Přibližně před rokem jste si mohli u nás přečíst rozhovor s Dominikem Landsmanem (klikni ZDE), který je autorem knihy Deníček moderního fotra, která se stala bestsellerem. Před pár dny vyšel druhý díl s názvem Deníček moderního fotra 2 aneb Pánbůh mi to oplatil na dětech. Vy si nyní můžete přečíst nový rozhovor s Dominikem a zároveň vyhrát tři tyto knihy.

Dominiku, co to, že jste se rozhodl napsat pokračovaní Deníčku moderního fotra? To měla kniha takový úspěch, nebo máte více volného času, když Čeněk trochu odrostl a rozhodl jste se věnovat čas psaní?
V době, kdy šla na pulty jednička, jsem už měl materiál zhruba na tři čtvrtiny druhého dílu. Tím pádem to zase žádná extra práce nebyla. A taky samozřejmě měla kniha úspěch. To je potřeba napsat, aby se to jakože vědělo.

Je podle vás druhé vydání lepší než to první? V čem?
Jsem přesvědčen o tom, že je lepší. Neříkám to jenom proto, aby si to lidé kupovali, ale vlastně ano. Jinak konkrétně ve druhém díle najdete i recept na výborné jídlo, protože jsem zjistil, že recepty prodávají. Jako zdatný obchodník jsem tedy na tu vlnu laciných receptů naskočil a šel tomu štěstíčku trochu naproti. Do knížky jsem dal jeden recept. Uvidíme, jak tato skutečnost zahýbá s prodejem. Pokud se to osvědčí, tak do příští knížky dám ty recepty dva.

Shledal jste se s nějakým negativním názorem na vaši knihu?
Samozřejmě. A není jich málo. Ze začátku jsem to nesl špatně, byl zamlklý, zádumčivý, chodil jsem do lesů, kde jsem skládal tklivé verše, ale s přibývající kritikou jsem se již otrkal. Docela častým argumentem negativní kritiky je, že to dítě pořád jenom blije a posrává se a že to je pořád dokola. Nevím, jestli dotyční kritikové měli někdy dítě, ale takové mimino jenom blije a posrává se, a to pořád dokola.

Já osobně dítě nemám, ale po přečtení vaší knihy, kdy jsem teda občas brečela smíchy, až lidi v tramvaji na mě koukali jako na blázna, jsem usoudila, že přeci jen dítě možná ani raději nechci, byl to váš záměr? Odradit budoucí matky a otce od pořízení potomka?
Ba ne. Mým záměrem bylo pobavit. Vydat knížku. Prodávat knížku po milionech a pak si koupit ostrov nebo menší stát (Vatikán a podobně). Mít dítě je super. Jenom já jsem z toho vytáhnul to nejhorší a ještě to zveličil.

A je to tu. Vyvěste vlajky, spusťte ohňostroj, nechť hudba hraje, obětujte kozu a vypusťte Krakena. Čeněk dneska nastoupil do školky. Sice jenom na dopoledne, ale od příštího týdne tam bude již napořád. Původně jsem myslel, že před školkou přespíme, jak jsem se nemohl dočkat, ale nakonec z toho sešlo. I tak už jsme před školkou o půl osmý stepovali a dychtivě očekávali úder osmé. Přemýšlel jsem, že bych Čeňka přehodil přes plot na zahradu a zdrhnul, ale asi po pěti minutách jsem zjistil, že školka je už hodinu otevřená (bylo mi divné, že dovnitř vcházejí rodiče s dětmi a vycházejí ven bez nich.) Tím pádem jsme vniknuli dovnitř. V šatně jsem předal mladýho první paní, u které jsem tušil, že by to mohla být učitelka (bylo to tak padesát na padesát), prozradil jsem jí, že od teď už je to její problém a slastně rychlostí větru vystřelil ze školky vstříc novému životu.

V rámci svého nového života jsem doma uklízel, žehlil a vařil oběd. Dopoledne uplynulo jak voda a byl čas zajet pro mladýho do školky. Samozřejmě, že mě napadlo, že bych tam pro něj už nikdy nejel a že by se pak vidělo, co by bylo dál, ale nakonec ta rodičovská zodpovědnost u mě zvítězila. Prozíravě jsem nedal do školky nikomu na sebe kontakt, takže jsem se blížil ke školce s hrůzou, co se mohlo stát.

Přemítal jsem, zda je možné, aby ani ne tříleté dítě podpálilo školku a nebo ubodalo učitelku dětským leporelem.Když jsem dorazil před školku, povzbudila mě skutečnost, že jsem nikde neviděl žádné hasičské auto. Dokonce ani policii a ani pohřební vůz. To sice ještě nemuselo nic znamenat, jelikož mladej mohl zohavené tělo učitelky zakopat na hřišti pod houpačku, ale já byl pln optimismu. Uvnitř školky to taktéž vypadalo, že nikdo nezemřel a náhradní slipy, které měl mladej pro všechny případy na své poličce, zde stále byly. „Hmmm, takže se neposral a ani nepočůral. Zajímavé“, pomyslel jsem si, když jsem vcházel do třídy. Mladýho jsem vůbec nezajímal. Učitelka mi řekla, že hodnější dítě snad nikdy nezažila. Poslouchá na slovo, uklízí si po sobě a dětem rozdal bonbony (nevím, kde je vzal. Patrně šlohnul nějakému nebohému dítěti). A to můžu říci, jakože zcela bez příkras a na rovinu – To jsem fakt čuměl. Mladej nejhodnější dítě v historii? No kde to jsme? To ho tady jako zdrogovali?

Cestou domů mě nejhodnější dítě pokousalo, když jsem ho přidělával do autosedačky a doma rozbil několik talířů a hodil po mě bramboru. To jsem si oddechl. Vše je, jak má být.
Více si můžete přečíst ZDE.

Podle vás, bylo lepší, když byl Čeněk miminko, nebo teď, když už je to „chlap“ :-)?
Jak se to vezme. Když byl mimino, tak byl nudnej. Nic neuměl. Teď umí spoustu věcí, je zábavný a je s ním sranda. Na druhou stranu, když byl mimino, tak neodmlouval, nezlobil, jenom ležel a občas se poblil. (Vidíte? Zase to poblití. To si opět kritici smlsnou.)

Jak váš úspěch vnímá vaše paní, případně Čeněk?
Těžko říct, jak to vnímá mladej. Jsem pevně přesvědčen, že je mu to úplně ukradený. Má paní mi určitě fandí a drží palečky. O tom nemůže být pochyb.

Co si myslíte, že řekne Čeněk, až mu dáte jednou přečíst vaše knihy?
Mno, buď se tomu zasměje, a nebo mi rozbije hubu. Možnosti jsou dvě, tak se necháme překvapit.

Na co jste u vašeho synátora nejvíce pyšný? Na jakou dovednost?
Chodí na nočník. Sám si o to říká. To je největší progres od doby, kdy začal pást koníčky a je to můj největší rodičovský úspěch. Mám od toho i diplom.

Když se porozhlédnete zpět, šel byste znovu na mateřskou?
Samozřejmě. Pokud bude další dítě, tak patrně už nepůjdu, ale znovu s Čeňkem bych šel znovu.

Teď se podíváme na matky, které jsou na mateřské, co vás na nich nejvíce štve?
Já se na matky kolem nedívám. Mám to od manželky zakázané.

Na závěr se jistě hodí se zeptat, plánujete ještě další pokračování své knihy?
Aktuálně ho neplánuju, ale třeba, jednou, kdo ví.

sd

Chcete vyhrát jednu ze tří knih Deníček moderního fotra 2 aneb Pánbůh mi to oplatil na dětech? Napište nám do diskuze pod rozhovor nějakou vtipnou hlášku dítěte, která vám utkvěla v paměti. Tři nejlepší od nás získají tuto knihu, u které se zaručeně pobavíte. Své příspěvky vkládejte do neděle 8. 11. do 24.00hod.

Čtěte také:

Reklama