U nás v republice je mnoho poutních a duchovních míst, kde se dá relaxovat a načerpat energie. Jedno takové místo je v jižních Čechách nedaleko Netolic. Jmenuje se Lomec, ale místní ho nazývají Lomeček.

Poutní místo Lomec uprostřed jihočeských lesů je zvláštní. Jako by tady byla cítit energie. Je to už pár let, co jsem ho navštívila, ale tohle si pamatuju. A zdejší Poutní kostel Jména Panny Marie je navíc krásná stavba, která má neobvyklý tvar. Stojí tu víc než 300 let, nechal ji postavit hrabě Emanuel Buquoy roku 1701. A je to zajímavá legenda o sošce Panny Marie...

Legenda o sošce Panny Marie

Soška Panny Marie je 20 cm vysoká. Byla nalezena v Nizozemí ve starém dubu a už od začátku měla zázračnou a uzdravující moc. Její sláva se rozšířila po celém světě. Jednu z kopií dostal darem od svého švagra Karel Filip Buquoy, vědec a cestovatel. Bral si sošku na své cesty, a ta ho v roce 1685 na moři zachránila před bouří. Hrabě slíbil Bohu a jeho Matce, že jako projev vděčnosti postaví na svém panství v Čechách kostel a v něm na oltáři umístí milostnou sošku. A tak se stalo... Rozdíl byl jen v tom, že hrabě zemřel dřív, než stihl kostel postavit. Udělal to tedy jeho syn Emanuel Buquoy. (Více si přečtěte TADY, zdroj: www.lomec.cz)

Lomec ovšem není jen kostel, ale patří sem i fara, klášter Šedých sester a zvonice. Kolem kostela je krásné okolí - v posledních letech je tam hodně nového. Za návštěvu stojí Meditační zahrada Panny Marie nebo hřbitov.

A jak vznikl název Lomec? Jmenuje se tak zdejší vrch, který dostal název podle nedalekého lomu.

Na Lomec se můžete podívat v naší FOTOGALERII.

Fotografie jsou pár let staré, dnes vypadá okolí kostela mnohem lépe. Až pojedete na Lomec na výlet, pošlete nám fotky!

Zdroj: www.lomec.cz

Další zajímavé tipy na výlet:

Reklama