Bulvár

Za potrat za katr


Šedivé ráno v Bukurešti v roce 1987. Trochu shonu na studentských kolejích. Gabita (Laura Vasiliu) si balí velký kufr a její kamarádka Otilia (Anamaria Marinca) jí shání poslední potřebné věci. Mýdlo a cigarety. Koupit západní zboží je to nejmenší, co pro ni nyní může udělat. Dnešek pro obě bude velmi náročný. Mimořádně za to nebude moci škola.

 

Gabita je těhotná a připravuje se na potrat, který byl v té době zakázaný. Vše už má ale zařízené. S pomocí Otilie našla hotelový pokoj i člověka, který úkon provede. Podle rad kamarádky si na to půjčila 3000 lei. Brzy ovšem zjistí, že tato cena je nedostatečná.

 

Otilia se sejde v opuštěnější části města se záhadným panem Bebe (Vlado Ivanov). Ten je trošku vyveden z míry, že na místě setkání není Gabita. Rozhodne se však pokračovat v plánu a odjede s Otilií do hotelu, kde měl provést zakázaný potrat. Po té, co zjistí, že Gabita není ve druhém měsíci, jak mu tvrdila, ale něco málo přes čtvrtý, pořádně se rozzuří. Dělily už ho jen nepatrné kroky od ochodu z pokoje, ale Otilia ho zastavila. Slíbila mu své tělo za to, že Gabitu zbaví problému.

 

Bebe tedy poté zavede Gabitě sondu. Instruuje ji, aby se nehýbala, a pak odejde. Na pokoji nechá dvě zneužité dívky, které čekají na to, až Gabitino tělo vypudí plod. Vystrašené tím, že můžou přijít komplikace, ale přesto nesmí zavolat ambulanci. Podepsaly by si tím rozsudek odnětí svobody.


soutěž - "To jako"

A jak se potraceného dítěte zbavit? Zakopat či spláchnout do záchodu? Ne, to dívky nesmělo ani napadnout. Bebe jim nařídil vzít zárodek, zamotat ho do tašky a shodit ho do odpadní šachty v nejvyšším patře paneláku. Nikdo se nic nesmí dozvědět, nikdo nic nesmí najít.

 

Jak se změní dvě mladé dívky plné ideálů? Na začátku příběhu usměvavé a poměrně bezstarostné, všechno mělo proběhnout hladce. Na konci příběhu, když naproti sobě sedí v restauraci, jsou starší minimálně o deset let. Smutné, bez života a v tichosti...

 

Režisér o filmu

Film 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny byl natočen jako klasický nízkorozpočtový příběh. Už od začátku připomínal amatérský studentský pokus s kamerou, což byl podle slov režiséra Christiana Mungia záměr. Chtěl, aby příběh vypadal naprosto přirozeně. Měl vyprávět o postavách a ne komunistické době, i když ta měla také jednou z hlavních rolí. Mungia se snažil ukázat, jaká byla doba, kdy ženám zakázali potraty. Vzpomíná, jak hrozně stoupnul počet dětí ve školách. Při sbírání materiálů k filmu ho také překvapilo, jak je téma ilegálních potratů neuvěřitelně všední. Každý s ním měl v té době nějaké zkušenosti. Možná i proto chtěl tento film natočit, a možná také proto získal nejvyšší ocenění na filmovém festivalu v Cannes - Zlatou palmu.

 

Kampaň pod názvem „Světový den antikoncepce“

4 měsíce, 3 týdny a 2 dny k nám přijde do kin už tento čtvrtek, 4. října, čímž se jen o pár dní zpozdí za Světovým dnem antikoncepce, ke kterému byl film díky svému obsahu velmi příhodný. Tato kampaň odstartovala 26. září a jejím cílem je rozšiřovat informace o antikoncepci. Organizátoři doufají, že tak sníží počet nechtěných těhotenství, obzvláště u žen ve věku 14–19 let.

 

Pomocí různých brožurek a peer programů se snaží dělat osvětu na školách. Tuto kampaň totiž příznačně nazvali „Your life“ s mottem: „Žij svůj život, než nastartuješ nový.“ Chtějí tak poučit mladé o různých druzích antikoncepce a možnosti jak se chránit, aby se snížil počet potratů.

 

Nejhorší situace je asi v rozvojových zemích, kde z 28 milionů těhotenství, ke kterým během roku dochází, je 49 % nechtěných a 36 % jich končí potratem. Navíc 20 milionů žen na světě je ročně vystavováno riziku neodborně provedené interrupce. Z toho 68 tisíc žen následkem tohoto zákroku umírá. Snad tedy tento Světový den antikoncepce pomůže tato čísla snížit.

 

zdroj: www.your-life.com

 

Zaujal vás tento film? Šla byste se na něj podívat do kina? Nebo si počkáte na nějakou levnější variantu (DVD, TV a spol.)? Slyšela jste o Světovém dni antikoncepce? Myslíte si, že to bude mít očekávaný účinek? Jak byste postupovala vy, kdybyste chtěla snížit počet potratů a zvýšit povědomí lidí o možné ochraně před nechtěných těhotenstvím?

   
01.10.2007 - Kultura - autor: bezradná Eleonor

Komentáře:

 1. [9] menhet [*]

  Nejvíc mě děsí, že se tyhle doby vrátí. Že bude potrat zase nelegální, že to dívky, třeba i v mém věku, budou řešit takto.

  superkarma: 0 19.11.2007, 15:17:39
 2. avatar
  [8] Suzanne [*]

  Solei: ten je dobrej

  superkarma: 0 01.10.2007, 18:36:29
 3. avatar
  [7] Solei [*]

  Suzanne: Dva faráři po práci sedí v pěkném počasí na lavičce před farou a popíjejí červeného vína. "Co myslíte, bratře, dožijeme my se toho, až Vatikán vydá dekret o zrušení celibátu?" "Nevím, bratře, my ještě asi ne, ale naše děti už určite."

  superkarma: 0 01.10.2007, 15:12:12
 4. avatar
  [6] Suzanne [*]

  Ne.
  Ne.
  Nebudu čekat na nic.
  Slyšela.
  Nevím.
  Dokud nezmění svůj přístup k antikoncepci církev, nezmění se nic. Myslím, že v zemích, kde je problém s antikoncepcí má právě ona rozhodující slovo.

  superkarma: 0 01.10.2007, 13:40:45
 5. avatar
  [5] Dášule [*]

  Myslím, že dnešní mladá generace má velmi dobrý přístup k informacím o ochraně před nežádoucím těhotenstvím. Jde jen o to, tyto možnosti využívat. Pro mnohé z nich je to ale i otázka finanční. Mladé dívky často mají obavu svěřit se rodičům, že potřebuji antikoncepci /a často je tato obava odůvodněná/. Důvodem může být věk dívky i názory rodičů a jiný způsob, jak získat peníze nemají. I v pozdějších letech může tato okolnost hrát roli.

  superkarma: 0 01.10.2007, 10:46:17
 6. avatar
  [4] Meander [*]

  Ne.
  Ne.
  Ne.
  Ne.
  Ne.
  Kastrace hned po narození.

  superkarma: 0 01.10.2007, 10:25:42
 7. [3] Sisinka [*]

  Ten nadpis - za potrat za katr a ne za kádr!! Katr to je vězení a nepotřebuji se nikam dívat, je to docela známé slovo.
  Anketa :
  1) film jsem neviděla
  2) podívat bych se nešla
  3) slyšela jsem a jestli bude mít účinek - snad ano
  4) u nás to snad už lepší je

  superkarma: 0 01.10.2007, 06:11:23
 8. [2] Rikina [*]

  Ten nadpis - za potrat kam??? Doporučuji podívat se do slovníku, co znamená slovo "kádr".

  superkarma: 0 01.10.2007, 01:06:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme