Bulvár

Za všechno může čas

Také vám připadá, že se váš život řítí čím dál rychleji? Že máte stále méně času a spoustu věcí nestíháte? Že prostě dávno nejste pánem „svého“ času? Já tedy rozhodně nejsem.

A čím jsem starší, tím je to šílenější. Jak se vlekl rok, když jsem byla malá holka! Od vánoc k vánocům – k nepřečkání! A dneska? Jen co skončí vánoce, už nabíhají velikonoce a po nich aby člověk zase myslel na dárky... Čas se prostě řítí jako splašené spřežení.

Čas je sice pojem abstraktní, ale podívejte se, jak na něj pohlížejí různé kultury:

Západní pojetí času. Představte si, že vložíte čas do krabice, naplánujete si úkoly. Ty pak jako kostky vybíráte a plníte přesně, jak jste chtěli. Znamená to vědět, co má být uděláno, všechno si naprogramovat a uskutečnit podle plánu. Nedělat nic je nemyslitelné.(Tohle pojetí má i ovšem své mínusy - připravuje člověka o radost ze života).

Muslimské pojetí je klidnější, v našich končinách většinou nepřijatelné. Budoucnost náleží Bohu a věřící se musí svěřit do jeho rukou. K čemu plánování? Jestliže plánování zapadá do Božích záměrů, přijde všechno samo. Takoví lidé nedoceňují časové lhůty a prostředky, s nimiž musejí jednat. A třeba obchodní jednání s nimi bývají složitá. A což teprve, když s takovým člověkem žijete...

Čínské pojetí "Š". Slůvko "Š" se dá vysvětlit jako "síla vycházející z uspořádání věcí". Nic není podle taoistické filozofie nahodilé, nic se na tomto světě neděje jen tak.Člověk nemá dělat nic, co by šlo proti přirozenému vývoji, naopak má být trpělivý, umět čekat a umět ve vhodnou chvíli využít čas i příležitost.

Které pojetí času je nejlepší? Co dělat? Plánovat, nechat vše Bohu nebo se starat o "Š"? Co si myslíte vy?

A co tohle „časové“ sedmero rad?

1. Každý večer si sestavte plán, jakýsi jízdní řád, na druhý den. Co chcete udělat, co musíte, jak dlouho vám bude trvat tohle a kolik času tamto. Nemějte příliš „velké oči“, vždyť se znáte, co zvládnete, ne? Počítejte i s nepředvídatelnými okolnostmi. POZOR! Absence jakýchkoli plánů bývá příznakem deprese.

2. Nejen plány na zítřek, ale i diář vám pomůže lépe vládnout času.

3. Nepříjemné povinnosti, něco, do čeho se nám tak strašně nechce, zbytečně neodkládejte, bude to čím dál těžší! Raději je dejte na první místo ve svém žebříčku a hurá na ně!

 4. Přestaňte si myslet, že všechno uděláte nejlíp sama! Třeba doma. Zapojte celou rodinu, využívejte všechny dostupné služby, které si samozřejmě může vaše peněženka dovolit.

5. Nepracujte do vyčerpání. Naučte se říkat NE při nesplnitelných požadavcích. Přílišnou obětavost nikdo neocení, naopak, začnou toho po vás chtít stále více.

6. Pozor na zloděje času! Kdo to je? Třeba lidé, kteří nám naši činnost nějak narušují, přicházejí, aniž by přesně dovedli říci, co potřebují, mlží, chodí kolem horké kaše, zdržují. Jsou to také neohlášené návštěvy ("zruší" vám celý den!). Je to nepořádek ve věcech (spočítali jste si někdy, kolik času se ztratí hledáním věcí?). A co teprve nedochvilnost, jak ta dokáže zahýbat časem!

7. A když z nedostatku času propadnete chaosu, neklidu, stresu,  stihnete toho obvykle ještě míň. Zkuste sami sebe přesvědčit: času mám dost!

ze zahraničních webů vybrala  

       
   
30.06.2003 - Společnost - autor: Mirka Kožušková

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Ťapina [*]

  Léthé: Asi to nebyl až tak dobrý plán.

  superkarma: 0 09.12.2003, 20:52:00
 2. avatar
  [8] Ťapina [*]

  Teď poslední dobou jedu podle plánu, jinak by to nešlo.

  superkarma: 0 09.12.2003, 20:50:32
 3. avatar
  [7] Simba [*]

  Ťapina: Můj taky
  Jinak většinou plánuji, ale realita je pak jiná.

  superkarma: 0 02.12.2003, 13:42:36
 4. avatar
  [6] Léthé [*]

  Sestavit si večer plán na druhý den? Zkoušela jsem to ...za prvé jsem pak celou noc myslela na to,jestli to fakt zvládnu a jestli bych neměla ze všeho nejdřív vyzvednou ty zarámované obrazy a až pak dojet kamarádce se zlomenou nohou pomoct nakoupit...atd.A na druhý den pak vyrazím pro ty obrazy a jsem tam už před desátou dopoledne a na dveřích na mě čumí lísteček;"Přejímka zboží" ...dnes otevřeno od 13:00 hod. ...tím pádem jsem z celým mým jízdním řádem v eli.Opravu...jakoby se ten čas rozjel z kopce dolů a já nestíhám vůbec nic .

  superkarma: 0 01.07.2003, 01:45:30
 5. avatar
  [3] mirrea [*]

  Ťapina: no vidíš, jak jsem mohla zapomenout na Ženu-in?

  superkarma: 0 30.06.2003, 11:38:57
 6. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Můj největší zloděj času je Žena-in. Zase tady sedím, místo abych se učila.

  superkarma: 0 30.06.2003, 10:37:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme