Štíhlí lidé mají většinou jasno – všichni „tlusťoši“ si za své kilogramy navíc mohou sami, kdyby se přestali nesmyslně přejídat, nadváhy by se lehko zbavili. Obézní jedinci zase často naříkají, že přiberou i z čisté vody a za jejich korpulentní postavu může pomalý metabolismus. Dát jednoznačně za pravdu jedněm či druhým přitom není vůbec jednoduché. Tu totiž mohou mít obě strany.

Nemoci, které z vás mohou udělat tlouštíky

I když poukazy na pomalý metabolismus jsou v mnoha případech opravdu jen planá výmluva, existují nemoci, které mohou i z někdejší modelky Twiggy vyrobit komisaře Berghammera z oblíbeného seriálu Big Ben. Odborníci obvykle uvádějí následující tři onemocnění:

obesity

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

 • Hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy) – štítná žláza, která se nachází na přední straně našeho krku před průdušnicí, je místem tvorby důležitých hormonů, například tyroxinu. Obecně platí, že čím více těchto hormonů nám koluje v krvi, tím více kalorií budeme spalovat při stejné fyzické aktivitě. Snížená funkce štítné žlázy a s ní spojená porucha metabolismu může být způsobená například autoimunitním onemocněním. Kromě nevysvětlitelného nárůstu hmotnosti se hypotyreóza projevuje i větší citlivostí na chlad, depresemi a zvýšenou lámavostí vlasů a nehtů.
 • Syndrom polycystických ovarií – další onemocnění v řadě se týká výhradně žen, protože je způsobeno nedostatečnou funkcí vaječníků. Ta má opět za následek hormonální poruchu, tentokrát v oblasti pohlavních hormonů. Kromě sklonu k obezitě se tato hormonální nerovnováha projevuje i špatnou pletí se sklonem k akné nebo nadměrným ochlupením.
 • Prolaktinom – prolaktinom je nezhoubný nádor, který není agresivní a nezakládá metastázy, ale „jenom“ nadměrně produkuje další hormon související s obezitou – prolaktin. Místem výskytu prolaktinomu je hypofýza (podvěsek mozkový) a  je to nadbytek hormonu prolaktinu, který může vést k nezaviněné obezitě. Kromě obezity vede nadbytek prolaktinu také ke snížení sexuálního apetitu, neplodnosti, k poruchám menstruačního cyklu u žen a růstu prsů u mužů. Pokud se onemocnění neléčí, může postupné zvětšování nádoru způsobit i útlak zrakového nervu a tím poruchy vidění. Pokud se domníváte, že byste mohli mít zvýšenou hladinu prolaktinu, zkuste si udělat sebediagnostický test.

Některé choroby dělají tlouštíky také z dětí

V současné době se hodně mluví o epidemii dětské obezity. Podobně jako u  dospělých i z dětí většinou vyrůstají tlouštíci díky nevhodnému jídelníčku, nedostatku pohybu a hromadě hodin u televize nebo počítače. Stejně tak však existují onemocnění, která riziko obezity u dítěte mnohonásobně zvyšují.

Obezita jde ruku v ruce se spoustou dalších zdravotních potíží

I když mnoha lidem a zvláště ženám vadí jejich nadváha či obezita především z estetických důvodů, motivace pro obnovení zdravé váhy by měla být o něco hlubší. Dnes totiž lékaři dobře vědí, že obezita je spojena s tolika dalšími zdravotními poruchami a riziky, že s ní v tomto ohledu může držet krok snad už jen kouření.

Onemocnění, která také souvisí s obezitou:

 • Vysoký krevní tlak – ten dále zvyšuje riziko infarktu nebo mozkové mrtvice.
 • Ateroskleróza (ukládání cholesterolu v cévách a jejich ucpávání) – vede k dalšímu zvyšování krevního tlaku.
 • Infarkt myokardu – nakolik je u vás reálné riziko infarktu si můžete zkusit odhadnout také podle této kalkulačky.
 • Mozková mrtvice – často je způsobena vysokým krevním tlakem nebo naopak ucpáním některé mozkové tepny.
 • Cukrovka – mimo jiné může vést k dalšímu poškozování cév na různých místech v těle.
 • Žlučové kameny – mohou působit bolesti nebo také žlučníkový záchvat (koliku).
 • Poruchy spánku a spánková apnoe – nedostatek kvalitního spánku zvyšuje riziko obezity, ale i obezita samotná dále narušuje zdravý spánek.
 • Některé druhy rakoviny (například rakovina prsu) – výčet druhů rakoviny, jejichž riziko stoupá u obézních jedinců, by byl velmi dlouhý. Riziko rakoviny prsu si spočítejte na této kalkulačce.
 • Poruchy plodnosti a u mužů porucha erekce – zhoršená plodnost platí pro obézní jedince obou pohlaví, u mužů se navíc přidávají také sexuální potíže.

I když už sám o sobě působí dost strašidelně, ani zdaleka není úplný.

Autor: uLékaře.cz

Reklama