Zdraví

Za anorexií může stát i povolání

Za poruchami příjmů potravy v nemalém množství případů stojí také povolání. Především ta, při nichž je kladen důraz na vzhled a štíhlou linii. Touha dívek či žen vypadat dobře a udržet si své tvrdě vybojované místo je může bohužel dovést až ke zhroucení. Mezi takové případy rizikových povolání patří například žokejové, tanečníci, modelky a modelové a gymnasté, kteří křížovou pouť za podvyživeným tělem zahajují právě ve jménu své kariéry. Přečtěte si příběhy několika z nich.

 

Když si vybíráme své budoucí povolání, sníme o mnoha cílech, máme představy, ideály, ale možná i obavy. Toužíme po úspěchu a chceme se zapojit do určitého společenství, být jeho součástí. Každý z nás má své cíle postaveny podle svého a každý je s nimi více méně spokojen nebo nespokojen. Chceme být respektováni a chceme svou práci odvést dobře. V některých profesích je ale dobře odvedená práce přímo úměrná vzhledu a postavě.

 

Tanečnice

Taneční školy a konzervatoře bývají často oním „startérem“ poruch příjmu potravy. Především v baletu jsou dívky nuceny dodržovat tělesnou hmotnost téměř na hranici začínající podvýživy. V mnoha případech přešly dívky z oblasti baletu do jiných tanečních žánrů přesvědčeny pedagogy, že se svými 55 kg jsou pro balet „příliš tlusté“. Oblíbené orientální tance, street dance, hip hop nebo společenské tance naštěstí neznají žádné bariéry. Mohou se jim věnovat štíhlí, plnoštíhlí i baculky.


„Během studia na taneční konzervatoři jsem navštěvovala i školní jídelnu. Jídelníček byl velice pestrý a nijak se nelišil od ostatních jídelen na jiných školách. Paní kuchařky si nás vyloženě vykrmovaly. Od zdravé a výživné stravy, přes vepřo knedlo zelo, až po buchtičky s krémem. Svačina byla určená k snědku až na odpoledne. Někdy nám pedagogové pozdě odpoledne chodili kontrolovat svačinové pytlíky s tím, co kdo už snědl. Každý den, když skončil výdej obědů, naskládaly kuchařky zbylé svačinky do bedničky a podle rozpisu dostala tuto bedýnku jistá třída. Pak se profesoři domluvili na tom, že zbylé svačiny můžou sníst jen kluci.

 

Začátkem každého měsíce nás profesorka hlavního oboru vážila. Ve IV. ročníku se s tím přestalo, dbalo se víc na estetický zjev. Ve vyšších ročnících některé dívky rychle dospěly a narostla jim prsa, to vypadalo dost neesteticky. Některé samy uznaly, že s takovou postavou to daleko nepovede, jiné například skočily s anorexií. Sama jsem zažila dva takové případy.

 

Po konzervatoři jsem získala angažmá v Olomouci. Už dávno jsem nebyla zvyklá na vážení, tady jsem si však musela zvykat znovu. Jednou za tři měsíce jsme musely na váhu a nejmíň tři kila zhubnout. Byla jsem ve stresu z nového prostředí, z nových lidí a z pracovního režimu – být na baletním sále od rána do večera. Nikdo se s nikým nemazlil. Místo abych hubla, šla váha pomaloučku nahoru. Naštěstí se vše se dalo opět do pořádku. Nyní mám v souboru svou pozici, plno přátel, stres je ten tam a na váhu už taky nemusíme,“ popsala útrapy začínajících baletek jedna z nich.

 

Modelky

Modeling je snad nejrizikovějším povoláním vůbec. Tlak na modelky je tak vysoký, že v několika případech jejich hon za štíhlostí skončil tragicky. Možná proto se již v některých zemích rozhodli, že nebudou angažovat modelky, jejichž BMI je nižší než 18,5, což znamená podvýživu, a které jsou mladší 16 let.

Své o tom vypráví jedna z modelek: „Od svých deseti let jsem toužila být modelkou. Rozhodně jsem se držela při zemi a nevěřila v to, že být modelkou je záruka štěstí. Chápu, že se možná některé dívky cítí pod tlakem, když si v časopisech prohlížejí štíhlé a krásné modelky, ale nikdo neříká: Buďte jako ony! Naopak musí platit: Buďte své! To je ta největší záruka štěstí.

 

Když jsem se přihlásila do soutěže, měla jsem asi 52 kg a v pase 65 cm, přes boky 95 cm, sama sobě jsem se líbila, ale řekli mi, že postoupím do užšího výběru jedině tehdy, když zhubnu přes boky i v pase pět centimetrů. Udělala jsem to a dostala jsem se do finále, kde ze čtyř tisíc uchazeček vybrali 14 dívek. V té době jsem měla 48 kilo a v pase 58 cm, přes boky 89 cm. Řekli mi, ať už proboha nehubnu! Přibrala jsem čtyři kila, jenže to byl problém. Smlouva mi zakazuje mít o čtyři kila navíc.

 

Po anorexii následovala bulimie, pokusila jsem se předávkovat prášky, přestala jsem chodit do školy, protože jsem se styděla vyjít mezi lidi, rozešel se se mnou můj přítel. Řekl mi, že nikdy nechtěl chodit s modelkou. Nikdo nechce chodit s někým, kdo mluví neustále jen o jídle a o tom, kolik přibral a kolik musí shodit. Vždycky jsem chtěla být štíhlá hlavně pro svého přítele, užívali jsme si svoji lásku, měli radost ze svých těl a moc rádi jsme se spolu milovali a jeden druhého se dotýkali. Je to krásný pocit, když po vás touží někdo, koho milujete. Když jsem ale vážila 48 kilo, na mém těle nebylo nic, co by ho vzrušovalo.

 

Mám teď 52 kilo a mám dokonce i prsa - jsem za ně moc vděčná. Chci ještě zhubnout, ale nikdy nedopustím, aby to bylo přes anorexii, bulimii nebo jinou poruchu příjmu potravy. Své tělo miluji a chci pro něj jen to nejlepší. Chodím do školy, užívám si každého dne, kdy mohu být naživu a kdy svítí slunce, cítím se šťastná. Za dva měsíce mám odletět pracovat za oceán.“

 

Sportovci

Další rizikovou skupinou jsou sportovci. Jídelníček sportovců se v mnohém liší. Sportovci mohou jíst více, protože vydají mnohem více energie, ale musejí jíst také zdravěji. A stejně jako v ostatních rizikových povoláních je ze stran trenérů nebo sponzorů kladen důraz na váhu a na postavu. Je žádoucí vážit co nejméně s co největším objemem svalové hmoty.

 

Tenistce Idě Pittnerové je 18 let. Navštěvuje tenisovou školu Chris Evert Tennis Akademy v USA, což je tréninkové středisko, kde se trénuje se zvláštním studijním plánem. Den v této škole vypadá takto: Na prvním místě je od rána trénink tenisu denně 7:30–12:00 hodin a po něm teprve začíná škola, asi dvě hodiny. Potom od tří do půl páté zase trénují, pak je krátká pauza na večeři a jde se zase na hodinu a půl do školy.

 

Jídelníček je obvyklý jako v každé podobné internátní škole – spíše ne moc chutné „levnější“ jídlo ze společných vývařoven. A nikdo nekontroluje, kdo co sní a kolik, jak často a jak pravidelně. Tlak na děti ohledně jídelníčku není ani ze strany trenéra. To je oproti Evropě úplně jiné. Média, televize a časopisy stanovují ideál „anorektické krásy“ modelek a děti bez rodičů mu často podléhají. Ida sama měla problémy s bulimií, které trvaly skoro rok.

 

Na internátní tenisovou školu nastoupila v patnácti. Velké pracovní vytížení, velký tlak na trénování a pocit falešné úspěšnosti: „Budu-li vypadat jako modelka, budu úspěšná jako modelka“ v ní spustily mechanismus jezení a zvracení. Paradoxně nijak výrazně nezhubla a problémy narůstaly. Dokonce začala studovat kurz pro modelky, kvůli úspěšnosti, jako by to, jak na kurtu vypadá, mělo ovlivnit její výkon. Nicméně se dozvěděla, že je „opravdu tlustá“, což způsobilo zhoršení bulimie.

 

Naštěstí získala podporu rodiny. Její otec se vzdal práce, odstěhoval se za ní a začal se jí plně věnovat, mohla zahájit léčbu. Nyní se snaží jíst malé porce pětkrát denně, na dvě hodiny denně chodí do posilovny. Kurz pro modelky neopustila, dokonce začala uvažovat o tom, že když jí nevyjde kariéra tenistky, bude se živit modelingem.

 

Tyto příběhy mají společný šťastný konec, který ale nebývá při poruchách přijmu potravy pravidlem. Stačí připomenou tragické osudy modelek Any Caroliny Restonové či Louisel Amosové, která zemřela přímo na molu.

 

Myslíte, že by na molech měly chodit hubené modelky, nebo modelky s ženskými křivkami? Myslíte, že je správné, aby trenéři či manažeři tlačili na své svěřence kvůli váze?

 

Zdroj: www.anabell.cz

   
05.08.2008 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [23] blowup [*]

  problem s hubenejma modelkama je ten, ze na nich ty hadry proste dobre vypadaj, at si oblecou cokoli.

  Ted jsem fotil jednu sedumnactiletou holku, tezkou anorekticku - ma asi 170cm a vazi 40kg. Pri fotkach kde z ni bylo videt jeji telo to je hruza, cloveku je ji lito. Pak si na sebe natahla nejaky letni levny saty z c&a a najednou byla hvezda.
  To je to jadro pudla.

  superkarma: 0 07.08.2008, 18:04:28
 2. avatar
  [22] Vivian [*]

  Evo Soukupová, jak jste přišla na to, že BMI pod 18,5 "znamená podvýživu"? Víte, co je BMI? Jak podle vás index tělesné hmotnosti vypovídá o stavu výživy dotyčného člověka?
  Víte, že podvýživou může trpět i člověk s BMI kupříkladu 28, čili vysloveně macatý? A víte, že naopak vyložený hubeňour žádnou podvýživu mít nemusí?
  Nevím, kdo to psal, zda přímo vy, nebo někdo z uvedeného webu, ale je to snůška blbostí, která k osvětě nijak nepřispívá, ba právě naopak... Laici dost často zaměňují pojmy jako hubenost, anorexie a podvýživa, v domnění, že je to všechno jedno a to samé, přičemž každý ten pojem má úplně jiný význam a vzájemně spolu vůbec nemusejí souviset... Jenže "díky" takovýmto článkům si kdekdo myslí, že každá hubená holka je duševně nemocná a nadto musí trpět podvýživou

  superkarma: 0 05.08.2008, 21:15:35
 3. avatar
  [21] wich [*]

  mysak: Mám někdy velikost 34 někdy 36 a věř mi, že prsa i zadek mám na svém místě

  superkarma: 0 05.08.2008, 18:20:16
 4. avatar
  [20] jiti [*]

  mysak:36 ještě není tak přehnaně malá velikost. ty opravdu vyhublé modelky mají tak 34,

  superkarma: 0 05.08.2008, 15:14:50
 5. avatar
  [19] femme [*]

  dneska jsem zrovna jednu anorektičku potkala, nohy, spíš hůlky, ji málem neunesly

  superkarma: 0 05.08.2008, 14:36:31
 6. avatar
  [18] mysak [*]

  gentiana15: prsa jsou estetická, kozy ne

  superkarma: 0 05.08.2008, 14:34:11
 7. avatar
  [17] mysak [*]

  gentiana: Ano, velké velikosti se prodávají, protože takových lidí je většina, ale jak psala Ťapina, navrhuje se to v 36 a ta se taky bere jako ideál a ukazuje na mole. Ženská s 36 nemůže mít křivky.

  superkarma: 0 05.08.2008, 14:33:31
 8. avatar
  [16] RenataP [*]

  Módní návrháři, byť tedy homosexuální, by mohli mít přístup aspoň jako já. Taky mám v posteli chlapa, ale se zalíbením okem spočinout na přiměřeně bokatém a prsatém ženském těle, umím a umím si na něm představit krásné sednoucí oblečení. Mimoto si myslím, že většina těch návrhářských příšernotin je stejně hodna tak akorát strašení někde na násadě od koštěte, tudíž to takový holky předvádět klidně můžou... Ale ženský křivky jsou ženský křivky. A pokud je tlustá ženská od přírody sympatická a má určité fluidum, pak proč by sakra nemohli baculky předvádět oblečení???

  superkarma: 0 05.08.2008, 14:05:58
 9. [15] gentiana [*]

  Ťapina: Já se o tomhle bavila s pár designérkama v jednom fóru, kam hcodíme my, co se spolu bavíme. Kterási z nich vyštrachala nějakou statistiku nebo co pro Spojené státy, ale soudím, že tady to bude to samo: že konfekce je dělaná na nějaký průměr z měření a že 80% konfekčního oblečení sedí 8% lidí.
  A kde vzít a nekrast? Sama nevím.


  prece ja: Ženy se neparádí kuli můžům, ale kuli ostatním ženám:D A prsa jsou neestetická. Představ si Odettu se sedmičkama.

  superkarma: 0 05.08.2008, 13:50:45
 10. avatar
  [14] prece ja [*]

  tak to mě teda pobavilo: Ve vyšších ročnících některé dívky rychle dospěly a narostla jim prsa, to vypadalo dost neesteticky.
  Jako, že když vypadá jako žena, tak je to neestetické?
  je zajímavé, kdo vlastně tyto "vychrtliny" preferuje.v každém výzkumu, muži tvrdí, že mají raději ženy, které i tak vypadají.
  je

  superkarma: 0 05.08.2008, 12:52:44
 11. avatar
  [13] Ťapina [*]

  gentiana: Stejně se ale nemůžu zbavit dojmu, že se nedělá oblečení, které by SEDĚLO. Jako kdyby cílem bylo, aby to hezky viselo na hubené tyčce. Přitom na ženské s prsama a bokama vypadá nádherně oblečení, které jí sedí, nikde neodstává, neškrtí, přesně ji obepíná. Ale kde vzít a nekrást? Konfekční velikosti vychází z těch tyček a ve větších se to jen rozšiřuje a prodlužuje, což je blbost. Ženská, která nosí 40, může mít klidně stejný pas, jako ta, co nosí 36, ale širší boky.

  superkarma: 0 05.08.2008, 11:47:39
 12. [12] gentiana [*]

  mysak: Blbost. Módní firma se potřebuje uživit a přehlídka haute couture není výdělečná činnost ani omylem, navíc je to divadelní představení.... a kritizuješ režiséra a kostýmního výtvarníka, že se spikli proti divákům a nutí je nosit krinolíny?
  Když vlezeš do obchodu s konfekcí, tak i u značky,kde je je hlavní návrhář totálně teplej, najdeš normální kostýmky a bůhvíco v normálních velikostech.


  Solei: No, jenomže ty nesportovkyně a nebaletky do toho spadnou taky... a snadno. Já například celej život poslouchám, jak jsem obézní, jak je to odporný a že když bych shodila X (kde X>15) kilo, tak bych možná i mohla vypadat obstojně..... a hádej, jaké jsou důsledky.

  superkarma: 0 05.08.2008, 11:29:18
 13. avatar
  [11] mysak [*]

  gentiana: Módní návrháři jsou většinou homosexuálové, čili není nikdo, kdo by měl na ženskou krásu scestnější názor. Proto vypadají modelky tak nežensky. Akorát mi není jasné, proč vymýšlí hadry na někoho, kdo se jim nelíbí, a ne na sobě podobné.

  superkarma: 0 05.08.2008, 11:15:40
 14. avatar
  [10] Solei [*]

  gentiana: článek se týká vrcholových sportovkyň, dívek s karierou modelek nebo baletek. Tyhle holky se tím živí. Vyjádření normální holka není přesné, ale pokusila jsem se jím oddělit ty které musí být hubené z důvodu profese od těch, které svou výšku a váhu řeší z jiných důvodů než pracovních.

  superkarma: 0 05.08.2008, 10:23:44
 15. [9] gentiana [*]

  Solei: co si představuješ pod pojmem tzv. normální holka?

  superkarma: 0 05.08.2008, 10:08:14
 16. [8] gentiana [*]

  (1) nevím, jakou souhrou pitomostí došlo k tomu, že modelka musí být chodící kostra. Jo, na hubené se snáz šije, spotřebuje se méně drahých látek... ale to je tak jediná objektivní příčina. To, že líp vypadají na fotkách, je už otázka dobového ideálu krásy, který se dostatečnou medijálmní masáží dá posunout. A nechápu, proč se tomu říká ženské křivky, mimochodem - pokud teda slovo modelka není generické femininum a neoznačuje pracovníky obou pohlaví:D nadto, ne a ne a nesouhlasím s trapnými eufemismy. Nechť jsou tlustí popisováni jako tlustí (nejsou ani mohutnější, ani plnoštíhlí, ani prostorově výraznější. Prostorově výraznější je bagr), normální jako normální (semka asi spadají ty ženské křivky).
  Kdo chodí po molu mi je fuk.
  (2) No, vocaď pocaď. Napadá mě tkaová Eva Urbanová v dobách, kdy vypadala jako bagr a kdekoli vystupovala, muselo se prověřovat, že schůdky na pódium atp. unesou těch 150 kilo. Být jejím manažerem, tak teda tlačím:D
  Ve sportu se nevyznám, ale řekla bych, že vesměs je podstatnější výkon - když někdo těch svých 100 kil a dva metry unese rychlostí sto metrů za deset vteřin, tak co mu do toho kafrat. Co se baletu týče, tak mám takový ošklivý pocit, že odporní kapitalisté mají úplně jinej přístup než tady na Východě, kde stále vládne estetika Balšáku a Kirovovy školy - tam vynalezli tu figuru, kde pán drží dámu nad hlavou jednoruč za, erm, genitálie. Taková baletka musí nutně mít podtrženej růst a snížené krmné dávky. Nicméně, záleží na choreografovi a tak vůbec - viděla jsem tanečnice, co měly metr osmdesát. I v klasice, nejen v nějaké moderně. I pas de deux se dá udělat bez nadhazování paní nad hlavou....

  superkarma: 0 05.08.2008, 10:00:28
 17. avatar
  [7] Solei [*]

  anorexii u tzv. normální holky nechápu a u těch, které se živí svým tělem a pro tuto práci musí splňovat jejich tělo určitá kritéria je mi anorexie jedno, pokud jim to ničí zdraví ničí si ho samy dobrovolně a často rády. Akorát bych jim pak tu léčbu naúčtovala. Stejně jako těm šílencům co mají problémy s klouby, ale chodí v mrazu běhat v kraťasech.

  superkarma: 0 05.08.2008, 07:57:41
 18. avatar
  [6] kareta [*]

  Galadriel: souhlas- vysoká hubená holka vypadá nepůvabně, takové bidlo.I když jsou některé útlé od přírody...

  1) hlavně by to měly být různé typy
  2)tlustá baletka by si zmrzačila klouby otřesama takže ano

  superkarma: 0 05.08.2008, 07:24:39
 19. avatar
  [5] Dudlajlama [*]

  A hubendirky budou chodit na molech i nadale a sice z jednoho duvodu. Ono je zdaleka tezsi navrhnout a usit kus hadru, ktery bude vypadat dobre i na zenske, ktera se nehonosi postavou pripominajici nasadu od kostete. Hubenost je jeste tak hezka na mensi drobne postave, na holkach, ktere meri kolem 180 cm je to spis o vychrtlosti.
  Kdyz ale vidim, jak chlapi jednim vrzem vzdychaji nad takovou Sofkou Lorenovou, ani se jim nedivim. Vetsina z nich tvrdi, ze krasnejsi zenskou nevideli a ona rozhodne zadny drobisek neni.
  Dalsi blbost je ta, ze v modelingu to je vzdycky o vaze, je to hlavne o tom, jak je telo stavene, dve zenske se stejnou vyskou a vahou mohou vypadat uplne jinak.

  superkarma: 0 05.08.2008, 01:12:10
 20. avatar
  [4] mysak [*]

  Právě jsem si spočítala BMI a mám 19. A to bych řekla, se mám spíš silnější kostru a nějaké svaly, 18,5 mi nepřipadá málo. Ale zas to, co chodí někdy po mole moc na koukání není.

  superkarma: 0 05.08.2008, 01:09:31
 21. avatar
  [3] mysak [*]

  moje nicky jsou estetické

  superkarma: 0 05.08.2008, 01:06:32
 22. avatar
  [2] *Kotě* [*]

  Je mi úplně jedno, jaké modelky chodí na molech

  superkarma: 0 05.08.2008, 00:28:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme