Bulvár

Za opisování – padák ze školy


Zlínská fakulta vyloučila studenty za opisování diplomových prací. Vysoké školy tak zahájily boj proti podvádění studentů.

Na návrh disciplinární komise vyloučil děkan Fakulty humanitních studií ve Zlíně Vlastimil Švec dva studenty, kteří předložili k obhajobě zčásti opsané diplomové práce. Dalšího autora bakalářské práce komise navrhla vyloučit podmínečně.

Podle Jana Malého z rektorátu univerzity měly diplomové práce vyloučených studentů shodné části s již dříve obhájenými pracemi na Masarykově univerzitě v Brně. Bakalářská práce podmínečně vyloučeného studenta se shodovala jen z menší části.

Na konci listopadu odhalilo vedení školy plagiátorství diplomové práce studentky pátého ročníku. Na začátku července se ukázalo, že nepůvodní práci odevzdal i děkan Fakulty multimediálních komunikací Jaroslav Světlík, který podle zjištění etické komise opsal většinu své habilitační práce ze své dříve vypracované doktorské práce.

Na opisování upozornil vedení univerzity anonym. Podle rektora Baťovy univerzity Ignáce Hozy docent Světlík poškodil dobré jméno zlínské univerzity.

Univerzita Tomáše Bati patří od loňského podzimu mezi vysoké školy, které se zavazují, že budou potírat plagiátorství. Zda je práce opsaná, univerzita zjišťuje pomocí systému klíčových slov v internetovém vyhledávači.

Do systému odhalování plagiátorství je zapojeno zhruba 13 vysokých škol, mezi nimi například Univerzita Palackého v Olomouci, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích a Masarykova univerzita v Brně.

Zdroj: ČT24

   
14.07.2008 - Společnost - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] sevenofnine [*]

  Pokud vím, tak doktorskou práci klidně můžeš podat jako habilitační, pokud Ti to oponent nehodí na hlavu pro málo nových myšlenek, tak není co řešit. Plagiátorství to zcela jistě není. Hlavně, že je o čem psát.

  superkarma: 0 15.07.2008, 09:40:38
 2. avatar
  [7] Petunie [*]

  Celá "kauza" s docentem mi přijde nesmyslně slučovaná s tématem plagiátorství. Ve své práci na určité téma použil vlastní pasáže z práce dřívější, což sice není bůhvíjak skvělý přístup, ale rozhodně mi na tom nepřijde nic zavrženíhodného. Záleží mimo jiné na kontextu, cíli a účelu práce (po vědecké stránce), ale to pochopitelně bulvár nezprostředkuje. Jen se naváží do toho, že děkan zůstal nepotrestán, zatímco studenti letěli ze školy.

  superkarma: 0 14.07.2008, 23:23:37
 3. avatar
  [6] honuska [*]

  Když jsem psala já práci, tak při otevření 3 knížek jsem měla 3 velmi podobné verze, takže by se muselo objevit něco zlomového, aby se dalo napsat něco jiného. Pak se nemůžeme divit, že se v diplomkách opakuje.

  superkarma: 0 14.07.2008, 22:37:14
 4. [5] mindulinka [*]

  Když jsem psala diplomku - citace jsem využila v úvodních stránkách - většina diplomky byla tvořena laboratoními metodami a hlavně vlastními pokusy - nechápu, kdybych na ní 3 roky nedělala, co bych tam jinak psala. Hlavně jsem se svým tématem zabývala jediná v republice - to je opravdu možnost k opisování

  superkarma: 0 14.07.2008, 18:27:47
 5. avatar
  [4] Radka27 [*]

  Když někdo opisuje doslova a ani nezmění slova, věty, a nevyjadřuje již napsané svými slovy a nedá si s tím žádnou práci, dobře mu tak. Je taky možnost uvést opsané do citací a je po problému. A že vědec použije do své práce poznatky źe svého předešlého výzkumu je snad normální Habilitace se tak jen rozšíří o další nabyté závěry.
  Velice často se mi stává, že po mně někdo chce tu či onu kdysi vypracovanou seminární práci z některého předmětu. V žádném případě neposkytuji. Jedině při současném studiu lze práci napsat. A jaký má opsání smysl, když student pak ani neví kde se dá ta či ona informace najít a stejně bouvćhne u zkoušky.

  superkarma: 0 14.07.2008, 17:37:41
 6. [3] lenislav [*]

  Světlík byl (a je) nevinný!!

  superkarma: 0 14.07.2008, 16:40:00
 7. avatar
  [2] shb [*]

  yes! dobře tak! A navíc když už člověk dostuduje tak daleko že má před diplomkou...tak ji opsat je největší kokotina, za to bych ho taky vyhodila, popírá tím celé své studium...a je to nefér vůči pravému autorovi i vůči ostatním...

  superkarma: 0 14.07.2008, 16:23:47
 8. avatar
  [1] barasv [*]

  Jen houšť, akorát hrozí, že za chvíli budeme co do počtu vysokoškoláků na hlavu hoooodně dál za Nepálem - teď jsme na tom - tuším - podobně...

  superkarma: 0 14.07.2008, 16:20:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme