V naší republice je mnoho míst, ke kterým se vážou legendy a zázraky. Jedním z těch nejvýznamnějších je severočeské městečko Hejnice. Tady najdeme krásný barokní chrám. A nedaleko také romantický vodopád.

Hejnice leží v Jizerských horách severně od Liberce. Je to tak trochu zapomenutý kraj, alespoň podle toho, že tu není tolik turistů. Když jsme se vypravili během dovolené do Hejnic, u chrámu jsme potkali jen pár lidí a cestou k vodopádu Velký Štolpich nikoho. Přitom je tam tolik k vidění! Posuďte sami.

Barokní chrám Navštívení Panny Marie je opravdu velkolepý. Byl postaven v první polovině 18. století, ale už dříve tu stávaly jiné stavby, nejdřív malá dřevěná a později kamenná kaple, poté gotický kostel. Místo je spojené s legendou o chudém řemeslníkovi, který se modlil k Panně Marii a k Bohu, aby uzdravili jeho ženu a dítě. Zázrak se stal a od té doby jsou Hejnice považovány za poutní místo. Dnes ve zdejším klášteře františkánů funguje Mezinárodní centrum duchovní obnovy.

Mám ráda podobná místa, a ještě radši, když jsou spojená s nějakým pěším výletem. A tak jsme po prohlídce chrámu vyrazili na čtyřkilometrovou procházku k vodopádu Velký Štolpich. Vede k němu přímo od kostela červená turistická trasa, my jsme šli ale po zelené a žluté z vedlejší obce Ferdinandov, protože jsem ji znala - cesta vede lesem a ve stínu, a tak je ideální pro děti. Konec trasy byl trošku náročnější, šlo se hodně do kopce po kamenech, zato cíl stál zato. Ostatně můžete se podívat do naší FOTOGALERIE.

Hejnici najdete TADY (mapa).

ma

Foto: autorka a webové stránky města Hejnice www.mestohejnice.cz

Další tipy na výlet:

Reklama