.

Za magistrem Kellym na Křivoklát

Cestování

Za magistrem Kellym na Křivoklát

Hrad Křivoklát je velmi známý, stejně jako jméno magistra Edwarda Kelleyho, dvorního alchymisty císaře Rudolfa II. Víte ale, že tento muž byl vlastně podvodník a několik let strávil ve vězení? Dokonce i na Křivoklátě.

Dneska už se asi přesně nedozvíme, co se tehdy vlastně stalo, ale jisté je, že Edward Kelley (1555-1597) prožil na Křivoklátě dva a půl roku, zavřeli ho tam 6. 5. 1591. Byl uvězněný ve věži Huderka, která dodnes stojí v rohu velkého nádvoří, a podle některých knih ho tady dokonce mučili, vyslýchal ho údajně známý kat Mydlář. Kelley strávil nějaký čas i v podzemní kobce se zamřížovaným vchodem. Dozvíte se o něm během prohlídky hradu. Věž Huderku můžete navštívit zadarmo, je z ní krásný výhled do okolí a křivoklátských lesů.

kriv

krivÚtěk z vězení

Myslím, že ještě zajímavější než věznění je konec Kelleyho života. Ve vězení na Křivoklátě byl tak zoufalý, že se rozhodl utéct. Jednou v noci spustil z okna žaláře lano a chtěl po něm slézt dolů, jenže lano bylo staré a jeho váhu nevydrželo. Magistr Kelley spadl z výšky na skálu pod hradem a roztříštil si o kameny nohu. Museli mu ji amputovat a Kelley pak nosil dřevěnou protézu.

Císař Rudolf II. po této události alchymistovi udělil milost, ale ten se ze svobody dlouho netěšil. Tak jako předtím dál podváděl, nadělal další dluhy a znovu ho uvěznili, tentokrát na hradě Hněvíně v Mostě. Ale nepoučil se, znovu chtěl utéct a znovu se mu to nepodařilo - zlomil si zdravou nohu a přišel i o ni, takže nakonec ukončil svůj život sám, když polkl nějaký vlastnoručně vyrobený jed. Bylo mu 42 let.

Výrobce zlata

A kdo vlastně magistr Kelley byl? Určitě ne kouzelník ani vědec, ale normální podvodník. Do Čech přišel z Anglie, kde se jmenoval Edward Talbot a byl písařem, a už tam padělal úřední listiny, za což mu uřízli obě uši. V Čechách žil na dvoře císaře Rudolfa II., pro kterého vyráběl zlato, prý i elixír mládí nebo kámen mudrců, pobýval také v Jílovém u Prahy, v Třeboni nebo ve známém Faustově domě v Praze. Jeho život byl asi velmi dobrodružný, a podobně také skončil.

kriv

Na Křivoklát je pěkný pohled ze všech stran, tenhle je od jedné z vyhlídek

Já mám na Křivoklát hodně pěkných vzpomínek. Hrajeme tam každý rok v létě divadlo, a tak jsem na hradě strávila i několik nocí, přímo na nádvoří v budově věže Huderky. A v jednom pokoji je právě to „Kelleyho“ okno. Můžete se podívat i na zvláštní lustr s čertem, ten běžní návštěvníci neuvidí.

kriv

kriv

Originální lustr s čerty

Jestli tedy plánujete nějaký výlet, doporučuju Křivoklát. Kromě několika prohlídkových tras vnitřkem hradu můžete vidět i hradby, koná se tu mnoho akcí během celého roku a navíc je v okolí krásná příroda na pěší i cyklistické výlety.

kriv

Hrad je ukrytý v lesích mezi kopci

kriv

kriv

Pohled shora, věž Huderka je úplně vlevo 

kriv 

kriv

Velká věž je vidět ze všech stran, i díky bílé barvěkriv

Věž Huderka a přilehlé budovy

kriv

A výhled z věže Huderky na Velkou věž

kriv

Nakonec večerní pohled na nádvoří a tajemné světlo luceren

Zdroj a fotky: oficiální stránky hradu www.krivoklat.cz, další fotky: Pavla Švédová a archiv autorky

Příběh převzatý z knihy: Václav Kaplický - Život alchymistův

Četly jste v našem magazínu:

   
08.04.2013 - Tipy - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. [5] Trefa [*]

  Trefa:Krivoklat znam,byla jsem tam nekolikrat.

  superkarma: 0 08.04.2013, 13:22:35
 2. avatar
  [4] Májík [*]

  To je ale náhoda, zrovna tuto sobotu jsem Křivoklát se svými spolužáky z gymnázia, v rámci našeho setkání po 25 letech, navštívila. A historku o zlomené noze jsem si samozřejmě od průvodkyně vyslechla. No a další náhoda je, že jsem z Mostu,kde stojí hrad Hněvín, kde byl také uvězněný a kde si zlomil tu druhou nohu. Průvodkyně nám vyprávěla, že mu ještě někde(to mi vypadlo) nechali uříznout obě uši,takže spáchal sebevraždu,protože z něj byl vlastně mrzák bez uší a nohou.

  superkarma: 0 08.04.2013, 08:16:38
 3. avatar
  [3] luneta [*]

  hezké čtení

  superkarma: 0 08.04.2013, 08:12:38
 4. [2] lidicka [*]

  Na Křivoklát jsme jezdili, když jsme ještě bydleli v Rakovníku.Ale to už je hodně dávnoSml22

  superkarma: 0 08.04.2013, 06:34:25
 5. avatar
  [1] peetrax [*]

  Poslední fotka má opravdu tajuplnou atmosféru. A o Kelleym zajímavě pojednává i knížka Císařova hvězda od Hany Whitton.

  superkarma: 0 08.04.2013, 00:07:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme