Další z našich tipů na výlet bude zajímat hlavně milovníky lomů a těžby vápence. A taky děti - při návštěvě Solvayových lomů se totiž svezou důlním vláčkem, což je skvělý zážitek. A myslím, že se bude líbit nejen jim.

Skanzen Solvayovy lomy (leží asi 20 km západně od Prahy) je vlastně Muzeem těžby a dopravy vápence v Českém krasu. Na tomto místě dřív býval vápencový lom nazývaný U Paraplete. Skanzen už dvacet let provozuje Společnost Barbora. Je to parta nadšenců, kteří areál stále rekonstruují, vylepšují a rozšiřují. A pořádají tu během roku mnoho akcí pro veřejnost.

Do Skanzenu se můžete přijít jen tak podívat (je to muzeum ve volné přírodě), nebo si zaplatit prohlídku. Tu určitě doporučuju, protože je v ní zahrnuta expozice o historii těžby a zpracování vápence, prohlídka bývalých kanceláří či strojovny a také návštěva štoly, kde se dříve těžilo. Tady v podzemí uvidíte lokomotivy a také se dozvíte pověst o místním strážci, tajemném Hagenovi...

Co asi bude největším zážitkem, hlavně pro děti, je jízda důlním vláčkem po opravené úzkorozchodné dráze, kudy se dřív dopravoval kámen. Asi deset minut vás povozí vláček s dieselovou lokomotivou.

Jak se sem dostanete?

  • Nejhezčí je cesta ze Svatého Jana pod Skalou po červené značce, pěšky je to asi 3 km a pořád do kopce. Můžete si prohlédnout i kostel ve Sv. Janu.
  • Další možnosti jsou po modré značce z Loděnice (asi 3 km) a po zelené značce z Hostími nebo z Bubovic (odtud je cesta pohodlnější a měří asi 2 km)

Přijďte se podívat!

  • Navštivte Solvayovy lomy třeba 14. září, kdy slaví Společnost Barbora o. s. dvacetileté výročí. Program bude jako každý rok bohatý.
  • Nebo se přijďte podívat 27. října, kdy bude ukončena sezóna a budou se konat mimo jiné spanilé jízdy.

Není třeba slov, tady máte FOTOGALERII:

Zdroj: www.solvayovylomy.cz (všechny fotky) a www.karlstejnsko.com

MAPA:

lom

Další tipy na výlet:

Reklama