Kdybychom se ptali, jakou roli by měl mít ve vztahu rozum a přitažlivost, mnoho z nás odpoví, že by to mělo být vyrovnané. Vztahy založené na rozumu ale jistě existují, otázkou je, jak mohou fungovat z dlouhodobého hlediska.

love

Jaké to bylo, když jste poznala svého muže, přítele? Byla to otázka přitažlivosti, nebo se vztah vyvíjel dlouho a vy jste pak s nápovědou rozumu oba dospěli k názoru, že život s tímto partnerem by mohl být tím pohodovým a dobře fungujícím?

Je váš vztah založen na přitažlivosti, nebo převládá praktická stránka vztahu, přestože všechno funguje výborně?

Nikdy jsem rozum při výběru partnera neupřednostňovala před prvním dojmem, přitažlivostí. V poslední době jsem se ale poměrně často vídala s kamarádem, který po mnoha letech odešel ze vztahu a je sám. Je to ten ideál, se kterým by byl život asi úžasný. Je pozorný, hodný, pracovitý, umí se postarat, je mi s ním dobře a je s ním sranda. A je to chlap! Jenže tam něco chybí, malinko něčeho, co by upozadilo ty myšlenky, který vysílá rozum.

Může vztah založený na rozumu fungovat a dlouhodobě vydržet?

Zeptala jsem se Zuzany Liškové z partnerské poradny v Jičíně: „Hodně záleží na osobnosti, pokud je to osobnost vyrovnaná a racionální, není to nic proti ničemu. Pokud ten vztah racionálně funguje, může být stabilní. Je ovšem riziko, že přijde impuls zvenčí a zajiskří to, pak může být vztah ohrožen. Pokud je člověk ale romantik a snílek, bude pořád hledat něco jiného. To jsou ti neustálí hledači, kteří chtějí, aby to zajiskřilo. Potom je člověk tímto svázán, stále něco hledá a není spokojen, přestože vztah funguje, a to třeba i v sexu.
Mnohdy se kouzlo objeví i ve vztahu založeném na rozumu. Někdy to přijde samo, jindy ho vyvolá nějaký podnět, například jiná žena, která o vašeho partnera stojí.“

Takovou zkušenost má i Zuzana Lišková ze své partnerské poradny: „Žena si vzala muže bez lásky a poté, co se objevila na obzoru jiná žena, začala o něj bojovat. Manžel to popsal následovně: Já jsem byl hračka, kterou jsi odhodila do kouta, a pak ji někdo našel, oprášil a najednou jsem pro tebe zajímavý!“

http://www.partnerskaporadna.cz/

Reklama