Rodina

Z Deníčku moderního fotra: Spící dítě je lepší než sex

Je mužem na mateřské dovolené, ale nevidí to tak zalité sluncem jako většina žen v jeho roli a proto se rozhodl o svém zápřahu psát. Zcela upřímně a bez okolků světu sděluje své pocity z „mateřské“. To, že mu jeho syn Čenda dává někdy pěkně zabrat, je evidentní z každého jeho slova.

Když jsem si tak projížděla Facebookem, narazila jsem na stránku, která se jmenuje Deníček moderního fotra. Už ze začátku mě zaujal ten název, a navíc i počet lidí, kterým se deníček líbí, mě také celkem zarazil, jelikož je poměrně vysoký. Zajímalo mě, o co vlastně jde, takže jsem se na stránku podívala a musím říct, že příspěvky dotyčného mi ihned vykouzlily úsměv na rtech. Konečně někdo, kdo to řekne na „férovku“, že mít dítě a být s ním na „mateřské“ není zase až takové „labůžo“, jako někteří tvrdí.

Po přečtení většiny příspěvku, kdy jsem se od srdce zasmála, jsem se rozhodla kontaktovat dotyčného „moderního fotra“ s prosbou o rozhovor. Souhlasil, a tak si můžete přečíst, jak to vlastně má muž, pokud je na mateřské dovolené, jak reagovalo jeho okolí na to, že bude na „mateřské“, a mnohem více…

První, co mě zajímá, je: Kdo je to vlastně moderní fotr?
Na mně není nic zajímavého. Klasický příběh, který zná určitě každý. Mladý a nadějný student se spoustou plánů do budoucna ukončí školu, najde si práci, najde si přítelkyni, zbouchne přítelkyni, vyrazí ho z práce, odchází na mateřskou. Takový až klišé - Český sen.

Má malá koule na noze se jménem Čeněk mi život příliš neulehčuje. Je to sice právoplatný člověk, ale je to člověk rozumu mdlého, svěrače uvolněného, motoriky nevalné, jehož světlé momenty v oblasti invence a rozvíjení sebe sama zahrnují převážně soustavné pokusy o zničení předmětů v okolí a nebo rovnou sebe. Prostě a jednoduše život s malým dítětem je obtížnější než bez malého dítěte, což je myšlenka takřka revoluční.
- úryvek z Deníčku moderního fotra

Proč jste se rozhodl psát Deníček moderního fotra?
Cítil jsem se nevybouřen. Tak nějak bez cíle. Samozřejmě byl tu standardní cíl vychovat dítě a pak v klidu umřít, ale to jsem vyhodnotil jako ne příliš povzbudivé. Jelikož jsem už předtím měl nějaké literární ambice, vrhnul jsem se na to. Spouštěcím motorem bylo, když jsem si přečetl nějaký sluníčkový blog nadšené matky, která se rozplývala, jak je to všechno super, ten její malý spratek je hodňoučkej a svět je krásné místo. Vzhledem k tomu, že v době, kdy jsem to četl, jsem zrovna po probdělé noci, kdy syn odmítl spát, zrovna dodrhnul ten den už potřetí poblitou podlahu, řekl jsem si, že takhle teda ne. Bylo třeba napsat, jak to je doopravdy.

Stát se mužem na mateřské dovolené bylo to vaše dobrovolné rozhodnutí?
Za mě o tom rozhodli v práci, když mě vyrazili. Partnerka má solidní zaměstnání, takže nás uživí.

Jak reagovalo vaše okolí na to, že jste se rozhodl být mužem na mateřské dovolené?
Mí rodiče byli nadšeni z toho, že jejich syn, kterému platili školy, to dotáhl až na mateřskou dovolenou. Každopádně mi přijde, že nic zásadního jsem z okolí nevypozoroval. Pár vtípků, k narozeninám jsem dostal tampony, ale posměch se nedostavil.

Připravoval jste se nějak na „mateřskou“? Přece jen pro ženu je to tak nějak automatické, ale u muže tomu je jinak, učila vás vaše partnerka nějaké věci?
U ženy to je automatické asi v tom směru, že se jí nalijou prsa mlíkem, jinak je ta startovací pozice úplně stejná. Starat se o dítě není nic složitýho. Nakrmit, napojit, přebalit, nezabít, nenechat ho se zabít, a tím to hasne.

Než jste začal psát Deníček moderního fotra, radil jste se o tom se svou ženou?
Neradil. Rovnou jsem to začal psát. Já jsem totiž macho muž a alfa samec rodiny. Když budu chtít psát blog a už mám navařeno, vyžehlíno a uklizeno, tak ho prostě psát budu a basta.

Vy nyní máte facebookové stránky, blog a vychází vám i kniha, čekal jste, že váš počin bude mít takový úspěch?
Otázka je, co si mám představit pod pojmem úspěch. Je sice hezké, když někomu vyjde kniha, ale když se jí prodá dvacet kusů, tak to asi úspěch úplně není. Abych ale byl upřímný a neoháněl se falešnou skromností, tak jsem něco podobného čekal a šel jsem tomu i naproti.

Jak si myslíte, že jednou bude reagovat váš „synátor“ Čeněk na to, až si vaši knihu přečte?
Držím si palečky, aby mi nerozbil hubu.

Vy máte spousty fanoušků, ale určitě se najdou i tací, kteří vás nechápou, chodí vám nějaké nenávistné zprávy?
Nenávistná zpráva mi snad ani nepřišla. Vedle spousty zpráv od nadšených čtenářů mi přišla znepokojivá nabídka od muže ve středním věku, zda bych se s ním nechtěl sejít. Jen tak, bezdůvodně. Rád bych tímto vyslal jasný signál, že se s muži ve středním věku nehodlám scházet. To abyste se zbytečně nenamáhali.

sda
Urývek z Deníčku moderního fotra k této fotce:
Čeněk jde tomu štěstíčku očividně naproti. Podařilo se mu zbořit další oázu jistoty. Nemám vůbec tušení, kde přišel ke klíčku od krytky na zásuvku. Žil jsem totiž v domnění, že máme jenom jeden, a ten je pečlivě uložen na poličce, kam nedosáhne. Nějak si obstaral kopii. Díky klíčku odstranil ze zásuvky krytku a posléze zásuvku mohl odemknout. Než se celý incident vyšetří a než se nalezne viník, který bude potrestán (viníkem budu určitě já, jako vždy), tak jsem dočasně vyhodil pojistky v celém bytě. Hroznej člověk ten Čeněk. Jak mám tenhle materiál dopiplat až k dospělosti? To se nedá!

A teď popravdě, vy vše berete s humorem, ale je to jen na oko a vy se ve skutečnosti trochu hroutíte, nebo opravdu se snažíte nad tím vším povznést?
Byly i takové chvíle. Jsou to určité cykly. Jsou okamžiky, kdy dítě řve, chodí po bytě, ničí věci a tíhne k demonstrativnímu sebepoškozování. To jsou potom super chvíle. Pak ale jsou zase okamžiky, kdy dítě spí. Když dítě spí, jsem šťastný. Spící dítě je lepší než sex.

Souhlasíte s tím, že rodičovská dovolená je opravdu dovolená? Nebo stojíte na druhé straně a myslíte si, že je to špatné označení, protože se jedná o pěkný zápřah?
Rodičovská dovolená není dovolená v žádném případě. Rodič je totálně nasazen. Spíš bych to přirovnal k nevolnictví. Mělo by se tomu říkat rodičovské nevolnictví. To je dobrá myšlenka. Snad se to chytne.

Co je podle vás na „mateřské“ nejhorší, a naopak nejlepší?
Pokud přejdu ten každodenní rutinní vopruz, tak nejhorší je přebalování. Hlavně ranní přebalování je rychta. Syn už slaví dílčí úspěchy na nočníku, takže se snad začíná blýskat na lepší časy. Nejlepší na mateřské dovolené je, když dítě po obědě usne. To pak jdu spát taky. Spánek po obědě je můj vrchol dne. Všechno před spánkem a po něm už je jenom smutné.

Byla nějaké situace, kdy jste si říkal, že už to vážně nezvládnete?
Takový chvíle byly určitě hned na startu (protože teď jsem už protřelý mazák), kdy jsem po narození dítěte naivně s velkou pompou přestal kouřit. Abstinující kuřák a uřvaný dítě ve tři ráno, to je smrtící kombinace. Vyřešil jsem to tak, že jsem opět začal kouřit, a začínám pokukovat po lehkých drogách nebo alkoholu. Tam ještě nemám úplně jasno...

