Čtenářka masira1 obdivuje obyčejné lidi, kteří se uměli s úsměvem na rtech rvát se životem. A proto napsala pár řádek o své prababičce. Děkuji Vám masiro1 za zajímavý příspěvek.

Dobrý předsváteční den.
Naše historie je velice bohatá,zajímavá,mnohdy dechberoucí a hemžící se významnými osobnostmi,které se natrvalo a tlustě vepsaly do dějin naší země.

Každá historická postava je něčím zajímavá,má svou duši,své kouzlo,své fluidum a samozřejmě se zasloužila o něco významného,díky čemuž má své stálé a čestné místo ve všech historických knihách.Historie je můj velký kůň,ráda cestuji po hradech,zámcích,muzeích a místech,kde na mě historie krásně dýchne a chce vyprávět.A já ráda naslouchám.Každá trochu známnější osobnost naší historie je něčím zajímavá.Ať už svými slavnými skutky,pevnými rozhodnutími,neskutečnou silou a odvahou,svým bystrým rozumem,svou houževnatostí,někdy však i zlými a krutými skutky,negativním smýšlením...

Mému srdci je však nejbližší jedna jediná osobnost z historie.Ne,tu nemůžete znát.Nenapsala ani slavný román,ani nevedla žádné povstání,nebyla panovnicí či šlechtičnou.Tu jsem znala jen já a moje rodina.Byla to moje prababička.

Měla krutý a smutný osud.V sedmi šla do služby k sedlákovi,který ji bil,porodila 14 dětí,kterým často neměla dát co jíst,při práci v lese přišla o levou ruku,dvakrát jim vyhořela chalupa i s tím málem,co tam měli.Přitom jsem od ní nikdy neslyšela slova stížností,pohrdání,zoufalství.Měla zvláštní pohled na život,i přes všechna neštěstí a úskalí uměla rozdávat zvláštní klid,pohodu,uměla potěšit,pohladit duši...

Obdivuji obyčejné lidi,jak tvrdý měli život,jejich každodenní namáhavý boj za kus chleba,jejich neskutečnou píli,životní sílu,pokoru a soudržnost.A právě z toho bychom si měli vzít ponaučení.Vážit si dobrého a spokojeného života a ne pořád nadávat,remcat,stěžovat si a neumět se od srdce zasmát.

masira1
Text nebyl redakčně upraven


Která historická postava našich dějin je vám nejsympatičtější a proč?

Obdivujete staré hrdiny z českých pověstí?

  • Nebo snad Přemyslovce?
  • Obdivujete naše královny?
  • Nebo snad Marii Terezii?
  • Nedáte dopustit na obrozence?
  • Nebo na zakladatele samostatného českého státu?
  • Jste hrdé na některého našeho prezidenta?
  • Nebo vojáky ze světových válek?

No, napadá mne ještě spousta otázek. Tak věřím, že vás ještě více odpovědí. Jen s Cimrmanem na mě nechoďte. O tomhle velikánovi si můžeme povídat někdy jindy.

Vaše příspěvky směřujte na redakční e-mail

redakce@zena-in.cz

A já dnes v 16 hodin jednu z vás, která přispěje, odměním. Mám tu velkou encyklopediiPraha a národní dědictví České republiky a také kontroverzní knihu Černá kniha církve s podtitulem …A neuveď nás v pokušení.

Reklama