Čtenářka Dispečerka si myslí, že bylo lépe dřív: „Před revolucí jsem si žila spokojeným rodinným životem, vystudovala jsem, bez problémů si ihned po studiu našla práci, která mě bavila, vdala se, s manželem jsme si zpravili část domu..."

Před revolucí, to byla idilka, zato dnes... to je v kostce názor čtenářky Dispečerky, který mi zaslal k dnešnímu tématu: jak bylo za komunistů a jak je dnes.

Bylo vám za komunistů lépe, milé čtenářky, stejně jako čtenářce Dispečerce?


Před revolucí jsem si žila spokojeným rodinným životem, vystudovala jsem, bez problémů si ihned po studiu našla práci, která mě bavila, vdala se, s manželem jsme si zpravili část domu mých rodičů a s pomocí našich prémiových spoření mladých, novomanželské půjčky a příspěvků zaměstnavatele si postupně zařizovali byt. Politika nás vůbec nezajímala. Měli jsme jiné starosti. Chodili do práce, starali se o děti, spravovali domek, chovali zvířata, zahradničili, sportovali, jezdili s dětmi a přáteli na výlety a na dovolené trávili na úžasných podnikových rekreacích. A že jsme neměli doma často banány? To nám jaksi nevadilo. My měli šťavnatá jablka, hrušky, švestky, třešně, višně a když se na zahrádce zadařilo dokonce i meruňky a broskve. Jo, pamatuji si i na fronty v řeznictví. Ale my jsme doma chovali prasátka, králíky, husy, krocany či slepice a maso příliš nekupovali.

No a pak přišla sametová revoluce. Lidé v Praze na náměstí nadšeně cinkali klíči a my doma v euforii čekali na nějaký zázrak. Nechápali jsme, co se děje. Fandili jsme Václavu Havlovi a byli plni očekávání.

A taky jsme se dočkali. Vyhazovů s práce, rušení a rozkrádání českých podniků, často i se stoletou historií, bujení korupce, rozdělení společnosti na bohaté a chudé. Nás nabádali do utahování opasků a ti, co byli u koryt, měli informace, styky, známosti si opasky utahovat nemuseli. Ba naopak. A nakonec přišla krize. A na kom by se ta naše malá zemička měla zhojit? No na těch nejchudších, na těch, co platí daně. Ruší se podpora stavebního spoření, zdražuje elektřina, bydlení, bude se platit školné, platí se u lékaře, v lékárnách, v nemocnicích nemají peníze na léčbu, dlouho se čeká na operace. Jo na chudý lid musí být přísnost. A nějaká demokracie? Jen si zkuste v práci něco ceknout nebo se snad křivě podívat. Poletíte jak špinavé prádlo! A že máme na každém kroku zahraniční supermarkety přeplněné zbožím. Jen abychom si ho měli za co koupit.

Já osobně jsem z momentálního stavu dost otrávená. Neustále se obávám ztráty zaměstnání (jak mého tak i zaměstnání manžela). Vysokoškolsky vzdělaný syn už půl roku nemůže sehnat práci, tak jen paběrkuje po brigádách. Blízká příbuzná mi nedávno zemřela z části kvůli tomu, že pojišťovna již odmítla platit nákladnou biologickou léčbu. To jsou vyhlídky!

Máme tady prostě tvrdý nelítostný kapitalismus. Možná to někomu vyhovuje, ale já mám z budoucnosti velké obavy.

Zdraví,
Dispečerka

Pozn. red.: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne: Jak se žilo za komunistů a jak se žije dnes

Jak se vám žilo před sametovou revolucí a jak se vám žije dnes?

Zhodnoťte s odstupem, zda se naplnila vaše očekávání po listopadu ´89. Jak se vám žilo za komunismu a jak se vám žije dnes? Jste spokojená? Vyhovují vám možnosti, které dnešní svoboda a volný přístup k informacím poskytují, anebo vás přivádějí do stresových stavů a bojíte se třeba o práci, důchod...? Chvalte či haňte stav demokracie v Česku: Vaše názory nás zajímají! Posílat je můžete k tématu dne na úterý 16. listopadu 2010. Příspěvky ať jsou dlouhé alespoň jako tento odstavec, tedy pokud chcete mít šanci na získání jednoho ze tří dévédéček s takřka hororově laděného thrilleru Loď smrti, jedna z vás k němu obdrží i třpytivý sprchový gel s diamantovým práškem a minerály Skin so soft od Avonu. Své příspěvky posílejte na redakční e-mail!

Loď smrti

Reklama