Rodina

Za dveřmi na nás číhá exekutor

exec

Stačí špatné rozhodnutí nebo jedno zaškobrtnutí, a než se nadějete, klepe vám na dveře exekutor. Že máte děti a jste slušná rodina, ho rozhodně nezajímá. Hlavně, aby si namastil kapsu tučnou provizí. Aspoň tak to zná paní Růžena z vlastní zkušenosti.

„S Petrem jsme se seznámili na univerzitě, kde jsme oba studovali. Naše ambiciózní plány, že se z nás stanou ti nejlepší lékaři, vzaly za své, když jsem otěhotněla ve druhém ročníku. S Petrem jsme se hned vzali, a protože se nám narodila dvojčátka, přerušili jsme studium oba s tím, že jednou si školu doděláme. To jednou se ale už nikdy nesplnilo. Byli jsme mladí, do kapsy hluboko a v hlavách ideály. Petr se rozhodl, že začne podnikat a postará se o nás. Všechen svůj čas, energii i peníze věnoval podnikání a vůbec se mu nedařilo. Nakonec se zadlužil a zkrachoval. Dětem byly už čtyři roky, a tak jsem nastoupila do zaměstnání a spolu s mužem jsme spláceli nekonečné dluhy z jeho živnosti. Žili jsme opravdu na pokraji bídy a já se z toho už pomalu nervově hroutila. Tehdy nám pomohl Petrův dlouholetý přítel Štěpán a úvěr s narůstajícími úroky u banky zaplatil s tím, že ho budeme splácet jemu. Oddechli jsme si a byli mu nesmírně vděční. Trvalo pak pět let, než jsme mu všechno doplatili, ale nakonec jsme to do haléře zvládli. Byli jsme konečně spokojení a poprvé od naší svatby jsme si mohli dovolit vyjet i na dovolenou.

Když nás později Štěpán požádal, abychom mu šli ručit na půjčku dvě stě tisíc korun, samozřejmě, že jsme vůbec neváhali. Vždyť to byl on, kdo nám v nouzi pomohl. Nikdy by nás nenapadlo, že nebude splácet a nechá nás ve štychu, protože měl peněz dost. Takže jsme se ani nezabývali tím, jestli splácí, a věřili mu. O to větší bylo naše rozčarování, když nám přišel dopis od exekutora, ze kterého jsme se dozvěděli, že Štěpán složil pouze první tři splátky. Podtrženo a sečteno, exekutor spočítal, že spolu s procenty za nesplácení a tučnou provizí pro sebe to dělá skoro osm set tisíc korun! A zaplatit to máme my! Nevěřili jsme vlastním očím. Samozřejmě, že jsme Štěpána sháněli, ale najednou jako když se po něm slehne zem a neví o něm nikdo. Nevím, proč ho nehledá policie, nebo jestli po něm pátrají, ale v každém případě exekutor chce peníze po nás a míní uspokojit pohledávku pro svého klienta co nejdřív.

Jistě, že tomu rozumím, ale ať zkusí také někdo pochopit nás. Máme dvě děti, vyděláváme tak akorát na obživu a rozhodně si nemůžeme nějak vyskakovat, zaplatit takovou sumu je pro nás naprosto nemožné. Vím, že je naše hloupost, že jsme se nechali využít, ale nerozumím tomu, že neexistuje nějaké dovolání se spravedlnosti, a ani nechápu, proč nám to Štěpán udělal. Zatím to tedy vypadá tak, že po zbytek života budeme opět něco splácet a žít na pokraji bídy jako dřív. Jak nebýt důvěřivým člověkem nás na univerzitě bohužel nenaučili... Naletěli jsme jako ti největší blbci...“

   
25.08.2009 - Finance a práce - autor: Simona Votyová

Komentáře:

 1. [11] Izzy [*]

  Mám eshop a bojím se o jeho existenci. Za prvé ztrácí přehlednost, tržby jsou ztrátové a já se bojím. Prestashop hosting by mi mohl pomoci, co myslíte?

  superkarma: 0 23.06.2015, 10:36:01
 2. [10] jerenika [*]

  Taky o tom vím své a je to dost na nervy :(

  superkarma: 0 09.09.2012, 12:46:31
 3. [9] teoretik [*]

  Barbucháč — #7 Jestlipak jste si zjistili kolik za to vymáhání vybere exekutor. Rozhodně více než je dluh. V to je ten problém umožněný našimi zákony. Již několik let se stále jen jedná o aktualizaci. A pořád nic a ty byť provinilý občane plať dluh, rozhodnutí soudu a nakonec i exekutora. Je jim jedno, že zničí celé rodiny. Takže takto je třeba chápat celý problém.

  superkarma: 0 29.08.2009, 12:56:02
 4. avatar
  [8] čiperka [*]

  počítačka — #5 Je zvláštní, jak tyhle mrchy vycítí, od koho si půjčit...Já jsem se také vždycky styděla říci o peníze či  věc, co jsem zapůjčila.A těch koupených  nezaplacených svačinSml28! Než jsem si řekla:BLBKO DOST!Fuguje to.

  superkarma: 0 25.08.2009, 16:53:11
 5. avatar
  [7] Barbucháč [*]

  iljanka — #6 no však v tomhle případě to věřitel určitě taky vymáhal po kamarádovi Štěpánovi, než to předal dál. Musí to trvat už pěkně dlouho, když je z 200tis. už 800tis., to nenaskáče za rok.

  1. na komentář reaguje teoretik — #9
  superkarma: 0 25.08.2009, 16:30:00
 6. avatar
  [6] iljanka [*]

  Zaráží mě jedna věc, přece když dlužník  nesplácí, tak se věřitel obrátí nejdříve na ručitele a teprve potom na exekutora.

  Jinak, bohužel, ručením za půjčku beru na sebe povinnost ji splácet, proto je to ručení Sml80.

  1. na komentář reaguje Barbucháč — #7
  superkarma: 0 25.08.2009, 13:20:17
 7. [5] počítačka [*]

  Půjčky nemáme, ale půjčila jsem švagrové, vysoce postavené pouhých 20 000 Kč /pouhých pro ni/. Nemáme je do dneška. Myslím, že už i zapomněla, ale já ne a nemám odvahu je chtít, je mi stydno, že ona..... A protože to vím, opět letos jsem půjčila kamarádce 10 000, ale od jara se také jaksi neozývá, ale tady už mlčet nebudu. Asi jsem ta dobrá duše, která soucítí a soucítí....prdlajs, jsem blbá, už nikomu nic nepůjčím....

  1. na komentář reaguje čiperka — #8
  superkarma: 0 25.08.2009, 12:51:00
 8. [4] DENYNKO [*]

  Bratr se taky nechal přemluvit kamarády a ručil jim na několik půjček.Sice z toho nějakou tu kačku dostal jako přátelskou výpomoc, ale dopadl stejně jako paní Růžena splácí stále. Já bych nikomu nešla ručit.Málem jsem se nechala do toho přemluvit.Ještě, že jim nepůjčili. Nakonec jsem zjistila, že je to nedobrá kamarádka a držgrešle.A tak proto jsem se dozvěděla jaké má stím bratr problémy, když mě před tím varoval. Můžu být ráda, že to takto dopadlo.

  superkarma: 0 25.08.2009, 09:22:29
 9. avatar
  [3] verlit [*]

  Vylíčená situace je jistě smutná, jen jaksi nechápu, proč dštít síru na exekutora, který prostě dělá svoji práci.Kdyby někdo dlužil vám, jistě byste stejného exekutora blahořečili, že se snaží vám pomoct, abyste se domohli svého práva.

  Nadávat na exekutora má asi tak stejný smysl, jako nadávat na stěhováky, kteří případně přijedou pro zabavený majetek. Jediný, kdo je skutečně za darebáka, je přítel Štěpán.

  superkarma: 0 25.08.2009, 08:12:05
 10. avatar
  [2] prece ja [*]

  mám opačnou zkušenost. Exekutor měl na ex vymoci neplacené alimenty a ........" povinný se DOSTAVIL na exekuční oddělení, řekl , že nepracuje, není na Úřadu práce, nemá majetek, bydlí u rodičů. Proto do 15 dní oznamte, kde má povinný majetek, jinak bude exekuce zastavena."

  takže ve finále jsem se svého práva nedomohla.

  superkarma: 0 25.08.2009, 07:50:05
 11. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  No od toho jsou rucitele, ze jo, asi budete muset zacit splacet a muzete na nej podat trestni oznameni. Ale to je asi tak vsechno.

  superkarma: 0 25.08.2009, 00:59:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme