Kraj na východě naší republiky u polských hranic, kde leží město Letohrad, je pořád tak trošku opomíjený. Přitom třeba právě v Letohradě je hodně zajímavých míst. Některá z nich vám chci ukázat.

Letohrad je poměrně velké město, má přes šest tisíc obyvatel. Až do roku 1950 na jeho místě stály čtyři malé obce (Kyšperk, Orlice, Kunčice a Rotnek), které se poté spojily a dostaly název Letohrad. A co je tady k vidění?

Hned při příjezdu do města nemůžete přehlédnout zámek. K bílé, raně barokní budově z roku 1680 se vchází z náměstí. V zámku je přístupných pár místností, jinak tam má sídlo městské muzeum nebo knihovna. U zámku je také krásně upravený park a kaple.

Na náměstí pak stojí kostel sv. Václava - na něm je původní štuková výzdoba z konce 17. století, a morový sloup. A taky jsme tu objevili jednu zajímavost, pomník českého velikána Járy Cimrmana. Na ceduli pod sochou tohoto génia je napsáno: Vděční občané Kyšperka mistru Járovi Cimrmanovi u příležitosti návštěvy města 1904 - 2004. Jára Cimrman tu prý v roce 1904 byl, v zámku je i jeho světnička, kde údajně nocoval...

A to zdaleka není z Letohradu všechno! V nedalekém společenském centru Nový dvůr se nachází Muzeum řemesel. Mnohé zde vystavené exponáty už dnes ani jinde nenajdete.

Na konec jsem si nechala lahůdku, tvrz Orlici, ležící u Orlického rybníka na druhém konci města. Tvrz tady stávala už dávno, nejspíš ve 13. století. Dlouho chátrala, ale vloni ji noví majitelé po rekonstrukci otevřeli pro veřejnost. A je to tu opravdu krásné, můžete si objednat prohlídky, v areálu je i hotel a restaurace a v létě se tu koná mnoho akcí včetně divadla a koncertů.

Pokud jste ještě v Letohradu nikdy nebyli, zastavte se, až pojedete kolem. A nebo si prohlédněte fotky v naší FOTOGALERII.

Zdroj: Orlické hory a Podorlicko a Tvrz Orlice

Kde najdete Letohrad? MAPA:

leto

Další tipy na výlet:

Reklama