V jihočeském kraji, až dole u rakouských hranic, leží město Slavonice. Je to jedno z těch, v nichž se nacházejí původní zdobené renesanční domy. Slavonice rozhodně stojí za návštěvu.

A nejen Slavonice. Celé jejich okolí je nádherné, nacházejí se tu rybníky a lesy, a tak není divu, že se této oblasti říká Česká Kanada.

Slavonicím se zase říká „malá Telč“. Město je staré, první písemná zmínka o něm je z roku 1260, i když osada tu bývala už dřív. Na dvou náměstích vedle sebe tu najdete mnoho krásných zdobených domů, postavených většinou v 16. století. Do dnešního dne se dochovaly také dvě městské brány, Dačická a Jemnická, kostel Nanebevzetí Panny Marie, část městského opevnění, systém štol a kanálů nebo kašny.

Domy tu stojí od 16. století, kdy město prožívalo velký rozkvět. Některé štíty jsou vyrobeny po vzoru italské renesance, zajímavé jsou domy s psaníčkovým sgrafitem nebo složitými obrázky. Město bylo v roce 1961 prohlášeno městskou památkovou rezervací.

Ne všechno je ovšem ve Slavonicích příjemné. V létě, kdy vrcholí turistická sezóna, je všude hodně aut, která stojí i na náměstích s renesančními domy a trochu kazí celkový dojem. Ale to by nebylo nejhorší. Nejvíc mi vadily vietnamské krámky v přízemí zdobených domů - obchodníci měli barevné zboží vyskládané na ulici před obchodem. Nebylo jich moc, ale do Slavonic se to prostě nehodí.

Kromě toho jsou ale Slavonice moc pěkné město a stojí za návštěvu.

A tady máte FOTOGALERII. Jak se vám líbí slavonické domy?

Kde najdete Slavonice?

MAPA:

slav

Další tipy na výlet:

Reklama