Magdalenu Dobromilu Rettigovou zná asi každý. Nebo alespoň její jméno. Víte ale, kde se narodila? Ve středočeských Všeradicích nedaleko Hořovic jako Magdalena Artmannová.

Všeradice jsou nevelká obec ve Středočeském kraji, kousek od Hořovic a asi 50 kilometrů západně od Prahy. Největším lákadlem je tu nyní Zámecký dvůr, areál, který se už několik let opravuje. A ještě nějakou dobu se opravovat bude. „Děláme to postupně, příští rok máme v plánu výstavbu wellness centra vedle bývalého špýcharu. Práce je tu pořád dost,“ říká všeradický starosta Bohumil Stibal.

Na místě zámku stála už ve 14. století tvrz. Dnešní podoba zámku je nejspíš ze 17. století, budova i další přilehlé domy však byly několikrát přestavovány a patřily v minulosti mnoha majitelům.

magVšeradice jsou dnes známé hlavně jako rodiště Magdaleny Dobromily Rettigové. Její otec František Artmann tu dělal vrchnostenského purkrabího hraběte Šporka, když se v roce 1785 narodila. Dlouho tu ale nepobyla, protože otec zemřel, když jí bylo sedm let. Poté se s matkou několikrát stěhovala, stejně tak i s manželem, s nímž žila posledních 11 let v Litomyšli.

Ještě připomenu, že kromě nejznámějšího díla Domácí kuchařka vydávala M. D. Rettigová také poezii či milostné povídky.

O knihách tu ale dnes není řeč, pojďme se tedy nyní podívat na Všeradice, rodiště slavné spisovatelky. Jak to tu vypadá v současné době, můžete vidět v naší FOTOGALERII:

Zdroj fotek: autorka a www.zamecky-dvur.cz

Stránky o Všeradicích:

Další zajímavé tipy na výlet:

Reklama