z nich dostala astmatický záchvat. Rakouští vědci ihned po té pacientům podali stejnou látka s tím, že se jedná o lék, který potíže odstraní. Téměř okamžitě potíže vymizely…

Podle odborníků hraje psychika při léčbě významnou roli a je důležité, aby lékaři pacientům zdůrazňovali pozitivní účinky léku. Tento efekt je známý například i v souvislosti s příbalovými letáky přikládanými k medikamentům. Výrobce totiž kvůli právní ochraně vyjmenuje všechny i zcela nepravděpodobné vedlejší účinky léku. Pacienti, kteří si návod pečlivě přečtou, se často zděsí a lék jim nepomůže. Naopak se jim spíš přitíží.

Už jste někdy zažila podobnou situaci? Vezmete si prášek „na hlavu“, a když zabere, zjistíte že stále leží nepoužitý vedle sklenice s vodou?

Reklama