Rodičovství není o těch legendárních velkolepých příhodách, kterým se všichni jednoho dne, až dítě vysmahne na internát, zasmějí. Je to o tom každodenním vopruzu a o těch drobnostech, které se pravidelně opakují. Jo a taky o nevyspání. Hlavně o nevyspání.
- Úryvek z Deníčku moderního fotra

Tip na Vánoční dárek

Knižní událost léta, která prozřetelně vychází již v zimě, je tu. Chystáte se na to, že vás někdo zbouchne? Chystáte se někoho zbouchnout? Znáte někoho, kdo se chystá někoho zbouchnout? Zakupte si (jemu) antikoncepční knížku Deníček moderního fotra a myšlenky na rozmnožování vás, popřípadě dotyčného rychle přejdou aneb pojďme spolu bojovat proti stoupající porodnosti.

Knížka mapuje dobu před porodem a první rok Čeňkova života. Jsou tam i hezké obrázky a knížka je z papíru. Knížka splňuje nejpřísnější normy jakosti ISO 9000, a proto je vhodná i pro diabetiky, bulimiky, kardiaky a maniaky.

Kniha vyšla včera, tudíž 10. prosince, a aktuálně se dá zakoupit u zhruba desítky knihkupců na jejich internetech.

dsf

Čtěte také:

   
11.12.2014 - Rodina - autor: Markéta Škaldová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [40] denkas [*]

  Rikina — #39 žejo!! Já přesně takSml59Bylo to prima,proto sem si to dala třikrátSml30Sml30

  superkarma: 0 19.12.2014, 12:55:08
 2. [39] Rikina [*]

  denkas — #36 Sml22 Na mateřskou vzpomínám jako na báječné období, kdy jsem měla houby co na práci, žádné starosti, fůru času na všechno, a celých těch 5 let jsem si fakt užila.

  1. na komentář reaguje denkas — #40
  superkarma: 0 19.12.2014, 12:26:32
 3. [38] Rikina [*]

  Kadla — #37 Mno, já tu knihu výše popisovanou koupila synovi k vánocům, an je čerstvý otec. Ale začala jsem to číst... a asi mu to ani nedám. Sml80 Nelíbí se mi to. Připadá mi to značně přešvihnuté a místy velice násilně vtipné. Betty Mc Donaldovou jsem četla - jednu knihu, a to mě spolehlivě odradilo od četby jejích dalších dílek. Takže asi nemám ten správný druh smyslu pro humor, a nadsázku si sice uvědomuju, ale ten mládenec "moderní fotr" to hrne dál za hranu, než já jsem ochotná akceptovat. Budu muset najít jiný dárek, protože tohle by synek nemusel pochopit.

  superkarma: 1 19.12.2014, 12:24:38
 4. avatar
  [37] Kadla [*]

  Mně připadá, že tady značná část čtenářek buď nemá vůbec smysl pro humor nebo nechápe slovo "nadsázka". Zajímalo by mne, jestli někdy četly nějakou humoristickou knihu, třeba Betty Mc Donaldovou...

  1. na komentář reaguje Rikina — #38
  superkarma: 0 18.12.2014, 10:56:00
 5. avatar
  [36] denkas [*]

  kareta — #32 Tak já bych řekla,že první tři roky jsou právě ty nejhezčí! Opruz začne až později. Já sem mateřský si užívala.jen to noční a ranní vstávání nebylo nic mocSml22,ale i tak to bylo krásný období.A to ještě nevim,zda sem byla tak hloupá,ale spíš mě to tak vyhovovalo-vše sem si dělala sama,ten můj ani nevzal kočár a nešel ven ,abych si uklidila.No já to ani nechtěla,sem si uklidila než přišel z práce,aby sme pak mohli jít ven všichni.Opravdu vše kolem dětí a domácnosti sem si dělala sama.A přesto sem neměla pocit,že to sou nějaký galeje,či opruz,nebo nevolnictví.Sml80

  1. na komentář reaguje Rikina — #39
  superkarma: 0 17.12.2014, 22:28:05
 6. [35] Remek [*]

  Sml67

  superkarma: 0 11.12.2014, 21:54:35
 7. [34] Karo Líná [*]

  Chica — #17 Taky si myslím. A ještě kdyby v podtitulu stálo "Proč by ženy neměly mít děti". To by autorka dostala Sml57 Přitom je to stejné.

  Navíc si myslím, že o trablích rodičovství toho bylo rádoby vtipně napsáno už tolik, že tohle rozhodně není nic nového. Ale když to lidi pořád čtou.... tak proč ne. Já mám v hledáčku úplně jiná témata, tohle bych si nepřečetla.

  superkarma: 1 11.12.2014, 21:18:10
 8. avatar
  [33] kobližka [*]

  Tak to bylo z pohledu otce,teď ještě doporučuju útlou knížečku Prevítem snadno a rychle.což je zase psáno z pohledu mimina a později batolete a zaručuju smích na celé kolo Sml67

  superkarma: 0 11.12.2014, 20:19:29
 9. avatar
  [32] kareta [*]

  Chica — #17proč? První 3 roky dítěte jsou prostě o nervy,..pokud je člověk zvyklý na svobodu a užívá si, tak je péče o batole pecka mezi oči...galejeSml30.

  Článek superSml67Sml67

  1. na komentář reaguje denkas — #36
  superkarma: 0 11.12.2014, 18:51:48
 10. avatar
  [31] peetrax [*]

  Sml67

  superkarma: 0 11.12.2014, 18:28:05

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] Pentlička [*]

  gerda — #29 Přesně tak. Ráda si přečtu dobré knížky, fejetony nebo legrační povídky a zamyšlení, ale tohle mě spolehlivě odradí.

  superkarma: 0 11.12.2014, 14:20:11
 2. avatar
  [29] gerda [*]

  Pentlička — #20S tím jenom souhlasím, taky mě to bodlo do oka. Oni si autoři myslí, že když tam není upoutávka v této formě, nebude to pro čtenáře lákavé. Měl by uvážit, že jsou i tací, jako my dvě, které nic takového nepotřebují, uvítají normální titul a spokojí se s dobrým obsahem. Zažila jsem éru á la Hovno hoří a Mládí v hajzlu, už jsem si myslila, že to pány autory přešlo - a ejhle, ono ne!Sml30

  1. na komentář reaguje Pentlička — #30
  superkarma: 0 11.12.2014, 14:09:24
 3. avatar
  [28] Léthé [*]

  Tak tento článek palec nahoruSml67

  Po té knížce se určitě podívám.Sml30

  superkarma: 0 11.12.2014, 13:41:50
 4. [27] slávenka [*]

  Nikar — #23možná jo, tento typ literatury miluju.Sml16Sml58

  superkarma: 0 11.12.2014, 13:39:42
 5. avatar
  [26] carmi [*]

  Perfektní typ na dárek. Dcera má dvoutýdenní mimino, to by ji mohlo pobavitSml16

  superkarma: 1 11.12.2014, 13:39:10
 6. [25] patricia077 [*]

  Po dlouhe dobe jsem se paradne nasmala :-D Sml67

  superkarma: 0 11.12.2014, 13:31:16
 7. [24] pohadka [*]

  Deníček znám, nejednou mě rozesmál.

  superkarma: 0 11.12.2014, 13:20:26
 8. [23] Nikar [*]

  slávenka — #14tak si ji kupte pro sebe pro pobavení Sml16

  1. na komentář reaguje slávenka — #27
  superkarma: 0 11.12.2014, 13:09:23
 9. avatar
  [22] Májík [*]

  Tak jsem si ten blog našla na netu, přečetla pár dílů a chcechtala se celou dobu,takže ve čtení budu pokračovat.

  superkarma: 0 11.12.2014, 11:57:29
 10. avatar
  [21] Kadla [*]

  Taky hlasuji pro to, aby redakce najala tohoto pána jako redaktora, konečně by články byly ke čtení.. Sml22

  superkarma: 0 11.12.2014, 11:15:04
 11. avatar
  [20] Pentlička [*]

  Nelíbí se mi název "fotr", je to hnusné. To mě od článků odrazuje.

  1. na komentář reaguje gerda — #29
  superkarma: 1 11.12.2014, 10:38:45
 12. avatar
  [19] paníliška [*]

  Sml30Sml67 Super rozohovor.

  superkarma: 0 11.12.2014, 10:25:14
 13. avatar
  [18] Jandywoman [*]

  Je-li psané bráno s nadhledem, ...supr!Sml67

  superkarma: 0 11.12.2014, 10:04:01
 14. avatar
  [17] Chica [*]

  Osobně myslím, že kdyby podobně psala žena, tak ji dost lidí odsoudí, chlapovi to spíš projde Sml22 Ano, je to celkem vtipné, ale ukázky působí jednostranně, mateřská "dovolená" je záhul, ale není to jen opruz, to by většina lidí měla jen jedináčky Sml24

  1. na komentář reaguje kareta — #32
  2. na komentář reaguje Karo Líná — #34
  superkarma: 3 11.12.2014, 09:41:15
 15. avatar
  [16] enka1 [*]

  Sml30Sml67

  superkarma: 0 11.12.2014, 09:24:12
 16. avatar
  [15] ehornych [*]

  Krásný článek. Opravdu styl psaní připomíná Betty MacDonald. Zkusím sehnat. Zajímavé je, že miliony žen na Mateřské "Dovolené " se poslušně a bez řečí o své potomky většinou obětavě starají. Musí přijít MUŽ, aby upozornil na to, že MATEŘSKÁ DOVOLENÁ NENÍ DOVOLENÁ. Když to říkají ženy, nikdo to nebere vážně. Ale zase jsem se po ránu zasmála.

  superkarma: 2 11.12.2014, 09:09:07
 17. [14] slávenka [*]

  To vypadá na pěknou knížku. Jen nevím, komu bych ji koupila. Zeťovi nemůžu, chci být taky jednou babičkou.Sml16

  1. na komentář reaguje Nikar — #23
  superkarma: 0 11.12.2014, 08:55:45
 18. [13] cilani [*]

  Zaměstnejte toho tatínka, ten píše jedna radost. Konečně něco smysluplného, to by se tu krásně četlo, kdyby tu psal on..

  superkarma: 0 11.12.2014, 08:47:35
 19. [12] Bucík [*]

  Nádhera. Super tatínek.

  superkarma: 0 11.12.2014, 08:31:04
 20. [11] prototype [*]

  Májík — #10 Ano, super. Sml67

  superkarma: 0 11.12.2014, 07:22:50
 21. avatar
  [10] Májík [*]

  Tenhle styl psaní miluju, kdy se člověk chechtá od začátku do konce, takže díky za tip na knížku. Po delší době super článek Sml67

  1. na komentář reaguje prototype — #11
  superkarma: 0 11.12.2014, 06:56:02
 22. avatar
  [9] zuzulenka [*]

  Opravdu super článek. Tatínek, který ví o čem je řeč. Sml67

  superkarma: 0 11.12.2014, 06:27:42
 23. avatar
  [8] reditelka [*]

  Super, kupuji pro syna, tatínka 14 měsíční holčičky.Sml67

  superkarma: 0 11.12.2014, 06:10:37
 24. avatar
  [7] Eliana [*]

  Deset hvězdiček z pěti Sml30Sml67Sml67

  superkarma: 0 11.12.2014, 06:05:55
 25. avatar
  [6] zsuzsika [*]

  Skvělý článekSml67a určitě skvělá knížkaSml67Sml67měla bych ji koupit synoviSml16

  superkarma: 0 11.12.2014, 05:55:48
 26. [5] prababka [*]

  Tento způsob psaní / parafráze klasika / miluji , připomíná mně to oblíbenou Betty MacDonald nebo Lodge.

  superkarma: 0 11.12.2014, 05:54:41
 27. avatar
  [4] gerda [*]

  jazuzinka — #2souhlasím, proti včerejší erotice s trenkama je to nebe a dudy. Vlastně úsečka a koule.

  superkarma: 0 11.12.2014, 05:43:14
 28. avatar
  [3] gerda [*]

  To musí být bezva knížka, tatík je sympatický, bere to s nadhledem a vtipně, to je přesně pro mě. To si půjčím!! Konečně snad někdo, kdo vysvětlí ostatním mužským, že mateřská opravdu žádná havaj není.Sml16

  superkarma: 0 11.12.2014, 05:42:15
 29. avatar
  [2] jazuzinka [*]

  jo, to je smysluplný článek! jen tak dál

  1. na komentář reaguje gerda — #4
  superkarma: 0 11.12.2014, 05:11:16
 30. avatar
  [1] Dudlajlama [*]

  Ale jo, tady jsem se pobavilaSml16. Davam Markete(a Dominikovi)palec nahoruSml67.

  superkarma: 0 11.12.2014, 05:05:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme