Žijeme v poklusu, studujeme, budujeme kariéru, cestujeme po světě. A nějak nám uniká, že naše biologické hodiny už povážlivě tikají. Partneři jsou vytížení a plní elánu a stále více párů odkládá rodičovství na co nejpozdější dobu. Jen málokdo si však uvědomuje, že plodnost není věčná a jejím největším nepřítelem je narůstající věk. A někdy mladá dvojice najednou s hrůzou zjistí, že příhodnou dobu pro početí potomků nejspíš prošvihla.

„Oboupohlavní“ problém
Z fyzického hlediska je žena nejplodnější do svých 25 let. Po třicátém roku věku šance na otěhotnění klesá a u čtyřicetiletých žen se sníží až na 5 %. Navíc se s rostoucím věkem matky zvyšuje možnost, že dítě bude mít některou z vrozených vad, jako je například Downův syndrom. Proto by každá těhotné ženě nad 35 let měla určitě podstoupit odběr plodové vody (amniocentéza) pro vyloučení nejčastějších vrozených vad.

Na vině není jen stáří ženy. I mužům s věkem klesá množství a zhoršuje se kvalita spermií. Velkou roli hraje i stále se zhoršující životní styl. Muži kteří trpí nadváhou, kouří a ve větší míře popíjejí alkohol, často mívají nepohyblivé či jinak poškozené spermie. A ty pak nejsou schopny oplodnit vajíčko.

Řešení existuje
Neschopnost otěhotnění trápí každého, kdo touží po dítěti. Podle serveru www.zenska-neplodnost.cz je nechtěně neplodných téměř 15 % manželství! Ale není nutné házet flintu do žita. Možnosti existují. Léčebnou metodu lze podstoupit ve specializovaných centrech pro léčbu neplodnosti, která zajišťují špičkovou péči. Pokud se partnerům nepodaří otěhotnět přirozeně během roku intenzivního sexuálního života (2–3 pohlavní styky týdně), měli by se obrátit na specialisty.

Cesta k vytouženému dítěti nemusí být snadná. Metody asistované reprodukce jsou rozsáhlé, ale nejsou nekonečné. Přes veškeré lékařské pokroky v medicíně tak zůstává mnoho párů bezdětných. Odkládat mateřství se prostě nevyplácí.

V kolika letech jste měla své první dítě? Myslíte si, že je pro početí dítěte lepší nízký věk budoucí matky (většinou ještě nezralé), nebo by se se snahou počít dítě mělo začít sice ne pozdě, ale až když je rodina hmotně a finančně zabezpečená? Kolik by podle vás měla mít současná rodina dětí, a proč?

Reklama