Bulvár

Za uříznutou hlavu výjimečný trest


Olomoucký vrchní soud dnes potvrdil výjimečný trest pro 24letého Davida Hladíka ze Zlechova na Uherskohradišťsku.

Odsouzený stráví 17 let ve vězení za brutální vraždu, při které svému známému uřízl hlavu. Další rok si navíc odpyká za křivé obvinění. Hájek totiž svou vinu popíral tvrzením, že vraždil někdo jiný – zedník Josef Kleinedler. Ten ale odmítá, že by měl s případem cokoliv společného.

Podle obžaloby Hladík muži nejprve zasadil několik desítek ran nožem a sekáčkem na maso. Hlavu prý odřezával od trupu ještě za života zavražděného. Po činu uložil hlavu do igelitové tašky, chodil s ní po obci a poté ji dal do kontejneru na papír poblíž obecního úřadu. Nález těla zavražděného oznámil policii sám.

Hladík, který v domku u oběti v Traplicích na Slovácku před činem asi 14 dní bydlel, tvrdí, že muže připravil o život někdo jiný. Hlavu zabitého vzal prý do tašky proto, že chtěl ze soucitu údajnému vrahovi pomoci s likvidací těla.

 

Podle státního zástupce Romana Kafky byl útok veden zvláště surovým způsobem. „Za dobu své praxe jsem se s podobným případem nesetkala. Jedná se o trestný čin vysokého stupně společenské nebezpečnosti. Obžalovaný brutálním způsobem přivodil smrt svému známému. Navíc je k tomu, co provedl, naprosto lhostejný, neprojevil špetku lítosti,“ odůvodnila verdikt krajského soudu předsedkyně senátu Iveta Šperlichová.

Obhájce František Hynek žádal zprošťující verdikt, byť připustil, že se jeho klient „nějakým způsobem“ žalovaného trestného činu zúčastnil. Podle něho však nebyla vyvrácena Hladíkova obhajoba a také prý neexistuje jediný přímý důkaz o jeho vině.

 

Podle klinického psychologa Miroslava Petržely trpí obžalovaný smíšenou poruchou osobnosti, pocity méněcennosti a nízkou sebeúctou. „Cítí se nejlépe, když je sám. Je náladový, výbušný a vztahovačný. Často uniká do fantazie, která mu splývá s realitou. Má tendence reagovat na stres agresí,“ popsal. Možnost resocializace obžalovaného ve vězení vidí psycholog jako téměř nereálnou.

 

Možnými motivy vraždy byly podle Petržely pocity ponížení. Zavražděný měl pomlouvat lidi, ke kterým měl Hladík silnou citovou vazbu. Vyhrožoval mu i podpálením domku. „Po činu se cítil jako samuraj, jako akční hrdina,“ doplnil. V době vraždy však podle odborníků žádnou duševní poruchou netrpěl a sníženy nebyly ani jeho poznávací a ovládací schopnosti.
   
10.11.2008 - Společnost - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Meander [*]

  Dobrej debil

  superkarma: 0 10.11.2008, 22:55:21
 2. avatar
  [5] sanvean [*]

  Tyvole...

  superkarma: 0 10.11.2008, 22:20:47
 3. avatar
  [4] kuty [*]

  a 17let má být jako vyjímečný trest?Doživotí by zasloužil a nejen on ale i spousta dalších co si v base odpykávají ty směšné tresty.

  superkarma: 0 10.11.2008, 19:14:46
 4. avatar
  [3] aninas [*]

  no kriminal je od toho, aby se tam provinilec jeste doucil, co predtim nevedel.

  superkarma: 0 10.11.2008, 16:18:33
 5. [2] mindulinka [*]

  A hlavně všichni, co jsou v kriminále, tak jsou strašně nevinní.

  superkarma: 0 10.11.2008, 16:11:35
 6. avatar
  [1] wich [*]

  Je mi nevolno z toho, čeho jsou ještě lidé schopní se dopustit

  superkarma: 0 10.11.2008, 15:58:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme