Cestování

Za pražským kubismem: Pod Vyšehradem

Dům U černé Marky Boží - kdo by ho neznal. Troufnu si říct, že jde o nejznámější kubistickou stavbu u nás. A vzhledem k tomu, že kubismus v architektuře je skutečnou celosvětovou vzácností a fakticky českým unikátem, myslím, že tento klenot architekta Josefa Gočára, je nejspíš i nejznámější kubistickou stavbou na světě. Ale o něm dnes psát nebudu, každý ví, že ho najde v Celetné ulici kousek od Prašné brány. Dnes se spolu vydáme na procházku pod Vyšehrad, kde stojí hned několik unikátních kubistických budov!

Dalším významným architektem, který se zabýval také kubismem, byl písecký rodák Josef Chochol (1880 až 1956), a právě jeho stavby najdeme v ulicích pod Vyšehradem. Jsou z let 1911 až 1913. Projít si je můžete s drobným zastavením asi za hodinku. Když si budete chtít stavby skutečně vychutnat, věnujte jejich zkoumání trochu více času - objevíte mnohé zajímavosti!

mapa

Když vystoupíte z tramvaje (například linky 3, 7 a 16) na zastávce Výtoň, projděte pod viaduktem a narazíte na první a hned tu nejzajímavější stavbu...

Kovařovicova vila

Kovařicova vila

Dům s číslem popisným 49 stojí v Libušině ulici. Kromě fasády a interiéru je zde i zajímavá, kubisticky řešená zahrada. Vila byla postavena na místě někdejší schwarzenberské cihelny.

Nejkrásnější pohled na vilu si vychutnáte z Rašínova nábřeží, kde tvoří nároží do Vnislavovy ulice. Jak již bylo napsáno, kubistická je nejen samotná vila, ale i zahrada a její oplocení. Vše je dobře viditelné, protože plot je mřížovaný. Na dům je i krásný pohled z lávky pro pěší na železničním mostě.

Trojdům na Rašínově nábřeží

Trojdům

Dům se nachází takřka v přímém sousedství Vyšehradského tunelu, od něj půjdete zpět směrem k Výtoni. Nejkrásnější pohled se vám ale nenaskytne z nábřežního chodníku nad řekou, ale z boku domu, kam se dostanete ulicí Na Libušince. Odtud je i naše fotografie.

Rohový činžovní dům v Neklanově ulici

Neklanova

Zajímavě řešenými rohovými balkony a překrásným štítem vás okouzlí další stavba. Nutno podotknout, že na to, jak je schovaná mezi okolními domy, působí vskutku monumentálně! Jde o dům číslo popisné 98 v Neklanově ulici. Zde si také můžete dát drobné občerstvení v restauraci v přízemí domu.

Kubistickou architekturu můžete hledat i na fasádách dalších domů v okolí, zejména v bývalém Podskalí. Pro ukázku jedna nádherná stavba z Vratislavovy ulice...

vratislavka

Líbí se vám kubismus v architektuře?

   
10.09.2010 - Doma - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [4] musilovahana [*]

  Ten

  Trojdům je zajímavý.

  superkarma: 0 04.10.2012, 16:54:31
 2. [3] monikaa [*]

  Krásné stavby, ale podle mně jsou nejlepší dřevostavby.

  superkarma: 0 15.03.2011, 00:29:14
 3. [2] Chefi [*]

  bydlim na Vyšehradě...a den co den se plesám nad pohledem na tu krásu...a taková prochazka po nábřeží s vyhledem na labutě a tyto zachovalé vily je pro mě jedna z nejhezčích v Praze

  superkarma: 0 22.09.2010, 09:05:23
 4. avatar
  [1] femme [*]

  mně ano a to dost Sml67 Sml22

  superkarma: 0 10.09.2010, 12:56:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme