Bulvár

Za korunu už dávno krtek nejezdí


Když jsem byla v Londýně, zděsila jsem se při pohledu na plánek podpovrchové dopravy. Zařekla jsem se, že pokud to půjde, centrum Londýna obejdu pěšky a ráda se vrátím do Čech a do Prahy, kde máme v metru jen tři trasy. Tedy zatím…

Vývoj metra totiž stále pokračuje. Ceny za jízdu se také neustále zvyšují, ale i přesto si myslím, že každý, kdo v Praze bydlí nebo do hlavního města přijede, si již dopravu bez metra neumí představit.

Od soboty 27. května byla zprovozněna další stanice metra na trase A - Depo Hostivař. Prodlužuje se stále dál. Tak, jak se hlavní město rozrůstá, zvětšuje se i počet stanic metra.

Jen díky pomoci sovětských přátel

Před padesáti lety – 6. ledna 1966 - byla zahájena v Praze výstavba podpovrchové dopravy. V roce 1974 byl 9. května v 9.30 slavnostně zahájen provoz pražského metra - otevřen první provozní úsek linky C (I.C) z Kačerova na Sokolovskou (Florenc). Na lince jezdily ruské třívozové soupravy. Tento den bylo současně sjednoceno jízdné ve všech druzích dopravy na 1 korunu a skončila éra průvodčích a starých typů tramvají.

„Pamatuji si, že jsem byla ve čtrnácti letech se školou v Praze. Bylo to právě v roce 1974. Kromě návštěvy různých památek nás zavedli také do metra. Učitelka (tenkrát ještě soudružka učitelka) nás především upozorňovala na to, že metro bylo postaveno za pomoci sovětských přátel a i vagony byly dovezeny z Ruska,“ říká Jitka a dodává: „Nepřipadalo mi to v těch letech jako něco objevného. Dodnes si vybavuji jen všude mnoho lidí a vůni – tedy spíše smrad novoty vagonů.“

Bez čekání na autobus a hlídání času

Nově otevřená stanice Depo Hostivař na trase A vznikla přestavbou myčky vagónů. Soupravy do ní nebudou jezdit tunelem, ale z poloviny po povrchu. Depo Hostivař je padesátou čtvrtou stanicí metra,je jeden kilometr dlouhá a má nejužší nástupiště v síti metra.

V současné době je rozestavěno prodloužení metra trasy C. Z Ládví by měla trasa vést přes Střížkov, Prosek až do Letňan. Celá trasa je dlouhá 4,6 kilometrů. Uvedení do provozu s cestujícími se plánuje na rok 2008.

„Bydlím v Ďáblicích a už se těším na prodloužení metra. V současné době mi totiž nezbývá nic jiného než vystoupit na Ládví a čekat na autobus a v nočních hodinách musím neustále hlídat hodinky, aby mi neujel poslední spoj. Díky prodloužení budu moci případně dojít domů i pěšky,“ říká Dana.

A co vy a metro? Napište, jaké s ním máte zkušenosti?
Odvážila jste se v zahraničí do metra? Nezabloudila jste?
Bydlíte v Praze. Obešla byste se bez metra? O kolik vám zkracuje metro cestu do práce?

   
29.05.2006 - Společnost - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. avatar
  [11] bednaroi [*]

  tomáš: no metro v Londyne je trosku rebus,ale v kazde stanici si muzes zdarma vzit planek a podle toho se perfektne naviguje,po prvnim mesici jsem uz byla schopna jezdit sama,a to jsem se jednou ztratila i v Olomouci na nadrazi. Tras je jen 10,jen jsou trosku vic propojenetakze to vypada jako by jich bylo snad sto.A o odevzdavani listku nic nevim,akorat je proste musis mit stale pri sobe,protoze bez nich se nedostanes ani dovnitr,ani ven,to je kvuli tomu,ze spousta lidi pouziva mtro nekolikrat denne,nekdo ma elektronickou kartu,nekdo celodenni listek.Byl by v tom jinak chaoz.Ale clovek si na vsechno zvykne a pak je to brnkacka.

  superkarma: 0 29.05.2006, 19:59:07
 2. avatar
  [10] Vivian [*]

  Jinak metro je opravdu perfektní věc, hlavně oceňuju rychlost a bezproblémovost dopravy Cestuju teď několikrát do týdne přes celou Prahu (Střížkov - Libuš) s nemocným zvířetem na specializovanou kliniku a cesta mi trvá asi tři čtvrtě hodiny, vyjde na 20,- Kč a je pohodlná (dlužno dodat, že necestujeme ve špičce. V ranním nátřesku by to možná tak pohodlné nebylo )

  superkarma: 0 29.05.2006, 17:54:19
 3. avatar
  [9] Vivian [*]

  Ty vagóny od sovětských přátel tu jezdí dodnes

  Na prodloužení metra se těším, taky musím vystupovat na Ládví a čekat na bus na Střížkov, ale až se otevře prosecká stanice, budu to mít od domu k metru kousek

  superkarma: 0 29.05.2006, 17:50:38
 4. avatar
  [8] tomáš [*]

  Trasa do práce mi trvá 1 1/2 hodiny, z toho hodinka je v metru...stále v průvanu a prochladlá, a často ráno jedu jako sardinka (zpátky si sedím - jedu z konečné,heč!) Vím že bez metra je to mnohem horší (zkušenost po povodních..) a tak se to v té temné díře snažím přežít jak se dá...
  Londýnským metrem jsme jeli a největší dojem mám z těch nejstarších tunelů, kachlíkovaných,temných, kde místo schodů byl pater-noster. Hlášení pro nás naprosto nesrozumitelné, plánek cca 25 (?) tras dokonalý rébus. A ještě to odevzdávání lístků na výstupu (celou dobu jsem se pořád přesvědčovala, že je v kapse)

  superkarma: 0 29.05.2006, 12:10:11
 5. avatar
  [7] Amélie [*]

  Když jsme loni kupovali byt, bylo metro jednou z podmínek. V práci jsem díky tomu za dvacet minut, a přitom je to pěkná štreka. A když musím někdy někam jet tramvají nebo busem, tak úplně trpím, jak je to pomalý , jak se neustále stojí na semaforech, v zácpách...

  superkarma: 0 29.05.2006, 11:05:15
 6. avatar
  [6] Beruška1 [*]

  Tuliheň: Za sto let už bude mít Praha opravdu hezky vybudovaný systém tras metra, škoda že se toho nedožiju, to by se po Praze mnohem líp cestovalo.

  superkarma: 0 29.05.2006, 09:14:05
 7. avatar
  [5] Beruška1 [*]

  Metrem jsem cestovala i jiných zemích, tedy městech, Berlíně, Budapešti, Kyjevě. Nikdy jsem nikde nezabloudila, to se mi ještě nestalo.

  superkarma: 0 29.05.2006, 09:09:14
 8. avatar
  [4] Tuliheň [*]

  Doporucuji podivat se na budoucnost metra az do doby, kdy uz tu ze stavajicich ctenarek bude maloktera:-) http://www.metroweb.cz/metro/BUDOUCNOST.htm A spousta dalsich informaci a zajimavosti je na http://www.metroweb.cz/

  superkarma: 0 29.05.2006, 08:59:58
 9. avatar
  [3] ifka [*]

  Já nejsem z Prahy, ale vždycky když jedu za kamarádkou, tak se na naše místo určení dopravuju metrem. a vlastně i když jedu na autobusák. V metru se tak nějak vyznám.Pěšky či tramvajkou bych možná i zabloudila

  superkarma: 0 29.05.2006, 07:16:08
 10. avatar
  [2] zonan [*]

  Začínám být zděšena. Tu slávu si pamatuji a teď čtu, že to byl rok 74. Ach jo, už jsem pamětník.

  superkarma: 0 29.05.2006, 07:11:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme