Rodina

Za úraz dítěte můžete jít do vězení!

Kdo má zkušenost s dětmi, dobře ví, že stačí chvilka nepozornosti a neštěstí může být na světě. Tahle chvilka nepozornosti však může rodiče přijít draho. Pokud si dítě způsobí nevyléčitelné zranění, může soud nepozorného rodiče poslat až na pět let do vězení.

Během jednoho týdne došlo hned k dvěma závažným úrazům, v obou případech zranění způsobila sekačka a v obou případech padla vina na otce dětí. První se odehrál minulou středu na Přerovsku. Tříletý chlapec utrpěl těžká poranění, když se dostal na pozemku rodinného domu pod žací lištu motorové sekačky, která byla v chodu. Chlapec má pochroumané nohy a přišel o ruku. O několik dnů později skončil pod sekačkou dvouletý chlapec z Mělnicka, kterému stroj amputoval nohu v kotníku. Sekačku měla zrovna v rukou jeho pětiletá sestra. Dívce ji půjčil otec.

V takových případech lze hovořit o zanedbání péče a ublížení na zdraví. Ačkoli jsou soudy shovívavé a často zastávají názor, že se rodiče už potrestali sami. „Tu rodinu to vždycky úplně rozloží. Do smrti se budou trápit výčitkami, že zmrzačili vlastní dítě, a stále to budou mít před očima,“ uvedl pro iDnes, které o celé situaci informovalo, soudce Miroslav Čapek.

Často se stává, že policisté ani nepodají návrh na žalobu. A když už rodiče stanou u soudu, dostávají většinou podmíněné tresty. V krajních případech však mohou dostat trest až pět let ve vězení. To se týká především těch nehod, kdy rodič nejen špatně ohlídal dítě, ale poruší ještě další bezpečnostní pokyny. Typickým příkladem jsou autonehody.

Bilance takových úrazů je podle iDnes děsivá. Ročně se v Česku zraní přibližně 300 tisíc dětí a 30 tisíc z nich skončí v nemocnici. Téměř tři tisíce dětí zůstávají po úrazu trvale postiženy a kolem 250 až 300 dětí ročně na následky zranění umírá.

Měli by se podle vás trestat rodiče za úraz dítěte? Jsou tresty dostatečně přísné? Stal se i vám v dětství nějaký úraz? Jak dobře hlídáte své ratolesti?

   
30.07.2009 - Děti - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [15] FAXÍK [*]

  hlídám stále své dítě, ale někdy se může stát, že se stane úraz a je to okamžik, který rodič nestihne ovlivnit...

  superkarma: 0 31.07.2009, 08:02:19
 2. avatar
  [14] Barbucháč [*]

  Solei — #11 ale v tomhle ve všem máš samozřejmě pravdu, mně se pouze nelíbila poznámka o podezřelosti prvního případu. Neznáš podrobnosti a spekuluješ, na to jsem reagovala.

  Taky mi trochu skřípe ten sekáč-zaměstnanec. Je samozřejmé, že na něj soud bude hledět jinak, než na otce, který si, byť vlastní nedbalostí, zranil svoje vlastní dítě. Takový člověk doopravdy JE potrestaný doživotně a nějaký pětiletý trest vidím v těchto případech jako kontraproduktivní. Společnost si udělá fajfku, ale co to odloučení udělá s už tak otřesenými vztahy v rodině, to už nikdo nechce vidět.

  superkarma: 0 30.07.2009, 15:56:19
 3. avatar
  [13] Solei [*]

  mindulinka — #12 Ano.

  Majitel věci je povinnen touto věcí nikoho neohrožovat.

  Platí to ve všech případech.

  Když budou ze střechy padat tašky a zraní to někoho na chodníku i cizího je možné majitele střechy žalovat. Takže pokud by ti dítě nebo ty sama spadlo do díry na zahradě tchánovců jsou oni za to zranění zodpovědní.

  Pouze se s tím blbě ohání u soudu protože se jedná o rodinu.

  Všichni ti lítostivci tady co litují ty rodiče kterým se nepovedlo uhlídat dítě a spadlo jim pod sekačku by toho kdo tu sekačku kamenovali v případě, že by to byl nějaký zaměstnanec co v parku seká trávu. Hned by byl za nepozorného idiota. Ale děcko bylo vlastní tak je to chudák no, politujem ho.

  Ano nehoda se stane je to pravda. Děcko nabere rychlost a vběhne pod kolo, nebo na sebe strhne ubrus s polévkou. Ale nechat pětiletou holčičku sekat trávu, aniž bych přitom měla ruku na zastavovací páce..... to už moc o nepozornosti není.

  superkarma: 0 30.07.2009, 14:44:47
 4. [12] mindulinka [*]

  A platí to i na tchánovce? Já už několik let bojuju za to, aby zakryli tu díru do země, které říkají bazén - který se nikdy nenapustil. Ta díra je vybetonovaná a 2 m hluboká.

  1. na komentář reaguje Solei — #13
  superkarma: 0 30.07.2009, 14:09:06
 5. avatar
  [11] Solei [*]

  Barbucháč — #10 no právě že druhotné to není a u soudu se o takových věcech mluvit bude. Protože pokud šlo o po domácku vyrobenou sekačku nebo kupovanou ale upravenou (stálý tlak na páku mrtvého muže) tak riziko, že tatínek půjde sedět je hodně veliké.

  Nevím jestli máš děti, ale to není důležité. Pravděpodobně bys do bytu kde je malé dítě nedonesla jedovatou květinu, nebo nenechala povalovat nabitou střelnou zbraň a rozhodně bys nesundávala zábradlí ze schodů.

  A o tom se bude u soudu rozhodovat, né o tom jestli se matka otočila po jiném dítěti a v tu chvili děcko vypadlo z okna. Ale o tom, zda tomu mohla zabránit - například tím, že by okno bylo zajištěné tak aby děcko neprolezlo ven.

  Znám jeden takový případ dítěte s pádem z okna - matku zachránilo jen to, že byla v té době znovu těhotná tedy - né tak rychlá aby zabránila neštěstí.

  1. na komentář reaguje Barbucháč — #14
  superkarma: 0 30.07.2009, 14:02:22
 6. avatar
  [10] Barbucháč [*]

  Solei — #6 no já taky neznám podrobnosti, a proto mě ani nenapadne o něčem spekulovat. Je to neštěstí, stalo se, dítě dopadlo jak dopadlo a jestli mu to udělala po domácku vyrobená sekačka, nebo fungl nový tovární dělo, je úplně druhotné.

  1. na komentář reaguje Solei — #11
  superkarma: 0 30.07.2009, 13:46:51
 7. [9] Bébina [*]

  Mne mama jako diteti neustale opakovala, ze jestli se mi neco stane nebo budu zlobit, tak ji zavrou a me daji do polepsovny a uz se nikdy neuvidime. Treba tahle vyhruzka zase nebude jen vymysl ale realita. Na me to fungovalo, za detstvi zadny uraz, ktery by si vyzadoval lekarske osetreni.

  superkarma: 0 30.07.2009, 13:35:55
 8. avatar
  [8] dazou [*]

  Solei — #2 je fakt, ze se sekackou clvoek nejde tak rychle, aby si nevsiml prekazky v podobe ditete. ale bohuzel, stalo se.

  jjj, deti jso usileny, o tom voditku taky obcas uvazuju Sml52

  superkarma: 0 30.07.2009, 13:20:32
 9. avatar
  [7] jiti [*]

  Aneb mít dítě znamená být jednou nohou v kriminále. Je to opravdu vteřinka a dítě provede to o čem jste doteď nepředpokládali že udělá. Můj ani ne tříletý syn dnes vylezl na umyvadlo a podával si věci ze skříňky nad zrcadlem. A to v okamžiku co jsem šla zamíchat oběd. No kdyby spadl mám to za pět let.

  superkarma: 0 30.07.2009, 13:17:28
 10. avatar
  [6] Solei [*]

  Barbucháč — #5 neznám atributy případu, ale  řekněme že mám přehled o tom jak vypadají pády a docela dobře se vyznám v zahradních sekačkách - nemusel ho tam naskládat to napadlo tebe ne mně. Mně spíš napadlo jestli nešlo o sekačku domácí výroby a jako bonus jestli se tatík s děckem nepošťuchovali. Profesionální sekačky mají totiž kryty a aby dorasovali lidské tělo tak moc tak by to děcko muselo být pod sekačkou cca z půlky.

  A navíc, jak často se tobě stane, že když spadneš tak máš ruku u kotníku?

  1. na komentář reaguje Barbucháč — #10
  superkarma: 0 30.07.2009, 13:15:21
 11. avatar
  [5] Barbucháč [*]

  Solei — #2 co to meleš prosím tě? To ho tam ten táta podle tebe nejdřív nějak naskládal a pak přejel?Sml68

  1. na komentář reaguje Solei — #6
  superkarma: 0 30.07.2009, 13:06:30
 12. avatar
  [4] Krišpína [*]

  Děti jsou živel, mám 3 ks, vím o čem mluvím. Kdyby mi to nebylo blbé, chodím s nimi na procházku na vodítku. Zkoušeli jste někdy chytit 3letého rošťáka, když se vám vysmekne těsně před silnicí a vy za ním pelášíte s kočárkem? Mockrát jsem si říkala, že něco podobného by se mi nemohlo stát. Ale mohlo a jak snadno. Jsou prostě situace, kdy bych rodiče spíš politovala, než potrestala.

  superkarma: 0 30.07.2009, 12:51:19
 13. avatar
  [3] maje [*]

  souhlasím s panem čapkem. sama mám malou dceru a kolikrát to prostě vážně ohlídat nejde. já se třeba na dceru dívala, držela jí za ruku a ona upadla a rozsekla si hlavu o topení. a vyčítám si to dodnes, přestože jí zůstala malá jizva. ale když rodiče podcení autosedačky a jedou jako prasata, tak sice můžou být potrestaní do konce života, ale poslala bych je do vězení, až zčernají.

  superkarma: 1 30.07.2009, 12:13:42
 14. avatar
  [2] Solei [*]

  Ten druhý případ je jasná nedbalost - pustit pětileté dítě k zapnuté sekačce?

  První případ je dost podezřelý, šance že se pod sekačku dostanou víc než dva údy je hodně malá.

  1. na komentář reaguje Barbucháč — #5
  2. na komentář reaguje dazou — #8
  superkarma: 0 30.07.2009, 11:18:28
 15. avatar
  [1] Janulina [*]

  Když se někdy dívám, co některé děti vyvádějí, je asi těžké je uhlídat. Mělo by se hodně dobře zvážit, kdy šlo o vyloženou nedbalost rodičů a kdy o nešťastnou náhodu. Zraní se přece i dospělí a ti vědí, co všechno se může stát. Natož dítě Sml80Sml80

  superkarma: 0 30.07.2009, 10:44:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme