Bulvár

Za jak dlouho přijdete v Praze o peněženku?

pocket

V tramvaji, v autobuse, v metru, v některých obchodech, restauracích nebo i na veřejných prostranstvích, tam všude visí varování před kapsáři. Opravdu je to s těmi kapesními krádežemi v našich městech tak zlé? Rozhodla jsem se si to vyzkoušet. S peněženkou nedbale zastrčenou v zadní kapse kalhot jsem se vydala brázdit ulice metropole.

K tomuto počinu mě inspiroval rozhovor s českou fotoreportérkou, která s foťákem vyráží do míst blízkého východu, kde to stále vře. Pohybuje se mezi obchodníky s lidmi a překupníky drog, pašeráky a chudáky, pro které je křehká ženština s drahou technikou příliš snadná kořist. Přesto, jak sama říká, je jediným místem, kde jí ukradli foťák, Praha.

Inu, vydala jsem se otestovat „zlaté české ručičky“ přímo v centru města. Slunečné páteční odpoledne, začínající víkend, davy lidí. Vhodná příležitost, řekla jsem si a vyrazila do terénu. Samozřejmě jsem neriskovala osud svého foťáku, ale nabídla jsem svou peněženku vyprázdněnou do poslední kapsičky a znovu naplněnou papírovými ústřižky, aby budila dojem plnosti. Peněženku jsem si ledabyle strčila do zadní kapsy kalhot. Tak, aby sice byla vidět, ale zároveň nepůsobila příliš okázalým dojmem. Připevnila jsem k ní také důmyslný aparátek, který mě měl upozornit na vytažení peněženky z kapsy. Kapsář by to nepoznal, já ano. 

Před odchodem mě ještě napadlo ty ústřižky popsat vzkazem v češtině a dvou světových jazycích: „Mám tu akorát velký ho***!“

13.00 Vyrážím do ulic

Opouštím redakci a vydávám se do metra. Svezu se dvě zastávky k Václavskému náměstí. V metru se vším všudy trávím asi deset minut. Tlačenice v dopravních prostředcích, ve frontách u kasy v obchodě či na eskalátorech jsou určitě skvělou příležitostí pro zlodějíčky. Pokud jsem potkala kapsáře, nevyužil téhle příležitosti. Upřímně by mě hodně překvapilo, kdyby jenom deset minut stačilo.

13.15 Průzkum Václaváku

Zhruba hodinu se pohybuju po Václavském náměstí. Procházím obchody, zastavuju se u výloh a nezapomenu také zaskočit na oběd. A zřejmě i teď potkávám samé slušné lidi. Peněženka je stále na svém místě.

14.20 Že by?

Vyrážím trochu zariskovat na hlavní nádraží. V parku před nádražím potkávám skupinku turistů, kteří mi bezradně ukazují mapu. Chtějí se dostat k zastávce tramvaje číslo 3. Podle svého nejlepšího vědomí a svědomí odpovídám svou lámanou angličtinou, zatímco oni mě přátelsky poplácávají po ramenou. „Na mě si nepřijdete, holoto zlodějská. Tenhle trik znám z televize,“ říkám si a spíš než na jejich děkovačky se soustředím na zadní kapsu a očekávám zatahání nitky.

Turisti se vzdálili a já pohmatem zjišťuju, že peněženka v zadní kapse zůstala. Trochu mě to znejistilo, a tak prohledávám i další kapsy a kabelku, jestli mi nechybí telefon, klíče, kreditka… Nechybí. Hodně se mi ulevilo.

14.45 Ještě to zkusím

Další hodinu trávím procházkou od hlavního nádraží kolem Masarykova nádraží, přes náměstí republiky až ke staroměstské radnici.

15.54 Končím

Sedím ve vlaku a říkám si, že už to možná není tak zlé. Že naše hlavní město možná není rájem kapsářů a že určitě existují i slušní lidé. A nebo mám zkrátka kliku. Moje peněženka mi zůstala.

Jasně, vím, že tři hodiny jsou poněkud málo a tak jsem se rozhodla v tomhle pokusu ještě pár dnů pokračovat. O výsledku vám dám vědět.

Už jste se někdy střetla s kapsářem? Kde nosíte peněženku a doklady?

   
14.04.2010 - Společnost - autor: Eva Soukupová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [37] mio [*]

  Dante Alighieri — #36 já taky nenechávámSml23 ale u nás v baráku to ani není dovoleno naší domovnicíSml30 přece nebude pak zvedat boty apod., když chce vytřít! Ale je fakt, že barák se nám leskneSml67Sml30

  superkarma: 0 15.04.2010, 16:49:26
 2. avatar
  [36] Dante Alighieri [*]

  mio — #35 Hehe. Sml30

  No já kdybych nechávala něco na chodbě, tak bych z toho prostě nespala. Radši bych tu tříkolku umístila uprostřed obýváku, než abych jí nechala venku.

  1. na komentář reaguje mio — #37
  superkarma: 0 15.04.2010, 16:39:40
 3. avatar
  [35] mio [*]

  Dante Alighieri — #34 Počkej až budeš mít dětiSml30 to je krámů, že často ani nevíš, kam umístit předmět mnohem menší velikosti, než je tříkolka.

  My všechny tyto věci máme buď ve sklepě nebo v kočárkárně, zatím se tu nikdy nic neztratilo. Jednou jedinkrát jsme měli v baráku zloděje - právě ve sklepě. Uprostřed noci mě vzbudil řinkot skla a rána (máme přízemní byt hned nad sklepem - zloduch vysklil sklepní okýnko a skok do sklepa byla ona rána..) Tak jsem vzbudila manžela, že se mi něco nezdá. Ten byl teda poněkud dost nevrlej, že ho budím, ale šel na balkon a pronesl výhružným hlasem: "tak co je tam, ku.wa" Pak se nestačil divit, že odtamtud fakt někdo vyletěl jak neřízená střela..Policajti se volali až ráno, okno se zasklilo a od té doby naštěstí nic..už je to několik let..manžel byl pak v baráku za hrdinuSml52

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #36
  superkarma: 0 15.04.2010, 16:14:42
 4. avatar
  [34] Dante Alighieri [*]

  Petrushe — #33 Ponechávání bot za dveřmi taky vůbec nepochopím. Naše sousedka zas nechává před dveřmi mini-tříkolku svojí dcery. Zatím měla štěstí. Ale je blbá. Byt má obrovský jako my, tak ať mi neříká, že tam pro tu malou tříkolečku nenajde místo.

  1. na komentář reaguje mio — #35
  superkarma: 0 15.04.2010, 13:31:59
 5. avatar
  [33] Petrushe [*]

  Dante Alighieri — #29 Nám se kdysi v uzavřeném činžáku, se zamčenými dveřmi a bez jiných obyvatel, ztratila čerstvě nalakovaná židle, kterou jsme dali na chodbu uschnout, aby to nesmrdělo v bytě...dodnes tomu nikdo nepřišel na kloub. A mně ukradli boty před dveřmi ve chvíli, co jsem z nich vyskočila pro zapomenutou věc a nechala je tam zhruba dvacet vteřin...Vůbec jsem nemohla pochopit, že jsou pryč Sml30 A to máme v baráku mříže s bezpečnostním zámkem...ale holt Žižkov je Žižkov...

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #34
  superkarma: 0 15.04.2010, 09:30:59
 6. avatar
  [32] Petrushe [*]

  Dante Alighieri — #27 Strýci vymlátili okénko kvůli kartonu koly...takové škody kvůli takové blbostiSml80

  superkarma: 0 15.04.2010, 09:18:47
 7. avatar
  [31] mio [*]

  Ještě na střední škole, když jsem nosila baťoh, mi z něj v MHD kdosi ukradl peněženku. Coby chudý student jsem v ní měla asi tak 300 Kč ( ale i to bylo v té době dost) a hlavně občanku.. Za pár dní telefon (pevná linka, mobily ještě nebyly) -volala mi nejlepší kamarádka, že nějaké děti našly mou peněženku (byla hozená pod trafikou v centru města) a já tam měla vložený papírek s tel.číslem té kamarádky, tak rodiče oněch dětí jí zavolali..Peněženku i s občankou jsem si vyzvedla, dětem jsem donesla čokoládu byla jsem ráda, že aspoň odpadla anabáze s vyřizováním nových dokladů.

  superkarma: 0 14.04.2010, 15:16:02

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] Dante Alighieri [*]

  peetrax — #28 A které dveře na našem patře si zloděj vybere? Ty s nejlevnější klikou (naše).

  A které okno si zloděj vybere? Sousedovo zavřené nebo naše otevřené?

  Sml79

  superkarma: 0 14.04.2010, 14:47:35
 2. avatar
  [29] Dante Alighieri [*]

  peetrax — #28 Ale ony to jsou lehkomyslnosti. Sml30 Nebo otevřená ventilačka v 8.patře, když jsme pryč. Někdo může slanit ze střechy! Nejsem blázen, četla jsem o tom! Sml24

  A mít batoh na zádech, když stojím? ÉÉ. To se mi jednou málem nevyplatilo - dorazila jsem do školy s otevřeným zipem (museli mi to otevřít v metru). Ale naštěstí mi nic nechybělo. A tyhle drobné příhody jsou příčinou mojí obsese.

  1. na komentář reaguje Petrushe — #33
  superkarma: 0 14.04.2010, 14:45:52
 3. avatar
  [28] peetrax [*]

  Dante Alighieri — #27 jako bys psala o mně! Sml30 Tyhle "lehkomyslnosti" taky nesnesu. Sml6

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #29
  2. na komentář reaguje Dante Alighieri — #30
  superkarma: 0 14.04.2010, 14:39:47
 4. avatar
  [27] Dante Alighieri [*]

  peetrax — #26 Ani mně ne. Ale já možná hlídám až křečovitě. Neexistuje, abych si sedla na lavičku a vedle kabelku položila. Musím jí mít pořád aspoň zaháknutou na ruce. Jednou jsme s přítelem čekali na lavičce na bus, on si vedle sebe položil tašku a otočil se ke mně. Jak já byla celou dobu nervózní! On je vůbec tak důvěřivej. Já třeba ani nepřipustím, aby cokoli zůstávalo na zadním sedadle zaparkovaného auta. Ani noviny nebo mikina. Lidi jsou blbí - klidně si můžou myslet, že je pod tím něco schovaný a už mám po okýnku...

  1. na komentář reaguje peetrax — #28
  2. na komentář reaguje Petrushe — #32
  superkarma: 0 14.04.2010, 14:38:32
 5. avatar
  [26] peetrax [*]

  Dante Alighieri — #24 mám úplně stejnej přístup, možná i kvůli tomu se mi ještě nic /musím to zaklepat/ neztratilo.

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #27
  superkarma: 0 14.04.2010, 14:24:39
 6. [25] Čírina [*]

  Já jezdím denně MHD od svých třinácti let, a nikdy mi nic neukradli, ani v tramvaji č. jedenáct, kde pravidelně na IP Pavlova "nastupovala" jistá osoba, co se u řidiče ptala, jestli to jede správně k příbuzným na Žižkov... Ale řidiči byli slušní, jen tu partu viděli na peróně, už hlásili kapsáře.

  A taky svou kabelku poctivě objímám.Sml22

  superkarma: 0 14.04.2010, 13:58:19
 7. avatar
  [24] Dante Alighieri [*]

  peetrax — #20 Sml22 Já se bojím vyndat peněženku, i když už je to nutné kvůli placení. Natož jí byť jen na vteřinu odkládat. Pořád si představuju, že za rohem číhá zloduch, v rozhodné chvíli vysprintuje a vytrhne mi z ruky, co libo.

  1. na komentář reaguje peetrax — #26
  superkarma: 0 14.04.2010, 13:56:07
 8. avatar
  [23] Dante Alighieri [*]

  ToraToraTora — #21 Já si před měsícem natankovala benzín a až pak jsem zjistila, že jsem bez karty. Vůbec mě nezajímalo, že nemám na zaplacení, ale že nemám tu kartu! Na pumpě jsem nechala svoje údaje se slibem, že za 6 dní jim dluh splatím. Potom jsem volala do banky, ale dovolala jsem se idiotskej automat!!! Ten pak po mně chtěl identifikační číslo klienta, jinak by mě nespojili. Mrskla jsem telefonem, pokračovala v cestě a po pár minutách mi došlo, kde je kartě konec. Den předtím jsem byla na procházce a po ní jsem plánovala nákup, tak jsem měla kartu v kapse bundy, ve které jsem šla. A ta bunda byla doma ve skříni.. Uf.

  superkarma: 0 14.04.2010, 13:52:57
 9. avatar
  [22] sanvean [*]

  Pohybuju se v centru často a kupodivu se mi to stalo jen jednou. V poloprázdném obchodě těsně za mnou brousila dívka snědší pleti, sahala mi po ramena, pomalu jsem ji ani nevnímala...po chvíli mě to trklo, i hodila jsem oko na svou tašku a ejhle, zip otevřený. Holka odskočila a než jsem stačila zkontrolovat, zda je vše v pořádku - naštěstí ano, dotyčná zmizela jak pára nad hrncem...

  superkarma: 0 14.04.2010, 13:44:57
 10. avatar
  [21] ToraToraTora [*]

  Naposledy včera jsem se opotila až mezi půlkama, když jsem chtěla vytáhnout kartu, že zaplatím a ona nikde. Bylo to v lékárně. Po cestě k ní jsem v peněžence hledala steré recepty a dvakrát během hledání mi moje obří peněženka vyhřezla a vypadlo z ní  všechno, co měla v sobě nepřivázaného. Rychle jsem to posbírala, abych nedělala představení pro kolemjdoucí a nezkontrolovala si to. Ihned jsem se vydala k bance, že zablokuji kartu. Zvedla jsem syna z kočárku, abych mu dala bundu a pod jeho zadkem ležela karta. To by bylo jinak poprvé, co jsem přišla o nějakou cennost

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #23
  superkarma: 0 14.04.2010, 12:42:24
 11. avatar
  [20] peetrax [*]

  Anai — #18 odkládat peněženku na pult nebo kamkoliv bez dozoru je spíš vlastní blbost než že by to bylo vzhledem či zkoušením brýlí Sml80

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #24
  superkarma: 0 14.04.2010, 12:41:24
 12. [19] Rikina [*]

  Mně přijde, že Praha zdaleka není tak nebezpečné město, jak praví legendy. Sml80 Nikdy mi tam nikdo nic neukradl, nepřepadl, neznásilnil a nezavraždil mě. Přičemž se občas pohybuji pražskými ulicemi v netypické hodiny denní i noční. Nádraží jsou celkem bezpečná, neb se tam pořád prochází hlídky uniformovaných mužů, a na Andělu kromě band feťáků a dealerů jsem taky nepozorovala zvýšený výskyt právě kapsářů, a to tam jezdím denně. Sml80 Dvakrát se mi pokusil kdosi ukrást peněženku z kabelky v severočeské metropoli, za dne bílého, uprostřed náměstí. Osoba polapena při činu argumentovala hladovými dětmi, bídou a diskriminací, z čehož je zřejmé, o jakou menšinu šlo. Nicméně dokud tohle policie neřeší, asi se s tím dá málo dělat. Sml15 

  superkarma: 0 14.04.2010, 12:32:24
 13. [18] Anai [*]

  Peněženku mi ukradli zhruba 15x a až na jeden případ přímo z uzavřené kabelky - nejčastěji v tramvaji, na Hlavním nádraží na peronu, na výstavě, atd. Ten ojedinělý případ se stal asi před 30 lety, kdy jsem nosila brýle a měla 5.5 dioptrie: zkoušela jsem v nacpané optice brýle, na chvíli položila peněženku na pult, sundala ty své, nasadila nové... a v tom momentě, kdy jsem byla slepá ji někdo rychle čornul...  Od jisté doby jsem hodně opatrná - zřejmě ty zloděje nějak svým zevnějškem přitahuju a to zpravidla žádné peníze nemám Sml30.

  1. na komentář reaguje peetrax — #20
  superkarma: 0 14.04.2010, 12:29:47
 14. [17] sarahf38 [*]

  Před třemi týdny mi ukradli mobil z kapsy u bundy.V Albertovi na náměstí Republiky Sml31

  superkarma: 0 14.04.2010, 11:45:51
 15. [16] TerBuc [*]

  Me tedy zatim neokradli,ale moji kamaradce vytahli na Narodni na eskalatorech penezenku,.. kamoska prcek,hubenour, se rozbehla za tou mrchou,rvala na ni, at ji vrati penezenku, mrcha chvili bezela,ale nakonec ji po ni hodila zpet a zmizla!  A zazitky mam bohuzel... nezapomenu na jizdu tramvaji z Pavlaku na Karlak.Narvano a chlapek strasne podezrele cucel,prazdnou taskou prekryval kabelky a druhou rukou smatral.. krve by se ve me nedorezalo,ale sebrala jsem odvahu a nahlas rekla, at si vsichni davaj pozor na svy veci... v chvili vyskocil z tramvaje a byl pryc.Nikdo ani slovem nereagoval.. Sml80. Podobny se mi stalo v metru,kde mel chlap bundu pres rameno a sahal po kabelce.. a na hlavaku zase fetaci,jedna stoji ve dverich,dela ze nevi zda nastoupila dobre, a druha za ni se tlaci na nic netusici obet... a to se mi stalo prosim v jednom tydnu! Taky mam strach se ozvat,abych jednu nekoupila,nejsem zadna rampa Sml54 ale ta jejich drzost je silena! Tak bach na ne a mit oci otevreny!Sml22

  superkarma: 0 14.04.2010, 11:43:37
 16. avatar
  [15] peetrax [*]

  Tak tohle je super test! Sml67

  Mimochodem - v neděli jsem se na Karlově náměstí natáhla jak dlouhá, tak široká Sml57 a částečně se mi vysypala taška, kde byl nahoře foťák. Tak jsem hleděla i v tom lehu svůj majetek zas rychle posbírat. Ale musím říct, že kolemjdoucí, co se ke mně seběhli, mě příjemně překvapili, nikdo mi nic nešel ukrást, přišli se zeptat, jestli mi nic není. To jsem ani nečekala, v dnešní době bych spíš čekala totální nevšímavost anebo ty zmiňované zloděje. Sml67

  superkarma: 0 14.04.2010, 10:37:28
 17. [14] Lyrix [*]

  Taky mě okradli, jela jsem na můj první veletrh do Brna a ještě jsem zvlaku nestačila dojít na trmavaj a už peněženka v batohu nebyla. Bylo to o to horší, že druhý den mi ukradli v restauraci mobil. Úžasný výlet.

  Sml15

  superkarma: 0 14.04.2010, 10:12:10
 18. avatar
  [13] Juana [*]

  V peněžence nosím nosím do tisícovky, větší bankovky nosím zcela mimo a doklady taky. Neokradli mě, zatím.

  superkarma: 0 14.04.2010, 10:05:52
 19. avatar
  [12] Eliana [*]

  Bohužel před 12ti lety v jeden rok jsme přišla od peníze dvakrát, zajímavé je, že peněženku mi nechali ikdyž prázdnou. Ale kuriozní bylo, když jsem stála v trolejbusu a měla hodinky na pružný pásek a při vystupování mi je nějaký týpek chtěl strhnout i s davem a ty hodinky se přetrhly a vyletěly ven chodník, kde is v poho sebral a já jen zírala z rozjíždějícího trolejbusu.... dobře mu tak, byly to šunty od Vietnamců :-)....

  superkarma: 0 14.04.2010, 10:00:47
 20. avatar
  [11] Petrushe [*]

  Já přišla o peněženku už dvakrát, ale to bylo ještě za školních let, kdy jsem nosila batoh a vždycky cestou do školy v narvaném buse...Od té doby, co nosím kabelku a v místech, kde hrozí nějaká ta krádež, jí tisknu k boku, tak se mi nic neztratilo...

  Ale jednou jsem nachytala tmavší kapsářku, stála za chlapem, co si vybíral z bankomatu a vybírala si z jeho tašky taky něco užitečného...chytla jsem jí za rameno, co že to jako dělá a málem jsem od ní dostala nakládačku, spoustu sprostých jmen, proč se do toho pletu...chlap ani nepoděkoval Sml80

  superkarma: 0 14.04.2010, 09:32:09
 21. [10] jastura [*]

  Před pár lety se mi stalo, že jsem stála na zastávce a byl tam divný páreček. Chlapík furt postával a ženská vydloubávala z ledu vajgly a házela je do koše. Nevěnovala jsem jim nijak moc pozornosti, ale pak mě nějaký pocit donutil se otočit. Koukám a ženská nataženou ruku u mého batohu a chystala se na průzum bočních kapsiček...  Ještě dneska bych tu babu poznala 

  superkarma: 0 14.04.2010, 09:27:15
 22. avatar
  [9] Eva Soukupová [*]

  richada — #7 dík za tip, jdu tam Sml57

  superkarma: 0 14.04.2010, 08:55:53
 23. [8] ninmoncicak [*]

  Mě sice ještě neokradli, ale před Vánoci, kdy je člověk ověnčen taškami v rukách a na zádech batůžkem, jsem měla problém.. Pár lidí si okázale v metru na Holešovicích a IP Pavlova můj batůžek otevíralo.. kdyby nebyl plnej tak to možná ani necítím..

  superkarma: 0 14.04.2010, 08:43:14
 24. avatar
  [7] richada [*]

  Milá Evo,měla jste si stoupnout na zastávku tramvají u Anděla,nejlépe ve špičce,myslím,že by vám utrhnuli i kapsu.Tam je to na denním pořádku,to chce pořádnou skrumáž lidí,dlouhé prsty tam mají pré!Sml52Lidé kteří zde pravidelně nastupují,či vystupují,tyhle chmatáky už znají podle "ksichtu"!!Sml52

  1. na komentář reaguje Eva Soukupová — #9
  superkarma: 0 14.04.2010, 08:11:16
 25. [6] Bébina [*]

  Penezenku nosim nekde zahrabnou v batuzku, takze mi kolikrat trva i par minut ji najit a to vim, ze ji mam. Obeti kapsare jsem se nikdy nestala, v narvanem dopravnim prostredku mam batoh na brise a to se spatne krade. Ale okradli me v praci.

  superkarma: 0 14.04.2010, 08:07:24
 26. avatar
  [5] enka1 [*]

  Nemám v peněžence všechno.Doklady jinde, kartu jinde....       má kabela má dost přihrádek a tam kde je hodně lidí, ji mám na břiše.

  superkarma: 0 14.04.2010, 08:07:05
 27. avatar
  [4] enka1 [*]

  OlgaMarie — #2 Sml30 řekni, prosím!

  superkarma: 0 14.04.2010, 08:03:08
 28. avatar
  [3] Věrulinka [*]

  Sml15 jj přišla, je to 4 roky Sml15

  A to vedle mně stál manžel Sml15, blbej moment, jsou tak šikovní zloději, sehraní Sml15Sml31Sml68

  superkarma: 0 14.04.2010, 07:30:08
 29. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Sml80To tu mám vykládat,kde nosím peněženku? Tůdle!Sml57

  1. na komentář reaguje enka1 — #4
  superkarma: 0 14.04.2010, 00:28:36
 30. avatar
  [1] Dante Alighieri [*]

  Dobrej test, to mě baví. Sml67 Můj ex nosil tak dlouho peněženku na zadku, až mu jí fakt vytáhli. A pak mi dal za pravdu, že věci si musí držet tak pevně, až se mu budou ruce odkrvovat!

  superkarma: 0 14.04.2010, 00:16:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme