Bulvár

Z racionálního hlediska je volba živit se tancem pošetilá…

Když se dnes někoho náhodně zeptáte, co si představuje pod pojmem koncertní tanec, s výjimkou zasvěcených umělců vám asi málokdo popíše něco konkrétního. Tanečník Honza Pelichovský vám rozšíří obzory.

Je nutné přiznat, že díky úspěchu programu Stardance k částečné popularizaci alespoň jednoho tanečního odvětví u nás v posledních letech došlo, ale tanec jakožto umělecká disciplína stále pokulhává za svými značně zdatnějšími sourozenci. A není se čemu divit. Koncertní tanec je často popisován jako ten nejprchlivější výtvor lidské kreativity.

Od baletu přes moderní i současné koncertní formy, tanec zůstává tím nejhůře placeným uměleckým odvětvím. Vynaložené úsilí, čas a prostředky zpravidla přesahují výšku finančního ohodnocení. O sociálním zabezpečení se v profesi, kdy jste na vrcholu aktivní kariéry před třicítkou, nedá moc mluvit. Z racionálního hlediska je volba takovéto kariéry jednoznačně krátkozraká a pošetilá…

H. PelichovskýHonza Pelichovský, pětadvacetiletý rodák z Prahy, je jedním z takovýchto jedinců. Po deseti letech intenzivního tréninku jako standardní a latinsko-americký závodní tanečník se Honza rozhodl s tancem skončit a strávit rok ve Spojených státech jako výměnný student. Tehdy ovšem netušil, že právě těchto deset měsíců pro něj bude znamenat nový životní směr. Na menší umělecké střední škole v novomexickém městě Albuquerque objevil zcela jinou tvář tance a poprvé si spojil tuto primárně fyzickou aktivitu s uměleckou tvorbou. Po návratu do Prahy mu bylo jasné, že se jeho dřívější životní cíle o pohodlném životě a vysoké výplatě změnily nadobro a že udělá vše pro to, aby se do Ameriky mohl vrátit a do studia tance se ponořit ještě hlouběji.

Následující dva roky tak Honza strávil nasáváním co největšího množství informací o koncertním tanci studiem s předními pražskými tanečními osobnostmi jako J. Kodet, J. Cemerek, V. Ondrašíková, V. Janeček, D. Lebedová a nespočet dalších. Tvrdá práce se vyplatila a Honza se ve dvaceti přestěhoval do New York City, aby započal čtyřleté studium na prestižní Marymount Manhattan College a ve svém snažení pokračoval.

Tanec - Pelichovský

Jakožto čerstvý absolvent a držitel vysokoškolského titulu Honza popisuje tyto čtyři roky studia jako ty jednoznačně nejdůležitější pro jeho taneční a umělecký vývoj. Intenzita denního tréninku, divadelních zkoušek, akademického studia a vystupování spojena se vším, co má New York jako světové kulturní centrum a kolébka moderního tance nabídnout, poskytla tu nejlepší přípravu do profesionálního života.

Honza Pelichovský

Od zakončení studia Honza působí v New Yorku jako tanečník na volné noze. Spolupracuje se moderními skupinami Hivewild a LoudHound Movement a řadou choreografů na samostatných projektech. Život je to velmi pestrý za možná příliš rychlého tempa, ale to už se zdá být údělem všech newyorkských umělců a performerů. Těší se, až ho jeho umělecké toulky zavedou zpátky do Prahy, kde by si velmi rád zatančil na jevišti Národního divadla, Laterny magiky a Národní opery.

O období po aktivní taneční kariéře se zatím zdráhá mluvit, ale přiznává, že si sám sebe dokáže představit v daleké budoucnosti jako uměleckého vedoucího vlastního tanečního kolektivu a možná i nové taneční konzervatoře.

Honza Pelichovský tanec

Zdá se, že život profesionálního tanečníka není pro každého. Avšak pro ty odvážné jedince, jejichž posláním je na prknech, která znamenají svět, sdílet s lidmi jako vy a já trochu své duše, se právě tento život zdá být tou jedinou nevyhnutelnou možností. A proto, až příště zavítáte někam na divadelní hru, hudební koncert, či taneční představení, zamyslete se nad tím, jakou dřinu musel každý z umělců, které z pohodlí svého místa tiše pozorujete, vložit do toho, aby před vámi mohl hrát, zpívat, nebo tančit, a tak ve vás snad vyvolat a zanechat něco, co dokáže právě jen umění.

Foto: autorka

O tanci píšeme i zde:

   
27.02.2017 - Kultura - autor: Lucie Boxanová

Komentáře:

 1. avatar
  [7] AmeA [*]

  Sml59Sml59

  superkarma: 0 27.02.2017, 20:35:55
 2. avatar
  [6] koralek59 [*]

  Sml67 Pěkný a zajímavý článek Sml22 a přeji mu hodně štěstí i úspěchů Sml79Sml67.

  superkarma: 0 27.02.2017, 13:12:31
 3. avatar
  [5] Myškomedvídek [*]

  Sml59Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 27.02.2017, 12:02:31
 4. [4] bobubobulka [*]

  Přeji mu hodně úspěchů. Sml67

  superkarma: 0 27.02.2017, 11:24:40
 5. [3] MARIE MATEJKOVA [*]

  Balet je krásný,ať v moderním či klasickém pojetí. Na to,co tomu musí obětovat, jsou často nedoceněni. Když člověk vidí třeba baletní výkony bratrů Bubeníčkových je ohromen Sml59Sml59

  superkarma: 0 27.02.2017, 11:24:25
 6. [2] knihovna [*]

  Mladí tanečníci se mi moc líbí. Balet u mě teď vyhrává z divadelních žánrů. Můj favorit je Ondra Vinklát a samozřejmě Jiří Bubeníček Sml59

  superkarma: 0 27.02.2017, 10:36:36
 7. [1] bobani [*]

  smůla je , že brzy končí ...

  superkarma: 0 27.02.2017, 09:50:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme