Zdraví

Z obézních dětí vyrůstají obézní dospělí


"Jen ho nechte, ať si přidá, když mu chutná, však on z toho vyroste." Přesně takhle uklidňuje dejme tomu babička matku, která už dítěti nechce dopřát další porci, třeba proto, že už u něj jsou patrné počínající problémy s váhou. Jenže babička se v tomto případě může hrubě mýlit. "Pokud se obezita neřeší již v dětském věku, trpí jí osm z deseti obézních dětí i v dospělosti," vyčíslila lékařka Alexandra Moravcová, specialistka na dětskou obezitu z Kliniky dětí a dorostu pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

V Česku se zatím s obezitou potýká necelých deset procent dětí, ale příklad ze zemí, které začínaly na podobných číslech, je dosti varující - například Španělsko udává až třicet procent obézních chlapců a dívek, a to se zde ještě relativně nedávno tento problém vůbec nevyskytoval.

"Přibývající kila neznamenají pro dítě jen to, že nestačí v pohybové aktivitě vrstevníků a že se mu ostatní děti smějí, ale také spoustu psychických a zdravotních problémů," upozornila obezitoložka Moravcová.

Problémy se srdcem a cévami, případně cukrovka, které se s obezitou pojí v dospělosti, se dětem přece jen většinou vyhýbají, byť si na ně zadělávají. Ale některé potíže související s kily navíc mohou pociťovat už v dětském věku - nadváha zatěžuje pohybový aparát, který je v růstu a vývoji. Děti si často stěžují na bolesti kloubů, mají ortopedické problémy, ale také kožní a dýchací potíže, gynekologické problémy, poruchy menstruace. U obézních dětí se rovněž zvyšuje krevní tlak a přejídání živočišnými tuky má za následek zvýšení jejich hladiny v krvi.

Jako reakce na nadměrný přísun sacharidů v podobě pamlsků vzniká hyperinzulinemie – zvýšená hladina inzulinu v krvi, která následně brání využití tuků jako zásobní energie a naopak způsobuje zvýšené ukládání tuku do zásoby. To vše pak vede již u velice mladých lidí k rozvoji závažných rizikových faktorů ischemické choroby srdeční, k předčasné ateroskleróze, cukrovce II. typu, srdečnímu infarktu nebo mozkové mrtvici.

Přitom maximálně u pěti ze sta obézních dětí lékaři zjistí, že za jejich potíže může nějaká genetická vada nebo hormonální porucha, v naprosté většině případů tedy jde o důsledek nezdravého životního stylu.

"Děti inklinují k sedavému způsobu zábavy (počítač, video, televize), ubývá motivace ke sportovnímu vyžití. Také stále méně rodičů má čas a chuť věnovat se s dětmi sportu či turistice, přitom právě rodiče jsou nejlepší příklad, zároveň ubývá možností pro boubelaté či pohybově nezdatné děti zasportovat si," vyjmenovala Alexandra Moravcová některé z příčin neutěšeného stavu. Sportovních oddílů a trenérů sice přibývá, ale vše je – stejně jako ve světě dospělých – zaměřeno na výkon, kterému tyto děti nemohou stačit. Vzniká další začarovaný kruh, kdy psychosociální izolaci kompenzuje dítě jídlem a čas tráví raději u televize a počítače než venku na hřišti.

   
01.02.2006 - Zdraví - autor: Anna Příhodová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [61] Vivian [*]

  paní Marie: není řeč i "kile navíc", ale o chorobné obezitě.

  superkarma: 0 02.02.2006, 14:08:41
 2. avatar
  [60] Linde [*]

  paní Marie: nic proti, ale tady není řeč o "nějakém kilu navíc", tady se mluví o těch dětech, které jsou obézní (hodně tlusté, nebo i vyžrané, chcete-li).
  Faldík sem, faldík tam nevadí, ale máte za to, že lidi na úvodní fotce tohoto článku jsou "zdraví tak akorát", jen "nám ostatním" zparchantěly oči z amerických filmů???

  superkarma: 0 02.02.2006, 12:47:10
 3. avatar
  [58] Linde [*]

  gerda: takový vycházky uznávám, škoda jen, že se více dětem nevěnují skauti a podobné spolky. K tomu faráři jen podotknu tohle:
  pokud je vede k pohybu a hrám, OK.
  Ale spíše bych se bála dvou věcí-1.náboženský vliv (hustění řečí o bohu atd) a 2.zdali je opravdu "svatý", o osahávání svěřenců faráři bylo popsáno moc a moc.
  Tím to však nechci křivdit farářovi, kterému důvěřuješ a nejspíše si takovou křivdu nezaslouží.
  Ale sále platí - důvěřuj, ale prověřuj, viz včerejší článek Důvěřujte vašim dětem

  superkarma: 0 02.02.2006, 06:32:48
 4. avatar
  [57] Lilinka [*]

  Nyotaimori: čárový kód

  superkarma: 0 01.02.2006, 18:45:54
 5. [54] a.... [*]

  gerda: to máš pravdu, já teda nejsem vůůůbec pracovitá
  ale na venkově to znám velmi dobře a vím, že dnes je tam víc než obvyklé, že se děti buď válej na gauči a čuměj na bednu-a to i v létě( to zas my tam aspoň chodíme plavat). Nebo dřepěj u počítače.

  superkarma: 0 01.02.2006, 14:30:55
 6. avatar
  [53] gerda [*]

  a....: tak mi napadá, že jde o problém městských dětí. Na venkově kolem domu bylo vždycky hodně práce - zahrada, zvířata, topení a kdo měl ruce, musel je přiložit k dílu. Tam bylo pohybu ažaž. Sama to můžu potvrdit.

  superkarma: 0 01.02.2006, 14:22:35
 7. avatar
  [52] Meander [*]

  a....: Moje kolegyně chodí se svým 16letým synem běhat a na squash. Ale to bude asi výjimka.

  superkarma: 0 01.02.2006, 14:20:10
 8. [51] a.... [*]

  koukám, že řešíte, jak přimět dětičky k pohybu...v dětském věku jsem s tím doma problém neměla, to by mě dcera uštvala, jak byla plná energie. Jen co přišla puberta, tak je to právě naopak...

  Zajímalo by mě,jak, nebo jestli vůbec ...nutíte ke sportu své pubertální miláčky.Nebo je už necháváte být?? Jezdí s vámi děti třeba lyžovat, nebo vám řeknou, že se jim na hory nechce?? Nebo společné výlety na kole??Funguje to ještě u dětí od 14 výš???
  Já tohle teď doma vidím jako dost velký problém.

  superkarma: 0 01.02.2006, 14:09:12
 9. avatar
  [50] gerda [*]

  kapa: tak to je strašný, to mě nenapadlo! Nezbývá, než vyhlásit nějakou bojovku v lese, kde žádné stánky nejsou. Já, když jsem nevěděla kam vzít děcka, tak jsme třebas jeli až úplně na konečnou MHD autobusu, který si vybrali a kde jsme to neznali, no a tam jsme to pak prolézali. Teď v zimě to ven moc neláká, tak jsem to řešívali takhle.

  superkarma: 0 01.02.2006, 13:50:44
 10. avatar
  [49] Blues [*]

  Emili25 (42): Nemohli, museli jsme dokolečka korzovat (i se svačinou v ruce) po hale, pod dozorem několika učitelů. Což bylo už tenkrát předmětem rodičovské kritiky, ale marně. Jenomže my mohli odpoledne lítat po venku, naprosto volně. Vesnice, minimum aut, zato zvědavé sousedky-drbny, takže o každé naší lumpárně rodiče věděli dřív, než jsme se stačili vrátit domů. Ale nikdo nás neorganizoval, přehnaně nechránil. Dneska děcko zakopne, vymkne si kotník a mámu popotahuje sociálka za zanedbání péče .

  superkarma: 0 01.02.2006, 13:49:15

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [47] femme.fatale [*]

  jeruna: no právě Když jsem asi peřd třema lety měla brigádu v jednom supermarketu - ve fastfoodu, tak jsem se nestačila divit, kolik rodinek tam pravidelně korzovalo, chodilo na obědy. Prostě to chápou jako sobotní celodenní výlet mně je 20, takže to není tak dávno, co jsem lítala po venku a je pravda, že jsme si našly zábavu všude (bydlela jsem na sídlišti) Když před domem kopali nějaké potrubí, tak ta oborvská díra byla super místo sice tam byla skelná vata Nebo pamatuju, jak právě kvůli tomu portubí pokáceli strom a my s kamarádkou málem brečely, že nám zničili "rozhlednu" No, na druhou stranu, ta moje kamarádka byla - a pořád je - taková malá kulička, ale nikdy jí to v ničem nebránilo

  superkarma: 0 01.02.2006, 13:20:14
 2. avatar
  [46] gerda [*]

  Emili25: tak to u nás na sídlišti ještě na podzim udělali pro děti krásné dřevěné atrakce - nedaleko je velikánská dřevěná loď a o kousek dál jakási vysoká jakoby strážní věž, se skluzavkama, lany...je to moc hezké.

  superkarma: 0 01.02.2006, 13:03:17
 3. avatar
  [41] femme.fatale [*]

  Jak čtu o těch hrách venku a hřištích a tak...já taky nebyla jiná
  ale připomělo mi to mail, co mi tuhle přišel:

  Gratuluji!
  Nám všem , kterým je mezi 20. až 50. lety... Podle dnešních pravidel a zákazů bychom my, děti narozené v 50., 60., 70., 80. letech, neměli vůbec šanci přežít... Naše postýlky byly malované barvou, která obsahovala olovo. Neměli jsme žádné pro děti bezpečné flaštičky na medicínu. Žádné pojistky na dveře a okna, a když jsme jeli na kole/koloběžce, neměli jsme helmy. Pili jsme obyčejnou vodu z hadice a ne z lahví. Jedli jsme chleba a máslo, pili limonády s cukrem a nebyli jsme obézní, protože jsme pořád lítali někde venku. Z jedné flašky nás obvykle pilo několik , ale všichni jsme to ve zdraví přežili... Několik hodin jsme se mořili a stavěli trakaře ze starých nepotřebných věcí, jezdili jsme z kopce, jen abychom pak přišli na to, že jsme zapomněli na brzdu. Teprve po několika přistáních v pangejtu jsme ji domontovali. Brzy ráno jsme si šli ven hrát a přišli jsme domů, teprve až se venku rozsvítily lampy . Rodiče si užili pěkné nervy, ale mobily neexistovaly, takže nebylo kam volat... Neměli jsme žádné Playstation, Nintendo eller X-box - vlastně ani televizní hry, žádných 99 televizních kanálů, žádný surround-sound, počítače, chatrooms a internet. Měli jsme kamarády, byli jsme venku a vyhledali jsme si je!! Spadli jsme ze stromu, řízli se, zlomili si ruku či nohu, vyrazili si zuby, ale nikdo kvůli těm úrazům nebyl žalován. Byly to úrazy a nikdo nenesl vinu - jen my! Prali jsme se, měli jsme modřiny, ale naučili jsme se to překousnout. Našli jsme si hry s tenisákama, klackama a jedli jsme i trávu (hlavně šťovík). I když nás druzí varovali, nikdy jsme si nevypíchli oko. Posledních 50 let bylo explozí nových nápadů. My jsme měli volnost i odpovědnost - naučili jsme se chovat a poradit si... Blahopřeji!!! Pošli tento dopis každému, kdo zažil toto velké štěstí a žil jako dítě!!!

  superkarma: 0 01.02.2006, 12:28:09
 4. avatar
  [38] Meander [*]

  Kelly: Když jsem jednou přišla domů ve dvě v noci, na sobě jenom vaťák a na zádech kytaru, máti se zeptala, kde mám oblečení. Na mou odpověď, že shořelo, reagovala takto: "Ty jsi pitomá..."

  superkarma: 0 01.02.2006, 11:50:26
 5. avatar
  [37] olafka [*]

  Hehe, já měla jednu děvčicu od malinka tlusťošku (v 15 letech 95 kg)a druhou nepustili do první třídy (v 15 - 35), protože by neunesla tašku. První zhubla na 68/165 a druhá po porodu má 53/155 a jsou obě pěkný holky Bez podpory v rodině se hubne hodně blbě

  superkarma: 0 01.02.2006, 11:44:23
 6. [36] tornado-lou [*]

  gerda:6. podobny veci prece nedelaji jenom katolici ale treba i skauti apod. nebo klasickej Sokol, ten je pro deti do 15 let za pusu, je skoro vsude, decka se tam vyblbou, zacvici na naradi, nebo zahraji vybijenou, zadny trenovani profesionalnich sportovcu. nebo je jeste nejaka organizace co to dela, asociace sportu pro vsechny.

  superkarma: 0 01.02.2006, 11:40:54
 7. avatar
  [35] Kelly [*]

  Meander: ... jo, a za pozdní příchod domů leta tak pohlavek
  Se mnou šel táta pouze 1. den, aktovku jsem jednu dobu nosila i mému staršímu vyčůranému bráchovi, který se vymlouval na naraženou ruku , ze školní svačiny a oběda se ztloustnout nedalo a sotva jsme přišli domů, aktovky končily zapomenuté v rohu. Doma jsme nebyli ani v těchto podobných mrazech!! Na nás platilo pouze zákaz TV (tam bylo stejně prd) a zaracha na venek - to byl trest! ... komu by se chtělo čumákovat z okna, když děcka ze sídliště byli na prolézačkách a hřištích.
  Dnešní doba je jiná ... chce se mi v tomto případě říct ... škoda
  Nedávno jsem se se svými dětmi také bavila o tom, jestli si všimly, že venku si nikdo nehraje, kde ty děcka jsou? Odpovědí mi bylo ... v hypermarketu mami .

  superkarma: 0 01.02.2006, 11:40:09
 8. avatar
  [34] Ada1 [*]

  Nyotaimori: holky si aktovku bodou tahat samy, jakmile je prestanu vozit. Neumim si predstavit, ze je rano poslu do skoly pesky a sama sednu do auta dovezu jim pred skolu aktovku...

  superkarma: 0 01.02.2006, 11:37:22
 9. avatar
  [33] Meander [*]

  Gabi: To asi vyzní, že jsem zkostnatělý staromilec, ale když se někdo z nás mermomocí chtěl realizovat v nějakém kroužku, musel počítat s tím, že poslední autobus jede v pět a když ujede, jdou se čtyři kiláky pěšky Ale já vyrostla v pohraniční díře

  superkarma: 0 01.02.2006, 11:28:36
 10. avatar
  [32] Blues [*]

  Nyotaimori: Z nás se ještě hubený děti posílaly do ozdravovny. V sedmý třídě se nám takhle po dvou měsících vrátila z ozdravovny spolužačka a namísto vyžlete nakráčela o dvacet cenťáků vyšší sexbomba s trojkama a postavou přesýpacích hodin :-)

  superkarma: 0 01.02.2006, 11:24:58
 11. avatar
  [31] Gabi [*]

  Meander: já spíš mám pocit, že dnešní rodiče jsou taxikáři na poloviční úvazek - než objedu školu a školku a odpoledne kroužky po celé Praze, mám toho plné zuby. A to ještě u toho musíme pracovat.

