Hrad Kokořín je nejen pěkný na pohled, ale má i zajímavou historii. Nebýt šlechtice Václava Špačka, možná by už ani nestál, nebo by z něj zbylo jen pár kamenných zdí. A to by byla škoda.

Výlet na hrad Kokořín zabere celý den - na hradě i v okolí je hodně věcí k vidění, takže se nevyplatí spěchat. Děti si tak mohou kromě hradu užít prolézání skal a běhání po lese.

koko

Kokořín z výšky Zdroj: www.hrad-kokorin.cz

Kokořín leží nedaleko Mělníka nad obcí se stejným názvem. A je hodně starý, postavený byl už na začátku 14. století. Tehdy asi vypadal jinak, protože během let ho poničila husitská vojska i nezájem majitelů, už v 16. století se o něm píše jako o pustém hradě. Není divu, že ve starém kamenném obydlí nikdo nechtěl bydlet, když byl nedlouho poté v obci Kokořín postaven barokní zámeček. A navíc císař Ferdinand II. zařadil hrad po třicetileté válce mezi tzv. prokleté hrady, které se nesměly udržovat, aby neohrožovaly jeho moc.

Až na konci 19. století přišla záchrana. Zřícenu koupil podnikatel Václav Špaček a ten (a poté jeho syn Jan) se pustil do rekonstrukce. Byla to u nás první celková záchrana středověké zříceniny. Špačkové o hrad samozřejmě přišli po nástupu komunistů k moci, ale v roce 2006 jim byl Kokořín vrácen.

A já myslím, že je to moc dobře, protože hrad láká mnoho návštěvníků. My jsme si prohlédli nádvoří, hradby, věž (je z ní krásný výhled do širokého okolí) i starý palác a pak jsme se prošli po okolí. Objevili jsme také Máchovu vyhlídku, která je asi 150 metrů pod hradem. Spisovatel Karel Hynek Mácha tu rád pobýval, tedy prý tu minimálně dvakrát byl. Během cest Kokořín také nakreslil a snad sem umístil děj svého díla Cikáni. Kdo už to dneska dokáže?

Každopádně návštěvu Kokořína můžu doporučit, bude bavit i menší děti a ještě se při ní projdete.

Jak na hrad?

Pěšky, jinak to nejde. Parkoviště je asi kilometr pod hradem, pak musíte dojít do kopce po svých. Cesta ale není nijak náročná.

Co můžete vidět?

Prohlídkové trasy jsou dvě - v I. okruhu uvidíte starý palác, ochozy a věž, II. okruh zahrnuje jen věž.

Otvírací doba:

  • Leden - březen, prosinec: po dohodě se správou hradu
  • Duben, říjen: soboty, neděle 9 - 16 hod. (všední den po telefonické domluvě)
  • Květen, září: 9 - 16 hod.
  • Červen, červenec, srpen 9 - 17 hod.

A tady máte ještě pár fotek ve FOTOGALERII:

Fotky: autorka a webové stránky hradu www.hrad-kokorin.cz (interiéry a pohled z výšky)

Další tipy na výlet:

Reklama