Bulvár

Za „adoptivní dcerou“ do Afriky

Na začátku nového tisíciletí jsme s kolegyní Yvetou v našem studiu Createam přemýšleli, kde by na světě mohli potřebovat naši dobrou vůli a pomoc. Nakonec jsme prostřednictvím občanského sdružení Centrum Narovinu vybrali v Keni děvčátko Mary a finančně jsme podpořili jeho vzdělání. Mary bylo tehdy 6 let a byla stejně stará jako má dcera Kristýna.

V podstatě jde o to, že každý rok přispíváte dítěti na školní oblečení, knížky a pomůcky. Celému procesu se říká „adopce na dálku“. Se skutečnou adopcí to nemá moc společného, ale jako jistý druh pomoci to funguje za předpokladu, že peníze dojdou tam, kam mají.

V rámci projektu se rozvíjí určitý druh komunikace mezi dárcem a obdarovaným. Děti jednou či dvakrát do roka napíší o tom, jak se učí, co dělají a jak se má jejich rodina. Dopis někdy končí výzvou k tomu, abychom napsali i něco o sobě. A taky že se za nás modlí a abychom se pomodlili za ně. Přiložena je kopie vysvědčení se stručným komentářem učitele. A obvykle foto dítěte. Obsah i forma dopisu se opakují podle dané šablony. Je to sice prefabrikát, ale milý - ono to vlastně ani jinak nejde a člověk více nečeká. Přeje si jen, aby to dítěti prospělo. To ostatní je mimo kontrolu.

kena

Do Afriky!

Když jsme malou Mary Degwa Wahito v Keni „adoptovali“, šlo o pískle vyfotografované na pozadí příbytku z vlnitého plechu. To, že byla stejně stará jako naše dcera, možná dalo tomuto příběhu náboj. Paralela dvou dětských osudů. Tady a tam.

Vyvíjelo se to klasicky. Dvakrát do roka dopis a vysvědčení s nějakou kresbou. Před Vánocemi jsme odesílali balíček se školními potřebami, knížkou a oblečením.

Před pár lety jsem pozval k nám domů skupinu keňských koordinátorů, které Centrum Narovinu přivezlo do Prahy. Byl mezi nimi i Griffin, učitel, který měl Mary na starosti. Promluvili jsme si a nás napadlo, že se vydáme do Afriky.

Jsou země, kde se cítíte o něco víc doma než někde jinde. Přivinou vás teple a bezelstně, trochu neomaleně, drsně, možná trochu dotěrně, ale bez přetvářky a deodorantů. Taková byla Keňa. Kolébka lidstva. Člověčí a zvířecí pach jsou tady smíchány jako před tisíci lety. Kontinent voní deštným pralesem a tlejícím dřevem, tropickým ovocem, kořením a všechny ty hvězdy na nočním nebi se nám zdají být jasnější a blíž než doma. Všechno tam je doopravdy.

kena

Afrika, to není exotická podívaná pro fyzicky a mentálně tučné občany tzv. vyspělých zemí. Afrika je veliký kus planety, kde ještě žije bůh jménem příroda. Kde nenajdeme monumenty, chrámy a katedrály. Jako by si příroda řekla, že jediným monumentem tady zůstane ona sama. Známe pohádky, ve kterých se zakleté zvíře promění v člověka díky lásce. Stále čekáme na pohádku, ve které díky lásce porozumíme zvířatům, přírodě, a konec konců také sami sobě. A tak jsme se rozhodli, že než tu pohádku někdo vymyslí, pojedeme všichni do Afriky. Žena Ingrid, dcera Kristýna (15 let) a Anička (7 let).

Blízké setkání v Nairobi

Tři týdny cestování nabídly nebetyčnou nádheru - národní parky, Mt. Kenya či jezero Naivasha. Stáda gazel, pakoňů, zeber, žiraf, divokých prasat, rodiny lvů a gepardů, stovky slonů, hrochů, růžová hejna plameňáků. Naši průvodci Ali a Julian nám toho o přírodě a zvířatech řekli víc než bychom se dozvěděli ve všech encyklopediích.

Tím nejdůležitějším ale byla Mary. To, že jsme si kdysi vybrali k „adopci“ děvčátko, mělo svůj důvod. Děvčata to mají v Africe dvojnásob těžké. Pokud skončí základní školu a nedostanou se na školu střední, je pravděpodobné, že se v raném věku provdají a skončí u podřadné, nádenické práce nebo na ulici.

S Mary jsme se sešli v hotelu krátce po příletu do Nairobi. Koordinátor Griffin, Mary, její maminka s nemluvnětem v náručí a my. Bylo to setkání zvláštní, naplněné rozpaky. Mary byla oblečena velmi módně, až nevěrohodně. Celé to působilo trochu divadelně a na rozdíl od nás, kterým se naplnilo přání Mary potkat, předat jí dárky a podělit se o radost ze setkání, byla v jejích očích stísněnost a smutek. Nervozita? Problémy? Obavy? Tíseň z nezvyklého prostředí i oficiality celé sešlosti? Či možná setrvalý jev u dětí, které sdílejí starosti svých rodin a okolí. Každopádně scházela spontánní radost ze setkání, které si ve svých dopisech tolik přála.

kena

Díky upřímné snaze nás všech se ale nakonec strnulost rychle rozplynula. Jedlo se a povídalo o všem možném. Hlavním tématem obou děvčat, Kristýny i Mary, se stala škola. Mary studuje internátní střední školu ve městě Kangundo, asi 120 km od Nairobi. Dozvěděli jsme se, že pokud bychom ji chtěli znovu vidět, musíme za ní tam. Ani na chvíli jsme neváhali.

V keňské škole

Po dvou týdnech safari jsme po prašné terénní cestě odbočili ke Kandungo. Tam jsme po chvíli bloudění zastavili před železnými vraty a něčím, co připomínalo kasárna obehnaná dost vysokou zdí. Znak Kitwii Secondary School byl podtržen mottem: „Budujeme budoucnost.“ Po vydatném troubení se vrata otevřela. Vjeli jsme na travnaté prostranství mezi přízemní baráky. Všude bylo čisto a klid, který znamenal, že probíhá výuka. Zamířil jsem ke kanceláři ředitele. Debatovali jsme o jeho problémech s vodou, stravou i vybavením. Když zvonek ohlásil přestávku, řekl, že Mary přivedou a nabídl prohlídku školy. Rychle jsme prošli třídami plnými žáků v uniformách. Všichni čistě oblečení, zdvořilí, přátelští. Na nádvoří nás čekala Mary a byla proti prvnímu setkání jako vyměněná. Usměvavá, hovorná, radostná. Zjevně se ve školním prostředí cítila daleko lépe než v hotelu v Nairobi. Vyprávěli jsme si o jejím studiu, životních plánech, o tom, že jednou chce být letuškou a poznávat svět. Polední přestávka uběhla rychle, a tak jsme se museli rozloučit. Mary slíbila, že se bude snažit, aby se v některých předmětech jako matematika nebo angličtina zlepšila, a my zase slíbili, že s naší podporou může dál počítat. Loučení nebylo lehké, ale proběhlo s dobrým pocitem, že tady je Mary v dobré péči a na správné cestě. Kam až na ní dojde, záleží na překonání spousty překážek. Doufáme ale, že k nám na své cestě do světa také jednou doletí.

Ladislav Kopecký

Chcete se o programu „Adopce afrických dětí - projekt pomoci na dálku“ dozvědět víc? Máte také chuť pomoci? Navštivte www.adopceafrika.cz a najděte si svého keňského kamaráda!

   
05.02.2013 - Společnost - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [17] AnteaX [*]

  Taky máme dítě adoptované na dálku. Moc vám fandímSml16Je skvělé, že jste Mary viděliSml59

  superkarma: 0 07.02.2013, 09:43:32
 2. [16] a.Verisek [*]

  Rikina — #15 Ale nic z toho mi neřekne, jestli ty peníze jdou těm, kteří to potřebují Sml80

  superkarma: 0 06.02.2013, 08:09:50
 3. [15] Rikina [*]

  a.Verisek — #13 Proč by to bylo složité a nemožné? Sml80 Občan má právo na informace. Sml57 A na internetech se najdou věci...

  V článku zmíněné občanské sdružení je normálně registrované, má svoje IČ. Zjistit, kde sídlí, odkud kam se přestěhovalo, kdy se přejmenovalo, jaké prezentuje projekty, a jaké dostalo v minulých letech dotace od ministerstva zahraničí mi netrvalo ani 7 minut. A že za poslední dva roky žádné granty nedostalo. Kdybych nebyla líná pátrat podrobněji, tak se dozvím i leccos jiného. Pravda, jsou to oficiální informace, určené pro veřejnost, a pokud by se něco zveřejnit nehodilo, tak se to takhle na první pohled nepozná. Ale i první dojem je důležitý. Sml80

  1. na komentář reaguje a.Verisek — #16
  superkarma: 0 05.02.2013, 15:56:44
 4. [14] Trefa [*]

  Trefa:hodne jsem o teto adopci slysela,hlavne z televize.je to velmi uzitecna vec.

  superkarma: 0 05.02.2013, 15:14:43
 5. [13] a.Verisek [*]

  cilani — #10 Ráda pomůžu, ale samaritán nejsem a na pídění se po tom, co se s penězi děje, nemám ani čas ani náladu. Myslím, že to by bylo hóóódně složité, pokud je to vůbec možné.

  1. na komentář reaguje Rikina — #15
  superkarma: 1 05.02.2013, 12:09:22
 6. avatar
  [12] ajjana [*]

  lidicka — #2 aby si závistí nepukla nánoSml24.tos z celého článku zaregistrovala jen cestu do Afriky?

  superkarma: 4 05.02.2013, 11:35:42
 7. avatar
  [11] átéčko [*]

  Maria28 — #9 To je druhá věc, to plození dětí. Věděli jste že v mnoha afrických zemích je antikoncepce zadarmo? Že ve Švédsku a vyspělých zemích antikoncepci používá 78%žen  a v Africe 16%

  superkarma: 0 05.02.2013, 11:23:06
 8. [10] cilani [*]

  a.Verisek — #8 ono možná, kdyby se více dárců zajímalo, co bude a je s penězi, dostalo by se k těm, co potřebují, více.

  1. na komentář reaguje a.Verisek — #13
  superkarma: 0 05.02.2013, 11:13:20
 9. [9] Maria28 [*]

  On ten UNICEF bude mít také asi velký aparát. V bývalé firmě jsme vánoční gratulace objednávali u této organízace, aby se spojilo příjemné s užitečným a když jsem tam poslala e-mail, tak mi přišlo potvrzení od šesti lidí, že ho obdrželi. PF byly neskutečně drahé, no snad platba posloužila dobré věci. Nad touto adopcí mám smíšené pocity - na jednu stranu tam keňský tatík vyrábí děti jak baťa cvičky, protože podle čím víc, tím je i on více váženy jako samec a vy mu je živíte. Pak jsem ještě někde četla, že se za těmi dětmi nemá jezdit, že je to pak ostatním dětem i sourozencům líto. Ale kdoví kde je ten pravý důvod.

  1. na komentář reaguje átéčko — #11
  superkarma: 2 05.02.2013, 11:11:53
 10. [8] a.Verisek [*]

  Rikina — #7 Však píšu, pokud je to v našich silách (tzn. také finančně). Já přispívám na UNICEF, sice jen málo, protože nemám moc peněz, ale aspoň něco. A také nevím, jestli to jde do správných rukou. Bohužel efektivněji pomoct nemůžu a "nevím, komu peníze přijdou" mi zní jako výmluva - tím, ale neodsuzuji ty, co přispívat nechtějí. To je věc každého.

  1. na komentář reaguje cilani — #10
  superkarma: 1 05.02.2013, 10:57:40
 11. [7] Rikina [*]

  a.Verisek — #3 To zas pardon, ale já si peníze netisknu. Pokud se rozhodnu je poslat na charitu - jakoukoliv - tak nechci jen doufat, chci vědět, na co konkrétně půjdou. A když mi někdo není schopen věrohodně doložit, co s nima bude dělat, tak má peška, nedostane nic. Sml80 A když se dočtu, že sponzorovaná indická holčička dostala jednu školní uniformu a jedny pastelky za rok, a zbytek peněz se použil na provoz jakési obskurní indické organizace, která patrně na bídě těch nejchudších nestydatě vydělává, tak to se mi opravdu nechce do toho investovat. Pochybuju, že v Keni to bude výrazně jiné. Sml80 

  1. na komentář reaguje a.Verisek — #8
  superkarma: 3 05.02.2013, 10:41:17
 12. [6] cilani [*]

  lidicka — #2 Znám několik lidí ve svém okolí, kteří si to mohou dovolit. No a? Když na to mají a chtějí tam jet, tak proč by nemohli? Já si to dovolit nemůžu, ale jim to přeju, aspoň mi pak povypráví zážitky..Sml80 Jo a nejsou to žádní zloději, prostě si jen ty peníze umí vydělat...

  superkarma: 2 05.02.2013, 09:57:14
 13. avatar
  [5] átéčko [*]

  lidicka — #2 Tohle má být závist? 

  Ta tady není na místě! Je to o tom, že když někdo má, měl by se podělit. A tihle lidé to udělali a patří jim za to můj obdiv!Sml67

  superkarma: 2 05.02.2013, 09:21:48
 14. avatar
  [4] Hanula [*]

  Sml16přispívám Unicefu

  superkarma: 0 05.02.2013, 08:48:00
 15. [3] a.Verisek [*]

  Rikina — #1 Můžeme jen doufat, že pomoc jde tam, kam má, ale nepomoct (pokud je to v našich silách) by bylo horší.

  lidicka — #2 O tom ten článek snad není. Oni si to dovolit mohli, tak jim to přejte a nezáviďte.

  1. na komentář reaguje Rikina — #7
  superkarma: 0 05.02.2013, 08:32:38
 16. [2] lidicka [*]

  Jet celá rodina do Afriky - kdo si to v dnešní době může dovolit????Sml80

  1. na komentář reaguje a.Verisek — #3
  2. na komentář reaguje átéčko — #5
  3. na komentář reaguje cilani — #6
  4. na komentář reaguje ajjana — #12
  superkarma: 0 05.02.2013, 06:23:33
 17. [1] Rikina [*]

  O programech adopce na dálku jsem už četla tolik rozporuplných informací, že už tomu nevěřím, a docela by mě zajímalo, jak by asi dopadla taková návštěva předem neohlášená a tudíž by rodina včetně toho dítěte nebyla předem připravena, a instruována, co má říkat. Sml57 Z toho asi pak pramení ta nervozita - aby něco nezkazili a neodradili si "bohatého Evropana" od dalších plateb. Sml80 Podobný program funguje s indickými dětmi, a tam taková neohlášená kontrola dopadla hodně nelichotivě pro tu indickou organizaci, co to zajišťuje. Sml68

  1. na komentář reaguje a.Verisek — #3
  superkarma: 0 05.02.2013, 01:09:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme