Cestování

Za magistrem Kellym na Křivoklát

Hrad Křivoklát je velmi známý, stejně jako jméno magistra Edwarda Kelleyho, dvorního alchymisty císaře Rudolfa II. Víte ale, že tento muž byl vlastně podvodník a několik let strávil ve vězení? Dokonce i na Křivoklátě.

Dneska už se asi přesně nedozvíme, co se tehdy vlastně stalo, ale jisté je, že Edward Kelley (1555-1597) prožil na Křivoklátě dva a půl roku, zavřeli ho tam 6. 5. 1591. Byl uvězněný ve věži Huderka, která dodnes stojí v rohu velkého nádvoří, a podle některých knih ho tady dokonce mučili, vyslýchal ho údajně známý kat Mydlář. Kelley strávil nějaký čas i v podzemní kobce se zamřížovaným vchodem. Dozvíte se o něm během prohlídky hradu. Věž Huderku můžete navštívit zadarmo, je z ní krásný výhled do okolí a křivoklátských lesů.

kriv

krivÚtěk z vězení

Myslím, že ještě zajímavější než věznění je konec Kelleyho života. Ve vězení na Křivoklátě byl tak zoufalý, že se rozhodl utéct. Jednou v noci spustil z okna žaláře lano a chtěl po něm slézt dolů, jenže lano bylo staré a jeho váhu nevydrželo. Magistr Kelley spadl z výšky na skálu pod hradem a roztříštil si o kameny nohu. Museli mu ji amputovat a Kelley pak nosil dřevěnou protézu.

Císař Rudolf II. po této události alchymistovi udělil milost, ale ten se ze svobody dlouho netěšil. Tak jako předtím dál podváděl, nadělal další dluhy a znovu ho uvěznili, tentokrát na hradě Hněvíně v Mostě. Ale nepoučil se, znovu chtěl utéct a znovu se mu to nepodařilo - zlomil si zdravou nohu a přišel i o ni, takže nakonec ukončil svůj život sám, když polkl nějaký vlastnoručně vyrobený jed. Bylo mu 42 let.

Výrobce zlata

A kdo vlastně magistr Kelley byl? Určitě ne kouzelník ani vědec, ale normální podvodník. Do Čech přišel z Anglie, kde se jmenoval Edward Talbot a byl písařem, a už tam padělal úřední listiny, za což mu uřízli obě uši. V Čechách žil na dvoře císaře Rudolfa II., pro kterého vyráběl zlato, prý i elixír mládí nebo kámen mudrců, pobýval také v Jílovém u Prahy, v Třeboni nebo ve známém Faustově domě v Praze. Jeho život byl asi velmi dobrodružný, a podobně také skončil.

kriv

Na Křivoklát je pěkný pohled ze všech stran, tenhle je od jedné z vyhlídek

Já mám na Křivoklát hodně pěkných vzpomínek. Hrajeme tam každý rok v létě divadlo, a tak jsem na hradě strávila i několik nocí, přímo na nádvoří v budově věže Huderky. A v jednom pokoji je právě to „Kelleyho“ okno. Můžete se podívat i na zvláštní lustr s čertem, ten běžní návštěvníci neuvidí.

kriv

kriv

Originální lustr s čerty

Jestli tedy plánujete nějaký výlet, doporučuju Křivoklát. Kromě několika prohlídkových tras vnitřkem hradu můžete vidět i hradby, koná se tu mnoho akcí během celého roku a navíc je v okolí krásná příroda na pěší i cyklistické výlety.

kriv

Hrad je ukrytý v lesích mezi kopci

kriv

kriv

Pohled shora, věž Huderka je úplně vlevo 

kriv 

kriv

Velká věž je vidět ze všech stran, i díky bílé barvěkriv

Věž Huderka a přilehlé budovy

kriv

A výhled z věže Huderky na Velkou věž

kriv

Nakonec večerní pohled na nádvoří a tajemné světlo luceren

Zdroj a fotky: oficiální stránky hradu www.krivoklat.cz, další fotky: Pavla Švédová a archiv autorky

Příběh převzatý z knihy: Václav Kaplický - Život alchymistův

Četly jste v našem magazínu:

   
08.04.2013 - Tipy - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. [5] Trefa [*]

  Trefa:Krivoklat znam,byla jsem tam nekolikrat.

  superkarma: 0 08.04.2013, 13:22:35
 2. avatar
  [4] Májík [*]

  To je ale náhoda, zrovna tuto sobotu jsem Křivoklát se svými spolužáky z gymnázia, v rámci našeho setkání po 25 letech, navštívila. A historku o zlomené noze jsem si samozřejmě od průvodkyně vyslechla. No a další náhoda je, že jsem z Mostu,kde stojí hrad Hněvín, kde byl také uvězněný a kde si zlomil tu druhou nohu. Průvodkyně nám vyprávěla, že mu ještě někde(to mi vypadlo) nechali uříznout obě uši,takže spáchal sebevraždu,protože z něj byl vlastně mrzák bez uší a nohou.

  superkarma: 0 08.04.2013, 08:16:38
 3. avatar
  [3] luneta [*]

  hezké čtení

  superkarma: 0 08.04.2013, 08:12:38
 4. [2] lidicka [*]

  Na Křivoklát jsme jezdili, když jsme ještě bydleli v Rakovníku.Ale to už je hodně dávnoSml22

  superkarma: 0 08.04.2013, 06:34:25
 5. avatar
  [1] peetrax [*]

  Poslední fotka má opravdu tajuplnou atmosféru. A o Kelleym zajímavě pojednává i knížka Císařova hvězda od Hany Whitton.

  superkarma: 0 08.04.2013, 00:07:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme