Rodina

„Z mého syna se stal hypochondr,“ stěžuje si Karel

Děti jsou radosti i starosti, na tom se jistě všichni rodiče shodnou. Karel momentálně zažívá tu druhou stránku rodičovství, jelikož jeho mladší syn si velmi oblíbil návštěvy u lékaře, a především pak matčinu pozornost.

„Jednoduše řečeno, ze syna se stal asi hypochondr a moje žena mu vše baští i s navijákem,“ začíná vyprávět o svém trápení Karel. Ten coby otec již dospělého syna ví, jaká úskalí rodičovství obnáší, ale přesto ho jeho mladší syn Ondřej překvapil a připravil mu sousto, které Karel těžko vydýchává. „Začalo to někdy na jaře, kdy jsme s manželkou odjeli bez synů na dovolenou. Se ženou jsme pobyt v Egyptě pojali jako dárek k našemu výročí a chtěli si konečně užít bez dětí. To byla naše první dovolená bez potomstva.“

hypo

„Jen co jsme přiletěli, naše cesta z letiště směřovala rovnou na pohotovost. Tam si totiž mladýho nechali na pozorování, jelikož ho hrozně bolelo břicho. Pustili ho druhý den, kdy v lékařské zprávě stálo, že něco blbého snědl. Za dalších ani ne čtrnáct dní to byla tentokrát ukrutná bolest v krku. Lékaři konstatovali, že jde jen o nějakou virózu, protože neměl v krku nic zduřelého, červeného nebo podrážděného, ani teplotu neměl. Za další cca měsíc jsme opět šli k doktorovi, že prý ho hrozně bolí noha, a po koloběhu v nemocnici jsme se vrátili domů bez jakéhokoliv nálezu.“ To už Karel nevydržel a na nejmladšího syna si došlápl, co se s ním děje, proč neustále něco předstírá, protože jiné vysvětlení zde nebylo. Ten se místo vysvětlení rozběhl schovat a postěžovat si pod maminčinu sukni, a tak doma vznikla hádka.

Naše mládež miluje přepych. Nemá správné chování. Neuznává autority a nemá úctu před stářím. Děti odmlouvají rodičům, srkají při jídle a tyranizují své učitele.
Sókrátés

Po několika dnech dusna se vše vrátilo do normálu a Karlova rodina začala opět fungovat do té doby, než se zase jelo do blízké nemocnice. „Nebylo to břicho, krk ani noha, ale bolest hlavy se závratěmi. Za pár týdnů následovala další návštěva špitálu, tentokrát příšerná bolest zad a brnění rukou. Oba případy opět bez závažné příčiny, výsledky krve atd. vždy ukázkové. Už na nás v nemocnici koukali divně, jelikož jsme tam skoro jako doma.“

Karel chování syna absolutně nechápe, myslí si, že se z něj stal prostě obyčejný hypochondr, který moc dobře ví, jak si udržet pozornost matky. „Vždy při a po jeho „nemoci“ žena kolem něj skáče několik dní a dělá mu, co mu na očích vidí, ale je to k zbláznění. Pokaždé se pohádáme, protože ona prostě nechce slyšet, že nás syn všechno předstírá. Podle ní jen prochází pubertou a hormonální změnou, což mě vždycky jen rozesměje. Navrhl jsem, že zaplatím různé testy, aby byla klidná, že je mladej v pořádku. Na to ona ani on přistoupit nechtějí. Nezbývá mi nic jiného než čekat, až tahle šaráda mou ženu nebo syna přejde…“

Čtěte také:

   
04.08.2015 - Rodina - autor: Markéta Škaldová

Komentáře:

 1. avatar
  [28] Kuře [*]

  LadyZ — #27 Fascinuje mě, jak rychle má hodně lidí jasno - psychiatr, lempl, komediant...

  Dceru také posílali k psychiatrovi, skoro rok jsme obcházela nemocnici a trvala na tom, že JE nemocná. Mmch. i u toho psychiatra byla, tkaže jsme pak chodili s papírem, že "je normální".

  Nakonec, díky, mladičkému lékaři bez atestace, kterému nešťastná holka stála za to, aby hledal a hladal, diagnózu známe - celiakie... Takže dieta téměř všechny problémy vyřešila.

  superkarma: 1 08.08.2015, 16:17:03
 2. avatar
  [27] LadyZ [*]

  Nepřejde, bude se to stupňovat. Pokud bude doma, tak tím budete trpět, až se osamostatní (jestli někdy vůbec) bude si volat záchranku na různé infarkty apod. Ale takhle brzo, to je asi nějaká nervová (mentální) porucha. Nechat vyšetřit psychiatrem.

  1. na komentář reaguje Kuře — #28
  superkarma: 0 08.08.2015, 11:46:01
 3. [26] gazdina [*]

  Výchova je jednou z najťažších činností v našom živote.

  superkarma: 0 06.08.2015, 18:05:16
 4. avatar
  [25] hyenka [*]

  Eva_Fl — #21 Ale jistěže neodmítají! Víte, kolik z nich mají bodů? Pro pojišťovny současného typu jsou hypochondři zlatý důl- na tom se shodují všichni psychiatři, se kterými jsem problém bývalého partnera konzultovala.

  Ale- blula bych z teho, na mó dušu, blula Sml43

  superkarma: 0 04.08.2015, 19:50:15
 5. avatar
  [24] Altamora [*]

  Nechápu matku toho kluka, že nesouhlasí s vyšetřeními. Na jejím místě bych po těch doktorech chodila s ním. Chtěla bych si být jistá, že to nic není. Ještě dnes je mi na nic, když si vzpomenu, jak mi málem zemřela dcera jen proto, že jsem si myslela, že ji opět bolí břicho kvůli začínaící angíně a zavolala jsem lékaře až ráno. Raději padesátkrát zbytečně než jednou pozdě.

  superkarma: 6 04.08.2015, 17:03:53
 6. avatar
  [23] gerda [*]

  Hele, já jsem ten typ, že když má nervy, dostane děsné bolení a drží se poblíž wc. To není nemoc, to je opravdu "jen" psychika. Ale že ji mi u toho skutečně blbě a lítám tam každou chvilku, to je smutná skutečnost. Taky - uklízečky na škole vždycky při zkouškovém období nadávaly, o kolik jim přibylo práce na toaletách. Kluka můžou trápit různé starosti a od nich by mu měla v první řadě pomoct rodina, a ne jeho problémy shazovat. Teprve až jim všichni doktoři řeknou, že to opravdu nestojí za řeč, pak ať si to zařídí doma a vynasnaží se synkovi udělat nějakou vhodnou domácí činnost, aby se zabavil jinak.

  superkarma: 9 04.08.2015, 14:57:11
 7. avatar
  [22] gerda [*]

  amphora — #15to je trošku jak rádio Jerevan. Ono to bylo tak, že tohle prováděl velmi promyšleně bezdomovec. Využíval zdravotnická zařízení jako hotel s plnou penzí. Vždycky zavolal sanitku, že je mu zle od srdce a to si nikdo nelajsne, aby ho neošetřili. Až spadla klecSml30

  superkarma: 0 04.08.2015, 14:51:30
 8. avatar
  [21] Eva_CZ [*]

  hyenka — #14 to pry neni pravda, ze pojistovny odmitaji lecbu takhle nemocnych. Odmitaji pouze platit za nestandartni lecbu!

  1. na komentář reaguje hyenka — #25
  superkarma: 0 04.08.2015, 13:53:34
 9. avatar
  [20] kobližka [*]

  Kdo může s čistým svědomím říct o někom,koho zná jen zběžně,nebo z doslechu,že je to hypochondr? Já teda ne...

  superkarma: 2 04.08.2015, 11:25:54
 10. [19] prototype [*]

  Zase máte jistotu, že je relativně zdráv. To taky není k zahození.

  superkarma: 0 04.08.2015, 11:10:24
 11. avatar
  [18] risina [*]

  Chybí mi tam informace, kolik je synovi let a jaký byl dosud jeho zdravní stav a vztah s rodiči.

  Jinak jsme pro variantu - všemožná vyšetření a vyloučení boreliózy, nádoru apod. a návštěva zařízení se zaměřením na psychosomatiku, případně individuální terapie a rodinná konzultace u psycholdoga.

  superkarma: 3 04.08.2015, 11:01:36
 12. [17] bobani [*]

  jen lituji to děvče , které si tohoto komedianta vezme za manžela

  superkarma: 0 04.08.2015, 10:21:09
 13. [16] Rikina [*]

  Altamora — #8 Sml22 Taky to znám. Sml15 Dlouho jsem si myslela, že synek poněkud mlží a účelově předstírá zdravotní problémy. No a pak mě cosi přimělo ho začít brát vážně, a roztočil se kolotoč návštěv lékařů a nejrůznějších vyšetření. Trvalo to roky, pořád nebyla nalezena žádná jednoznačná příčina, potíže se zhoršovaly, zkoušelo se všechno možné, výsledek spíše nevalný. I na ty psychology nakonec došlo. Poslední rok jsem měla pocit, že přece jenom nějaké zlepšení nastalo, byť nijak výrazné... a pak se něco stalo a syn to vzdal. Míra jeho odolnosti se za ty roky naplnila a už nedokázal jít dál. Dnes nosím květiny na jeho hrob, už pátý rok... Takže naprosto souhlasím - než někoho označit za lempla, hypochondra a povaleče, který zneužívá zdravotnický systém, třikrát bych si to rozmyslela. Klystýr skutečně není univerzální recept na všechno. Sml80

  superkarma: 12 04.08.2015, 10:16:55
 14. avatar
  [15] amphora [*]

  Suzanne — #12 nedávno jsem četla, že taky nějaká pojišťovna řešila typického hypochondra,který obíhal snad všechny nemocnice a střediska v republice, vždycky si stěžoval "na něco závažného", nechával se vyšetřit na nesmyslné problémy,v každé z nemocnic pobyl pár dní, na stravu, teplo, postel a soc. zažízení, a šel o dům dál, do další nemocnice, kde se vše opakovalo.Celkem jich prošel skoro 60 !!! a všude udělal "útratu" za několik desítek až stovek tisíc korun za různá zbytečná vyšetření.Celkem to bylo, tuším, několik set tisíc !!! Dost drahý koníček, který platíme všichni z našich daní a peníze pak chybí na důležitější věci !! A to byl jen jeden člověk,netušíme vůbec kolik jich je v celé republice.

  [14] hyenka [*] plně s tebou souhlasím !!!Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67

  1. na komentář reaguje gerda — #22
  superkarma: 0 04.08.2015, 10:13:32
 15. avatar
  [14] hyenka [*]

  Suzanne — #12Zbytečné se rozčilovat...? No, nevím, trochu drahý koníček, který platíme těmhle nadšencům my všichni, a pak se skládáme ve sbírkách na děti s leukémií Sml80.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #21
  superkarma: 0 04.08.2015, 09:56:45
 16. avatar
  [13] Brixik [*]

  To vypadá na nějaký psychosomatický problém. Spíš by se měli zamyslet rodiče nad svým přístupem k synovi. Nemají na něj nějaké nereálné požadavky? Věnují se mu dostatečně, tak jak potřebuje - ne opičí láskou? Neděje se něco ve škole?

  Viděla bych to na dobrýho psychologa. Jenže často když se pak zjistí, že nemoc dětí odráží problémy rodičů, tak rodiče o tom ani nechtějí slyšet. nejlíp, aby doktor dal děcku nějakou pilulku a tím by se vše vyřešilo.

  superkarma: 6 04.08.2015, 09:50:52
 17. avatar
  [12] Suzanne [*]

  Takoví lidé se prostě narodí. Nezávisle na výchově, řekla bych. Hypochondrii znali už lékaři ve starověku, stejně to lidstvo nevyřešilo. Třeba k vyřešení jednou dospěje sám pacient, ale zbytečné se nad tím rozčilovat.

  1. na komentář reaguje hyenka — #14
  2. na komentář reaguje amphora — #15
  superkarma: 0 04.08.2015, 09:26:40
 18. avatar
  [11] hyenka [*]

  marianaant — #10 Já taky měla takového partnera. mimo zánětu dělohy měl postupně všechny známé nemoci plus několik zcela neznámých. Podstupoval nejrůznější vyšetření u všech možných specialistů, a nikdy se na nic nepřišlo. Nicméně po pár týdnech přišla zase další "choroba" a praktická lékařka ho znovu a znovu posílala na další, určitě ne levné vyšetření u odborníků. Jediné, kam ho nikdy neposlala byla právě psychiatrie- jediné oddělení, kde by mu zřejmě opravdu mohli pomoci. Ani se mi nechce přemýšlet, kolik podobných lidí mezi námi je, a kolik to stojí nás zbytek daňových poplatníků. A myslím, že tohle je hlavně vina praktických lékařů, přeci, když jsem doktor, po pár měsících mi musí být jasné, že před sebou mám hypochondra. chtělo by to důslednější kontrolu ze strany zdravotních pojišťoven, tohle jen vysává zdravotní systém, a nikomu nepomáhá.

  superkarma: 0 04.08.2015, 09:19:00
 19. avatar
  [10] marianaant [*]

  amphora — #7přesmě tak mám takového manžela, když jsem si stěžovala lékařce, že se moc pozoruje tak mi odpověděla, že je pouze senzitivní. Co na to říct.Sml15Sml15

  1. na komentář reaguje hyenka — #11
  superkarma: 0 04.08.2015, 08:33:22
 20. [9] Bucík [*]

  Určitě bych trvala na pořádném vyšetření, může to být i nějaký skrytý problém. Pokud bude vše v pořádkupořádně bych kluka zapojila do domácích prací, sport, atd. Pak by neměl čas přemýšlet o nemocech.

  superkarma: 0 04.08.2015, 08:23:49
 21. avatar
  [8] Altamora [*]

  Taky jsme si mysleli, že náš syn je lenoch a trochu hypochondr. K lékaři nešel dva roky. Byla to borelióza. Už deset let se potýká s následky. Byl ještě dítě, ve škole se nudil. Připadalo nám, že si na bolest hlavy stěžuje tak trochu účelově. Byla to alergie na peří a roztoče. Byla bych opatrná s označováním kohokoliv za hypochondra. Ostatně nejrychleji umírají ti, kteří signály svého těla nevnímají a pak už bývá pozdě.

  1. na komentář reaguje Rikina — #16
  superkarma: 10 04.08.2015, 08:14:40
 22. avatar
  [7] amphora [*]

  Sml16 Sókraté, mluvíš mi z duše !!!! A ještě bych dodala:jsou sebestřední, myslí si, že svět se točí jen kolem nich !!Sml80Sml80

  1. na komentář reaguje marianaant — #10
  superkarma: 0 04.08.2015, 08:10:27
 23. [6] telelot [*]

  margot — #1 a snížit kapesný, ať si mladej zvyká. Až bude chodit do práce, tak při častý nemocenský bude taky mizerná výplata...Sml30Sml30

  superkarma: 0 04.08.2015, 06:15:04
 24. [5] spavec [*]

  Naprostý souhlas s Gerdou.

  A napadlo mě, jestli ta máma neodmítá jiná vyšetření třeba kvůli tomu, že možná někde v hloubi duše tuší, jak to je a myslí si, že svou domácí péčí syna vyléčí sama. Jinak si to vysvětlit neumím, tedy pokud stále trvá na svém názoru, že je to pubertou a hormony.

  Brnění rukou není žádná legrace a bolesti zad a závratě mohou ukazovat na závažnou nemoc. Sama jsem tím prošla, lékaři taky nejdřív mysleli, že se jedná o psychosom.onemocnění, než byla stanovena diagnóza a to, že v nemocnici koukají divně, může být jen jejich pocit, vyšetřit ho musí, pokud má takové potíže.

  superkarma: 0 04.08.2015, 06:01:26
 25. avatar
  [4] gerda [*]

  Souhlasím s předešlým příspěvkem. Jen se divím, že zatím nikoho nenapadlo prověřit psychiku mladého. Existují totiž psychosomatické nemoci. Pacient má oprávněný pocit, že je mu skutečně zle a příznaky nepředstírá schválně, aby se předváděl. Teprve až se vyloučí i tato možnost, má okolí právo člověka nazvat hypochondrem.

  superkarma: 12 04.08.2015, 05:27:42
 26. avatar
  [3] danca79 [*]

  Jestli je to psychosomaticky, tak na nic neprijdou. Mladyho bych hnala k psychologovi/psychiatrovi...teda po dukladnem vysetreni ktery by nic nenaslo.

  superkarma: 1 04.08.2015, 03:55:07
 27. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  margot — #1+ klystyr. Sml57

  superkarma: 0 04.08.2015, 02:43:42
 28. avatar
  [1] margot [*]

  ve škole všechno v pohodě? hypochondří syn i o prázdninách? zvláštní, že tak sveřepě odmítají pořádné vyšetření - tedy u syna asi chápu, ale že matka zůstává v klidu...

  jinak - záda, bolest hlavy, závrať a brnění ruky je jistě z nadbytku počítače, na bolení břicha je dobré střihnout pár dní dietu - by se u nás doma vidělo, kdo s kohoSml57

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #2
  2. na komentář reaguje telelot — #6
  superkarma: 7 04.08.2015, 00:23:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme