Určitě jste už někdy slyšeli o husitech a znáte jméno Jan Žižka. Tento slavný vojevůdce se narodil v jižních Čechách ve vsi Trocnov. Dneska je tady Památník Jana Žižky a já vás teď zvu k jeho prohlídce.

Nedaleko Českých Budějovic u Borovan leží obec Trocnov. Ten by dnes asi vůbec nebyl známý, kdyby se tu nenarodil Jan Žižka (asi kolem roku 1360). Jeho zdejší památník je celoročně vyhledávaný, a není divu, je tu hodně zajímavých míst.

Areál památníku má plochu asi 15 hektarů a můžete ho projít nebo projet na kole po značeném okruhu, který měří 4 kilometry. Cestou uvidíte budovu muzea s husitskými exponáty a nálezy z trocnovských dvorců, archeologické vykopávky, bývalý dvorec Žižkova strýce Mikše nebo studnu.

Zaručeně si nenechte ujít balvan s nápisem: Zde se narodil Jan Žižka z Trocnova, který sem byl daný v roce 1908. Dříve v těchto místech stával dub, pod kterým prý budoucí válečník spatřil světlo světa. A pokud budete procházet Trocnovem, určitě nepřehlédnete obrovskou Žižkovu sochu z dílny Josefa Malejovského. Stojí na velké zelené louce, kde se dá krásně odpočívat...

A více už ve FOTOGALERII.

Kde najdete Trocnov? TADY.

troc

Více informací najdete na www.trocnov.cz

Další tipy na výlet:

Reklama