Orlické hory mám moc ráda. I proto vás sem teď znovu zvu na návštěvu. Uvidíme ovšem něco úplně jiného než přírodu nebo hrad: přehradu Pastviny.

Přehrada Pastviny leží na Divoké Orlici, na cestě mezi Žamberkem a Králíky, skoro u naší severní hranice s Polskem. Můžete sem přijet na dovolenou, na břehu přehrady jsou kempy i penziony, jediná nevýhoda je, že i v létě tu bývá voda hodně studená. Zato si můžete udělat každý den výlet do okolí.

mao

Zdroj: www.mojeorlickehory.cz/pastvinska-prehrada

A nejbližší je samotná přehrada. Byla vybudovaná v letech 1933-1938 jako přečerpávací elektrárna, kvůli které bylo tehdy zbouráno 74 domů včetně obchodu a školy. Dnes už se tolik nevyužívá, jen ve špičkách odběru elektrické energie. Jinak slouží jako regulace průtoky řeky a ochrana před povodněmi. A samozřejmě k rekreaci.

Hráz je zděná (poslední tohoto typu v republice) a měří 46 metrů, dlouhá je pak 192, 7 metru. Jezero, které tu vzniklo, je dlouhé 7 kilometrů a má plochu asi 110 hektarů. Celkový objem nádrže pak je 10 823 mil. m3.

Dovnitř hráze, kde je hydroelektrárna, se můžete jít podívat na prohlídku. Uvidíte strojovnu a dveře, které vedou do revizních štol v hrázi. Technickým věcem moc nerozumím, takže mi v hlavě z prohlídky moc nezůstalo.

Zato jsem si ale přehradu vyfotila, můžete se podívat do naší FOTOGALERIE:

Přehradu najdete TADY:

map

Zdroj: www.mojeorlickehory.cz/pastvinska-prehrada

Další zajímavé články:

Reklama