  superkarma: 0 01.02.2006, 11:22:50
 12. avatar
  [28] Gabi [*]

  Nyotaimori: v Praze je hodně málo dětí, které se po městě pohybují samy. A před 30 lety to bylo o trochu lepší, ale ...

  superkarma: 0 01.02.2006, 11:20:08
 13. avatar
  [27] Meander [*]

  Gabi: Ty vado, to je týrání rodičů

  superkarma: 0 01.02.2006, 11:18:15
 14. avatar
  [26] Gabi [*]

  Meander: u nás jsem v rodině za krkavčí matku, když občas trénuju dítko, aby trefilo ze školy domů - ale aktovku mu vezmu autem

  superkarma: 0 01.02.2006, 11:16:42
 15. avatar
  [25] Meander [*]

  Gabi: Aktovku nosí rodič? A kruci Já od prvního dne první třídy jezdila se zbytkem harantů do školy autobusem do vedlejší díry po granátu. Byla jsem týrané dítě!

  superkarma: 0 01.02.2006, 11:09:14
 16. avatar
  [24] Blues [*]

  Taky jsem domala radši ležela v knížkách (počítače nebyly) a ven mě vyháněli za trest. Ale dneska si venku nemůžou hrát ani děti, které by rády. Kde taky? "Vypustit dítě ven bez osobního dozoru je pomalu tretný čin a mizí i to málo dosud existujících dětských hřišť, protože nevyhovují předpisům EU - prý aby se předcházelo dětským úrazům.
  Jenomže takové odmalička úzkostlivě střežené a před vším ochraňované dítě se časem zmrzačí i na schodech v baráku, protože nebude mít příležitost odmala svoji zručnost trénovat a zdokonalovat. Když se k tomu připočte, že o přestávce děti nesmí do tělocvičny, ale zato si mohou v automatu koupit tatranku a colu...

  superkarma: 0 01.02.2006, 11:03:31
 17. avatar
  [23] Ada1 [*]

  Gabi: Nyotaimori: prvni pulrok je (dvojcata) budu vodit, ale pak uz budou muset tapat po svych
  Nyotaimori: vedla tebe musely byt vsechny deti tluste, to si umim predstavit, jsem na tom stejne. Nevim, jak ty, ale to moje dite furt ZERE

  superkarma: 0 01.02.2006, 10:59:18
 18. avatar
  [21] Gabi [*]

  Ada1: no řeknu ti, že nosit aktovku je docela záhul - ale v 1. třídě stejně nebude chodit sama, takže aktovku nosí rodič.

  superkarma: 0 01.02.2006, 10:51:14
 19. [20] free [*]

  Tak to já při návštěvě lékařky upozorňovala, že syn je moc drobný a hubený. Ta mě odbyla vždycky s tím, že je to lepší, než aby byl obézní. Bohužel po mnoha letech... ,až ležel na JIP, mu zjistili celiakii... zdraví má poškozené a já si vyčítám, že sem nebyla důraznější.

  superkarma: 0 01.02.2006, 10:43:01
 20. avatar
  [19] Ada1 [*]

  Nyotaimori: koukam, ze to na tobe nenechalo nasledky
  mam strach, ze ucitelky ponesou tezce me...

  superkarma: 0 01.02.2006, 10:35:00
 21. avatar
  [18] závislá na čokoládě [*]

  Můj poklad má skoro 6 let a 18 kilo. Paní doktorka mě straší, že je moc hubený, ale hyperaktivnímu dítěti to nejak nevysvětlím, že se musí trošku najíst. Tiše závidím tiché a hodné děti.

  superkarma: 0 01.02.2006, 10:34:51
 22. avatar
  [17] Luciš [*]

  Gerda: pohyb je to hlavní. Když jsem byla děcko, nebyly počítače. Nikdy jsme o víkendu s našima nebyli doma u televize, i když by to měla být blbá půldenní procházka na Posluchov z Kopečka do Mariánského nebo Letná, Černovír, okolo Bystřičky ... v létě, v zimě
  A že jsme toho zbaštili, třeba pekáč zapečených brambor na posezení, měla jsem 55 kg va 175 cm.

  superkarma: 0 01.02.2006, 10:34:09
 23. avatar
  [14] Ada1 [*]

  Nyotaimori: diky, dost me to uklidnilo. Jen zase nevim, jak budou ucitelky snaset to, ze furt hopsa... to jsi taky delala

  superkarma: 0 01.02.2006, 10:22:25
 24. avatar
  [9] Ada1 [*]

  kapa: ja to mam zase obracene, male je 6 a vazi 18 kilo. Chvili neposedi, furt skace. V zari ma jit do skoly a ja fakt netusim, jak bude nosit aktovku...

  superkarma: 0 01.02.2006, 09:12:01
 25. avatar
  [8] gerda [*]

  kapa: nutit dítě do sportu, když si radši čte - to znám! Sice jsem nikdy nebyla klasicky obézní, ale bylo mě vždycky dost a o pohyb, zvlášť organizovaný, jsem nestála. Nejhorší bylo, když mi předhazovali sestřenici - podívej, ona chodí do rytmiky - nesnášela jsem rytmiku i setřenici, ač za nic nemohla. Zkus dcerku nalákat do pohybu tak, aby si toho nevšimla. Třebas jít do ZOO za zvířátky, u toho se dost nachodíte, nebo slíbit výlet s nějakým atraktivním cílem, cíl je důležitý, protože odvede pozornost od tělesné námahy... jen nenutit do sportu, to se všecko pokazí.

  superkarma: 0 01.02.2006, 09:04:40
 26. avatar
  [6] gerda [*]

  já vím, že teď napíšu něco, co se každému možná nebude líbit - ale znám případ, kdy se v přírodě vyřádí děti každé váhové kategorie a na výkon se nehledí. Představte si, že znám venkovského katolického faráře, který bere děti svých farníků na několikadenní výlety, spávají po farách, blbnou v lese... nejsou jenom fitcentra, kde se dá sportovat. Tohle je netradiční a pro někoho možná málo známé, ale jsou prostě i jiné možnosti, než klasické. Prosím, neberte to jako agitaci, já s katolickou církví nic společného nemám, ale tohle se mi prostě líbí.

  superkarma: 0 01.02.2006, 08:54:28
 27. avatar
  [5] Gabi [*]

  Tohle není žádný objev . Trend je jasný: méně se hýbeme a jídlo je dostupnější. Je zajímavé, jak moc zakořeněné jsou u nás věty typu: "když bude válka, tak tlustý budou hubený a hubený budou studený" nebo "že dojídat se prostě musí" nebo "ale ty přece nejsi tlustý(á)", "jsem těhotná, nesmím se omezovat" nebo "jsi těhotná (kojíš), tak musíš pořádně jíst" atd.
  V této tradici pokračují i lidé, kteří nikdy nedostatek jídla nezažili.

  superkarma: 0 01.02.2006, 08:02:32
 28. avatar
  [3] Májík [*]

  Eva_Fl: taky tak, taky tak, sice občas nadávám,ale zaplať bůh za jeho 180 cm a slabých 60 kg

  superkarma: 0 01.02.2006, 07:00:59
 29. avatar
  [2] Linde [*]

  taky se hádám s tchýní, která cpe do dcerky sladké po kilech, ať to nepřehání, v jejich větvi jsou tlustí všichni...A vždycky jenom uslyším: bude tlustá? A po kom prosímtě? Z toho vyroste...

  superkarma: 0 01.02.2006, 06:04:11
 30. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Zlaty moje 2 zizalky.

  superkarma: 0 01.02.2006, 02:07:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme