Zdraví

Za co (ne)můžou geny?


Všichni známe ze svého okolí někoho, kdo se dožije devadesáti let, přestože kouří a zcela nezdravě se stravuje, zatímco infarkt postihne relativně zdravého čtyřicetiletého jedince. Nespravedlnost přírody? Má tedy vůbec cenu snažit se o zdravý životní styl, když nám příroda již přidělila genetickou výbavu?

 

Určitě ano. Dříve vědci tvrdili, že za zhruba polovinu všech srdečně-cévních onemocnění můžou geny, zatímco druhou polovinu ovlivňujeme stravou a životním stylem. Nedávno byla provedena rozsáhlá studie u pacientů i zdravých osob ze všech částí světa, ve které bylo zjištěno, že za srdeční infarkty mohou ovlivnitelné rizikové faktory až z 90 procent! Měli bychom tedy přestat obviňovat naše geny a začít dělat něco s naším tělem a jídlem, případně zlozvyky jako je kouření.

 

Co tedy můžeme ovlivnit, abychom žili déle, kvalitněji a předešli tak riziku srdečně-cévních onemocnění? Především je důležité znát svoji hladinu cholesterolu a krevního tlaku, a pokud máme jejich hodnoty zvýšené, pak se je snažit změnou životosprávy upravit.

 

Důležité zásady jsou nepřejídat se a konzumovat vyváženou a pravidelnou stravu. Vyvážená nízkocholesterolová strava znamená přijímat optimální složení všech základních živin – bílkovin (80 g), tuků (60 g), sacharidů (275 g), minerálních látek a vitaminů. Celkový příjem energie by se měl pohybovat kolem 9 500 kJ, záleží však také na věku, pohlaví a pohybové aktivitě. Maximální příjem cholesterolu by měl být 300 mg.
Tuky ze stravy nevylučujeme, ale nahradíme nevhodné nasycené tuky zdravými nenasycenými. Důležité pro správné fungování srdce a cév je příjem esenciálních tuků omega-3 (lněné semínka, tučné ryby, lněný a řepkový olej, některé rostlinné tuky) a omega-6 (slunečnicová semínka, slunečnicový, kukuřičný a sojový olej nebo rostlinné tuky vyrobené z těchto olejů).  
Mezi nevhodné potraviny patří především přemíra živočišných tuků (sádlo a máslo), vnitřnosti, tučná masa, uzeniny a výrobky s vysokým podílem tuku (šlehačka, smetana, tučné sýry). Omezujeme i příjem sladkostí, které dodávají organismu nepřiměřeně mnoho energie v nevhodné formě. Důležitá je konzumace ovoce a zeleniny, která dodá organismu nezbytné vitaminy a minerální látky, ale také vlákninu. Zásadně neplatí, že co je zdravé, není chutné. Vhodně upravená a ochucená zelenina může vaše chuťové buňky mile překvapit. Inspirovat se můžete v kuchyni středomořské nebo asijské či japonské, kde zelenina tvoří nezbytnou součást jídel.

 

Ke zdravé životosprávě samozřejmě patří nekouřit a pravidelně se pohybovat. Nemusíte zrovna lámat atletické rekordy, stačí přiměřená aktivita – svižnější chůze, pomalý běh, jízda na kole, plavání nebo i práce na zahrádce.

 

Dodržováním zdravé stravy a životosprávy nejen budete předcházet civilizačním onemocněním, ale zároveň se budete cítit svěže, zbavíte se přebytečných kilogramů, zlepší se vám pleť, zbavíte se stresu a budete šťastnější. Takže přestaňme obviňovat naše geny a pusťme se do ozdravění našeho jídelníčku i životního stylu! J

 

Seriál připravují nutriční terapeutky Informační linky Flory, se kterými se můžete poradit o svém jídelníčku na bezplatné lince 800 175 324 nebo na  info@flora.cz, www.flora.cz .

 

   
03.08.2005 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Eva_CZ [*]

  Jupíí: mozna je dobry lekarsky penis...

  superkarma: 0 04.08.2005, 01:58:46
 2. avatar
  [8] Eva_CZ [*]

  Nyotaimori:

  superkarma: 0 04.08.2005, 01:58:21
 3. avatar
  [7] Jupíí [*]

  Nyotaimori: fakt dobrý , a myslíš, že to ten doktor potom vytrhne

  superkarma: 0 03.08.2005, 21:49:39
 4. avatar
  [6] femme [*]

  Nyotaimori: ale neměl by to být penis nějakého aidsáka

  superkarma: 0 03.08.2005, 16:26:40
 5. avatar
  [5] Boženka [*]

  No baže, moje babička měla metrák, astronomicky vysoký krevní tlak, a doklepala to jen do 85. Mě budou asi muset umlátit. Ano, a sex léčí všechno včetně zlomené ruky, mám vyzkoušeno.

  superkarma: 0 03.08.2005, 13:14:46
 6. avatar
  [4] Léthé [*]

  Nyotaimori: see tu válím smíchy ….ten tvůj citát si musím zapamatovat ….ten nemá chybu a je naprosto pravdivý

  superkarma: 0 03.08.2005, 12:24:36
 7. avatar
  [3] Gwendylon [*]

  Nyotaimori: no, tak zrušme gynekology a zařiďme další pracoviště na ušním a nosním, krční se vstřebá

  superkarma: 0 03.08.2005, 01:17:19
 8. avatar
  [1] Léthé [*]

  Ke zdravé životosprávě patří také mimo těch lněných semínek sex ....hóóódně sexu a hóóódně vína .

  superkarma: 0 03.08.2005, 00:15:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme