Zajímavých míst je v naší republice opravdu mnoho. A tak tu pro vás mám další tip na výlet, tentokrát do východních Čech. Bude se líbit hlavně milovníkům stromů a keřů. Ale nejen jim. Vítejte v Žampachu!

Žampach je malá obec pod Orlickými horami. Najdete tu ale velké věci! Navštívit totiž můžete zámek, hrad i park, v němž je arboretum s mnoha vzácnými dřevinami. A to všechno můžete spojit s příjemnou procházkou.

Začneme u zámku, kde dnes sídlí sociální ústav Domov pod hradem. Zámek má podobu z 18. a 19. století a je nedávno zrekonstruovaný. Původně byla na jeho místě tvrz asi z konce 16. století. Dodnes se v něm dochovala barokní kaple sv. Bartoloměje.

Kolem zámku se rozprostírá park (má plochu víc než čtyři hektary), v jehož jedné části je vybudované arboretum. Názvy stromů si samozřejmě nepamatuju, je jich tam mnoho, a některé jsou v naší republice ojedinělé. Procházka mezi barevnými javory, borovicemi a buky byla opravdu příjemná, k odpočinku nám posloužila tráva, lavičky nebo altán, děti se zase vyřádily na skluzavce a houpačce.

Když jsme si prošli arboretum, vydali jsme se kolem kapličky a po dřevěném mostě ke zřícenině hradu. Ta se nachází na kopci v nadmořské výšce 545 m. n. m., trošku jsme se cestou zadýchali. Z hradu, postaveného už před rokem 1308, toho moc nezbylo, jen pár obvodových zdí, kamenů a jedna klenutá zeď. Asi to tu kdysi mohlo být pěkné.

Ale i dnes je návštěva Žampachu příjemná. Jak to tady vypadá, se můžete podívat v naší FOTOGALERII.

A ještě tu mám otázku na závěr: víte, proč se Žampach takto jmenuje?

  • Původně se obec jmenovala Písečná, německy Sandbach. A toto slovo bylo počeštěno na Žampach.

MAPA:

zam

Zdroj fotek: www.mojeorlickehory.cz

Další tipy na výlet:

Reklama