Vztahy

Yemi: Jak se zařizuje registrované partnerství

Yemi A. D.

Yemiho A. D. asi nemusím sáhodlouze představovat. Jde o tanečníka, který se proslavil hlavně v muzikále Hrabě Monte Cristo, kde ztvárnil roli Času. Od té doby sklízí jeden úspěch za druhým. Yemi je gay a nedávno se svým dlouholetým přítelem Jaromírem uzavřeli registrované partnerství.

Sešli jsme se v příjemné moderní kavárně v centru Prahy a téma hovoru se nabízelo vlastně samo. Homosexuální menšina je v naší zemi pod drobnohledem, a tak mě zajímalo, jaké to vůbec bylo zařizovat registrované partnerství, a s jakými obtížemi se pár setkal...


Jak se zařizuje registrované partnerství?
My jsme hodně improvizátoři, kteří řeší věci na poslední chvíli. I v tomhle případě tomu tak bylo. Nejdřív jsme si zjistili, co všechno registrované partnerství obnáší podle českého práva. Vzít jsme se mohli buďto v rodném městě Jaromíra, tedy v Chomutově, nebo v mém, což je Liberec, anebo v Praze. V České republice vlastně lze uzavřít registrované partnerství jen na dvanácti úřadech. Protože v Praze se čeká půl roku - registrované partnerství uzavírá jen Praha 1, rozhodli jsme se tedy, že se vezmeme u nás v Liberci. Matrikářka, paní Jadrná, nám vyšla hodně vstříc a vmáčkla nás mezi již naplánované termíny.

Yemi A. D.

Co jste k tomu potřebovali?
Člověk musí mít jen rodný list a občanku, kterou mu na konci ceremoniálu přestříhnou. Měli jsme obřadní síň, mohli jsme si vybrat hudbu, přivezli svoji fotografku, ale jinak jsme tam byli sami, jen my dva. Byl to moment, který jsme chtěli mít jen sami pro sebe a chtěli jsme to i stihnout den před tou velkou oslavou, aby se nic nepokazilo.

Když jste jako homosexuální pár přišli na matriku, jak se na vás dívali?
Přiznávám se, že tuhle technickou přípravu a papírování jsem nechal na Jaromírovi, protože jsem měl spoustu práce s přípravou oslavy v Praze. Ale co od něj vím, tak v Liberci to bylo super. Paní matrikářka se s námi bavila dokonce i o tom, že zákon není úplně dotažený, například co se týká změny příjmení. Člověk musí jít na matriku znovu, znovu si o změnu požádat... Na druhou stranu některé úřady v zemi nemají ani povinnost tento obřad udělat, dělají to jen v kanceláři jako úřední potvrzení, což si myslím, že je škoda. Naštěstí jsme natrefili na matrikářku, která byla hrozně fajn, příjemná a milá, i řeč, kterou si připravila na obřad, byla krásná. Byl jsem hrozně rád, že jsme se brali právě tam.

Takže jste vy konkrétně neměli žádné problémy?
To zase ne. Když jsme to zjišťovali před dvěma měsíci a ptali se, tak nám někde řekli, že se nemůžeme vzít mimo úřad. Jinde zase, že na nás nemají čas... nebylo to příjemné, ale ve chvíli, kdy jsme se nakontaktovali na správnou osobu v Liberci, tak bylo všechno bez problémů. Ale slyšel jsem i případy, že v jiných městech tomu tak není.

Když jste se tedy vzali, jaká to byla pro tebe změna?
Změnu moc nepociťuju. Moc jsme si to nestihli uvědomit a hned jsme zase skočili do práce a myslím si, že nám to dochází postupně. Nicméně byla svatba velká zatěžkávací zkouška pro nás pro oba a myslím si, že náš vztah posílila. Ale pořád si nemůžu zvyknout říkat manžel - říkám stále přítel. Stejně tak Jaromír. Že by to nějak zásadně něco změnilo, to ne. Bylo to hezké a chtěli jsme si to užít, nepřijít o to.

Yemi A. D.

Mě zajímá jiná věc, u heterosexuálního páru je svatba přirozeným vyústěním, buď to berou jako tradici, nebo to dělají kvůli dětem, aby byly lépe právně zajištěné. Jak tohle cítíte vy?
Důvod, proč jsme se chtěli vzít? U mě ta první myšlenka byla, že se o mě Jaromír stará, pomáhá mi jak v práci, tak v životě, kolikrát staví mě před svoje vlastní potřeby. Když už jsme spolu tři a půl roku, tak si zaslouží mít status manžela. Je to i o chování lidí, už ho neberou „jen“ jako přítele, ale chápou, že je to myšlené vážně. Respekt okolí je důležitý. V druhém sledu je tu i otázka, kdyby se mi něco stalo, tak vůbec nevím, jak by se s Jaromírem vypořádala moje rodina. Jaromír není žádný dravec, který by se o tohle moc staral. Tedy chci, aby byl zajištěný. Ve třetí fázi chceme mít děti a myslíme si, že je to přirozený vývoj. Člověk se s někým potká, s někým žije a pak spolu chtějí mít děti. My bychom to chtěli stejně tak.

To ale u nás zatím není právně možné, chcete se o to nějak veřejně zasazovat?
Chceme, a nejen o osvojení dítěte. Samozřejmě bychom rádi, aby to bylo právně čisté, ale je nám jedno, jestli si dítě adoptujeme, nebo jestli to bude naše dítě. Jsme dva zdraví chlapi, takže když najdeme matku, která bude ochotná nám to dítě odnosit, tak i to by bylo řešení.

Nebylo by řešení odstěhovat se do nějaké země, kde homosexuální páry děti vychovávat mohou?
Je to jedno z řešení. Vím, že teď toho dosáhli třeba v Argentině. V Evropě umožňuje adopci homosexuálním párům devět zemí: Belgie, Británie, Dánsko, Island, Německo, Nizozemsko, Norsko, Španělsko a Švédsko. Až ten čas přijde, a ten čas ještě není, tak doufáme, že už to bude právně možné i v ČR. Pokud ne, budeme to muset řešit.

A co když ten čas pro vás nastane a tady to stále nebude možné, půjdete k mezinárodnímu soudu?
Principiálně je určitě špatně to, že zákon plošně určité skupině lidí mít děti neumožňuje. Je to vlastně stejné jako rasismus. Jako by člověku říkali: „Ty máš dlouhé vlasy, tak budeš asi rocker nebo hipík, hodně cestuješ, nemáš dobrou úroveň... takže protože máš dlouhé vlasy, nemůžeš vychovávat dítě.“ Akorát že u nás to není otázka vizáže, ale sexuality. To, že je něco minorita, ještě neznamená, že je to pro výchovu dítěte špatné. A argument s jednostrannou výchovou a absencí vzoru obou pohlaví? Kolik dětí na světě dnes žije jen s jedním rodičem, nebo bez rodiny vůbec? Měli by tedy odebrat děti všem, kteří nevytvořili rodinu složenou z muže a ženy?
Nedávný výrok Rady Evropy říká, že v zemích, které povolují adopci svobodným osobám, nelze zamítat žádost o adopci pro sexuální orientaci žádající osoby. Výrok se dotýká těch zemí, jež jsou signatáři Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Takže je jen otázkou času, kdy někoho v Česku omrzí trapné předvolební agitace na toto téma a spor se přesune na půdu evropského práva.

 • Fotografie: Yulye Bazzy

lupa

   
18.08.2010 - Láska a vztahy - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [52] black.bird.third [*]

  hubajda — #51 V občance snad mají Registrovaný.

  superkarma: 0 16.11.2012, 20:08:06
 2. avatar
  [51] hubajda [*]

  me by zajimalo co maji v obcance a kdyz by bylo dite komu by rikalo mami nebo tati

  1. na komentář reaguje black.bird.third — #52
  superkarma: 0 26.11.2010, 22:15:25
 3. avatar
  [50] 13042000 [*]

  enka1 — #45 byl, ale znáš to, sichr je jistota Sml32

  superkarma: 0 23.08.2010, 12:30:19
 4. avatar
  [49] danca79 [*]

  Rikina — #24 jo, pravnik v online poradne rekl, ze v CR je porad ten predpoklad, ze matka se stara vic, tudiz dite ma silnejsi vztah k ni, tudiz na to dite ma jaksi vetsi narok nez otec....takze i kdyz to dite kamsi odvede a otec prcka treba dva roky nevidi (protoze rozvod se tahne a pred rozvodem nikdy rozhodnuti soudu o styku rodice s detmi nenabyde platnosti), je to z hlediska prava vicemene v poradku Sml80 ja totalne soptila kdyz jsem to cetla...stejne jak to, ze se kolikrat nejdriv resi vyzivny pro manzelku a pak teprv pro deti - to pry je dane tim, o co ta zenska zazada driv a jak moc jsou soudy zahlceny....je to fakt bordel!!!!!

  staci se podivat na web ligy otcu, cim nekteri ti chlapi prochazi a dovolani nemaji, fakt se mi z toho zvedal kufr, a bejt chlap kterej vydelava rozumnej plat, tak pred svatbou totalne sepisuju predmanzelskou smlouvu, laska nelaska...

  superkarma: 0 23.08.2010, 00:10:55
 5. avatar
  [48] átéčko [*]

  lesni.jahudka — #47 Píše se -  registrované partnerství.

  superkarma: 0 20.08.2010, 18:01:10
 6. [47] lesni.jahudka [*]

  To by mne zajímalo, co tam na té občance pak mají napsáno. Že by registrovaní, když normálně je tam vdaná, ženatý? To je tedy lituji, když je pak třeba staví policajti nebo ten doklad někde předkládají. Přeci jen lidi ještě nejsou příliš benevolentní a spousta lidí tuto menšinu odsuzuje.

  1. na komentář reaguje átéčko — #48
  superkarma: 0 20.08.2010, 13:05:34
 7. avatar
  [46] Lucimo [*]

  U nás taky růžky stříhají. Při svatbě, při změně trvalého pobytu a po dobu vyřízení nového dokladu je k nastřižené občance přiložen papírek o její velikosti s uvedením původního a současného stavu/adresy. Vdávala jsem se před 7 lety.Sml80

  superkarma: 0 18.08.2010, 17:33:32
 8. avatar
  [45] enka1 [*]

  13042000 — #44 a byl?Sml57

  1. na komentář reaguje 13042000 — #50
  superkarma: 0 18.08.2010, 15:08:39
 9. avatar
  [44] 13042000 [*]

  enka1 — #32 ty se směješ, ale já jsem po svém příteli (nyní manželovi) chtěla vidět občanku, když jsme se poznali, abych věděla, že je svobodný.

  1. na komentář reaguje enka1 — #45
  superkarma: 0 18.08.2010, 14:23:06
 10. [43] Rikina [*]

  ToraToraTora — #39 Na krku na šňůrce. I s klíčema. Sml57

  superkarma: 0 18.08.2010, 14:13:44
 11. avatar
  [42] enka1 [*]

  enka1 — #41 Omluva za 2x

  superkarma: 0 18.08.2010, 14:11:29
 12. avatar
  [41] enka1 [*]

  Rikina — #37 Sml30Už se mi to honí hlavou, i když čárový kód by to asi nepřeválcovalo.

  1. na komentář reaguje enka1 — #42
  superkarma: 0 18.08.2010, 14:10:20
 13. avatar
  [40] enka1 [*]

  Rikina — #37 Sml30Už se mi to honí hlavou, i když čárový kód by to asi nepřeválcovalo.

  superkarma: 0 18.08.2010, 14:10:04
 14. avatar
  [39] ToraToraTora [*]

  Rikina — #37 Mě do ní někdo po svatbě udělat díru, nevyměnila bych ji, ale nosila na klíčích. Alespoň by nehrozila ztráta Sml54

  1. na komentář reaguje Rikina — #43
  superkarma: 0 18.08.2010, 14:06:07
 15. avatar
  [38] ToraToraTora [*]

  Jakube, ale Yemi se ještě před Monte Christem proslavil moderováním hitparády Eso v době, kdy pergnerová odpadla a televize Nova střídala moderátory jak špinavé fusekle

  superkarma: 0 18.08.2010, 14:05:04
 16. [37] Rikina [*]

  enka1 — #34 ovšem domyšleno do důsledků pouhé čtyři růžky poskytují málo možností. Já bych to řešila děrováním - děrovačku má taky každá matrikářka po ruce, a víš, kolik variant různého počtu a seřazení dírek po obvodu průkazky by se dalo vymyslet? Sml58 Sml24 

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #39
  2. na komentář reaguje enka1 — #40
  3. na komentář reaguje enka1 — #41
  superkarma: 0 18.08.2010, 14:04:28
 17. avatar
  [36] átéčko [*]

  Byla jsem na svatbě dvou holek a bylo to fakt moc krásné!!!!Sml67

  superkarma: 0 18.08.2010, 14:02:46
 18. [35] Rikina [*]

  Clerenc — #31 Po rozvodu jsem ještě asi rok měla původní občanku, než jsem se rozhoupala jít na úřad a vyřídit si novou. Kvůlivá tomu jednomu slovu "rozvedená" mi to přišlo jako ztráta času. Tenkrát mi ji sebrali celou, dali jakýsi papír velikosti A5, který ji údajně nahrazoval, a za týden jsem už měla novou. Čímž na stříhání nedošlo. Sml80

  superkarma: 0 18.08.2010, 14:01:44
 19. avatar
  [34] enka1 [*]

  Rikina — #33 Sml30kterážto se prokazuje počtem ustřižených růžků

  1. na komentář reaguje Rikina — #37
  superkarma: 0 18.08.2010, 14:01:33
 20. [33] Rikina [*]

  enka1 — #29 Sml52 hledají uklízečku?

  1. na komentář reaguje enka1 — #34
  superkarma: 0 18.08.2010, 13:57:44
 21. avatar
  [32] enka1 [*]

  Sml30ha,ukaž občanku,jsi ženatej, tebe neberuSml24

  1. na komentář reaguje 13042000 — #44
  superkarma: 0 18.08.2010, 13:07:39
 22. avatar
  [31] Clerenc [*]

  Rikina — #16 Nám ustřihli roh občanky před obřadem - mimo obřadní síň a ostatním kamarádům kteří se brali, taky byli rohy občanek ustřiženy. Naposledy před týdnem. Při rozvodu také stříhajíSml80 Možná to je matrika od matriky a soud od soudu.

  1. na komentář reaguje Rikina — #35
  superkarma: 0 18.08.2010, 13:00:36

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] peetrax [*]

  skolacka — #21 jo, dělá to i oddávající kněz.

  superkarma: 0 18.08.2010, 12:53:22
 2. avatar
  [29] enka1 [*]

  Rikina — #27 Sml22a šupej do parlamentu

  1. na komentář reaguje Rikina — #33
  superkarma: 0 18.08.2010, 12:50:15
 3. avatar
  [28] skolacka [*]

  Rikina — #27 Sml67 souhlas

  superkarma: 0 18.08.2010, 12:42:59
 4. [27] Rikina [*]

  skolacka — #26 Možná. Sml80 No, co já vím, tak většina mužů je schopná se postarat o dítě úplně stejně jako ženy, s jednou výjimkou, a sice kojení. Jinak je tatínek stejně plnohodnotný rodič, jako matka. Osobně jsem pro, nechť si i takovéto páry mohou dítě adoptovat, přejí-li si to.

  1. na komentář reaguje skolacka — #28
  2. na komentář reaguje enka1 — #29
  superkarma: 1 18.08.2010, 12:40:05
 5. avatar
  [26] skolacka [*]

  jedle — #22 tak jsem se jí ještě zeptala a růžek jí ustřihla matrikářka, když šla požádat o novou občanku.

  Rikina — #24 Ono se u nás všeoběcně kouká divně na to že by se chlap uměl postarat o dítě líp než ženská Sml15.

  Třeba Yemi předpokládá, že když se s matkou dítěte dohodnou, tak soudy nebudou proti tomu svěřit dítě do péče otci Sml80

  1. na komentář reaguje Rikina — #27
  superkarma: 0 18.08.2010, 12:31:25
 6. [25] kvetoslava.t [*]

  skolacka — #21 Přesně tak... před dvěma lety jsem svědčila na svatbě sestře - občanky jsme odevzdávali i my svědci a novomanželé dostali zpět občanky s ustřiženými růžky (ještě vím, že pravý odstřižený znamená něco jiného než levý odstřižený - svatba x rozvod? to už nevím) a k občance pak dostali papírek s potvrzením o svatbě a s tím pak museli na "svůj" úřad kvůli nové občanceSml22

  superkarma: 0 18.08.2010, 12:30:19
 7. [24] Rikina [*]

  Nicméně abychom už nechali ty občanky stranou, podstatnější problém jsou asi ty děti. Mám známého, který má už dva roky obrovský problém získat do péče svoje vlastní dítě, a to není gay, ani jinak nežádoucí osoba, normální chlap, co pracuje, vydělává, a chce se o svý dítě starat. Ovšem z nějakého důvodu tomu soudy nejsou nakloněny, a tak se řízení táhne, a dítě chudák neví, čí je. Což teprve kdyby byl gay, to by zřejmě ani nemohl pomyslet... pánové výše jmenovaní mají růžové představy, a asi tvrdě narazí, až to dítě budou opravdu chtít. Sml80

  1. na komentář reaguje skolacka — #26
  2. na komentář reaguje danca79 — #49
  superkarma: 0 18.08.2010, 12:27:51
 8. avatar
  [23] skolacka [*]

  jedle — #22 no tak asi Sml30 mám čerstvě rozvedenou kamarádku a ta právě se pohoršovala, že někde předkládala občanku a musela dokládat ten ustřiženej růžek a bylo jí to trapný říkat, že kuli rozvodu Sml80

  superkarma: 0 18.08.2010, 12:25:50
 9. avatar
  [22] jedle [*]

  skolacka — #14 Vloni jsem se rozvadela. Nikdo nic nestrihal. A kdo taky soudkyne? Nikdo jiny tam nebyl. A novou jsem si nechala udelat az asi za pul roku a nic se nedelo. Tak nevim Sml80 Ze by krajovy zvyk Sml30

  1. na komentář reaguje skolacka — #23
  2. na komentář reaguje skolacka — #26
  superkarma: 0 18.08.2010, 12:22:43
 10. avatar
  [21] skolacka [*]

  Rikina — #20 no nevím jak je to v kostele, ale pokud tě oddává někdo z úřadu, tak tam matrikářka je (případně asi někdo pověřenej úřadem, kdo představuje oddávané oddávajícímu a zařizuje to papírování), před obřadem odevzdáš občanky a po obřadu ti je vrátí bez růžku, stejně tak když si deš měnit třeba adresu trvalýho bydliště nebo jdeš žádat o novou občanku z důvodu rozvodu, tak ti ustříhnou růžek a dostaneš papírek, kde je napsáno proč ten růžek stříhali Sml80

  Já sem se naopak nesetkala s tim, že by někdo růžek ustřiženej neměl Sml80

  1. na komentář reaguje kvetoslava.t — #25
  2. na komentář reaguje peetrax — #30
  superkarma: 0 18.08.2010, 12:20:39
 11. [20] Rikina [*]

  skolacka — #18 Asi za předpokladu, že vůbec je nějaká matrikářka přítomná a úřaduje přímo na místě. Sml80 Jsem se fakt ještě nesetkala s tím, že by snoubence někdo lustroval, odebíral jim občanky, a poté vracel ustřižené.

  1. na komentář reaguje skolacka — #21
  superkarma: 0 18.08.2010, 12:13:18
 12. avatar
  [19] enka1 [*]

  skolacka — #18 Tak to zírám.Sml22

  superkarma: 0 18.08.2010, 11:37:16
 13. avatar
  [18] skolacka [*]

  enka1 — #17 ale to ustřižení rohu se neděje jako třeba výměna prstýnků... prostě matrikářka vám po obřadu vrátí občanky s ustřiženým rohem Sml80

  1. na komentář reaguje enka1 — #19
  2. na komentář reaguje Rikina — #20
  superkarma: 0 18.08.2010, 11:32:16
 14. avatar
  [17] enka1 [*]

  Rikina — #16 Taky na to ve svých letech zírámSml80. Není to třeba jen na požádání jako novodobý zvyk či co?  Ale stejně - vyřízení nových dokladů nějakou dobu trvá....Sml80

  1. na komentář reaguje skolacka — #18
  superkarma: 0 18.08.2010, 11:30:21
 15. [16] Rikina [*]

  Altamora — #15 Mám švagrovou, která je vdaná již počtvrté. Poslední svatba byla před 3 roky. Tak jsem se jí zeptala, jako zkušenější osoby, a bylo mi řečeno, že ani jednou, ani při jedné ze čtyř svateb, a ani při jednom ze tří rozvodů mezitím nikdo její občanku nestříhal. Nové doklady si šla vždycky vyřizovat až poté, dodatečně, nikoli při aktu samém. Sml80 Ne že by to bylo důležité, jen mi to přišlo divné, na několik svatbách jsem byla coby host a divák, a ničeho takového jsem si nepovšimla, konaly se všelijaké obřadnosti, ale přestřihování občanky mezi ně nepatřilo. Sml57

  1. na komentář reaguje enka1 — #17
  2. na komentář reaguje Clerenc — #31
  superkarma: 0 18.08.2010, 11:12:33
 16. avatar
  [15] Altamora [*]

  Rikina — #12 Naši notýskovou občanku by asi nepřestřihliSml16. Mám dojem, že v pravěku se do občanky dělal nějaký zápis, ale jistá si tím nejsem. Neměla jsem pas a chtěli jsme hned po svatbě odjet na svatební cestu do zahraničí, tak jsem účelově "ztratila" občanku, aby mi platila i příloha. Sml16

  1. na komentář reaguje Rikina — #16
  superkarma: 0 18.08.2010, 11:04:44
 17. avatar
  [14] skolacka [*]

  Rikina — #12 stříhá se roh občanky při svatbě i při rozvodu Sml22

  1. na komentář reaguje jedle — #22
  superkarma: 0 18.08.2010, 10:54:54
 18. avatar
  [13] enka1 [*]

  SENSITIVESKIN — #4 a jak to víš?

  superkarma: 0 18.08.2010, 10:21:55
 19. [12] Rikina [*]

  Syrael — #8 Fakt? Sml80 Mně nikdo nikde občanku nestříhal, ani na svatbě, ani po rozvodu. Sml57 Oddací list jsme dostali až cca za měsíc po svatbě, a občanky jsme si šli vyřizovat taky až někdy časem, do té doby normálně fungovaly ty původní. Sml80 Ohledně oslovení je to asi jedno, jak výše psáno, na vztahu to asi nic zásadního nezmění.

  1. na komentář reaguje skolacka — #14
  2. na komentář reaguje Altamora — #15
  superkarma: 0 18.08.2010, 10:21:20
 20. avatar
  [11] 13042000 [*]

  YSemi je sympaťák, držím mu palce, ať v životě dosáhne všeho co chce. Sml16 Pěkný rozhovor.

  superkarma: 0 18.08.2010, 10:19:00
 21. avatar
  [10] enka1 [*]

  lonkue — #7 Sml22takových jsem za dlouhá léta ve školství viděla

  superkarma: 0 18.08.2010, 10:18:13
 22. avatar
  [9] boudicka [*]

  SENSITIVESKIN — #4 Jistě, ale dítě odložené do děcáku taky není přirozenej model...

  superkarma: 2 18.08.2010, 10:18:01
 23. avatar
  [8] Syrael [*]

  Rikina — #5 Občanku přestříhnou i na NORMÁLNÍ svatběSml16, prostě proto, že nastala změna stavu (svobodný na ženatý), případně změna příjmení, a občanka je tudíž neplatná. Manželé mají oddací list a občanky se jim udělají nové, kde již mají nová jména a nový stav. Takže to není, že by se chudáčkům registrovaným nějak ubližovalo  Sml24 A registrovaní nejsou manželé, tak ať si klidně dál říkají PŘÍTEL...

  1. na komentář reaguje Rikina — #12
  superkarma: 0 18.08.2010, 10:13:14
 24. [7] lonkue [*]

  Jsem pro, aby mohli do manzelstvi vstoupit osoby stejneho pohlavi a stejne tak, aby mohli adopotovat dite. Adopcni procesy jsou tak osetrene a ty pary jsou natolik proverene, ze je to velmi "bezpecna" moznost. Me spis prijde, ze kazdy heterosexualni debil se muze mnozit. Kdyz vidim nektere rodice, tak si rikam, ze by bylo fajn mit zakon na podvazovani vajecniku a vazektomii pro nektere nezodpovedne typy lidi....Sml57. Bohuzel, dite si opravdu muze udelat kazdy.... A pak to tak nekdy vypada.....

  1. na komentář reaguje enka1 — #10
  superkarma: 0 18.08.2010, 10:06:14
 25. avatar
  [6] enka1 [*]

  Po prověření párů homosexuálních, stejném jako u hetero,jsem pro adopci. Zatím aspoň pěstounství.

  superkarma: 0 18.08.2010, 09:58:45
 26. [5] Rikina [*]

  To je takhle složité? Sml80 Naivně jsem si myslela, že se to vyřizuje prostě jako běžná svatba. Včetně změny dokladů, vůbec by mě nenapadlo, že je problém se změnou příjmení, a že jim přestřihnou občanku. A když se k úředním záležitostem ještě přidá lidský faktor, jako neochota a nechuť, tak jim to fakt nepřeju ani nezávidím.

  1. na komentář reaguje Syrael — #8
  superkarma: 0 18.08.2010, 09:49:54
 27. avatar
  [4] SENSITIVESKIN [*]

  toto není přirozený modelSml68

  1. na komentář reaguje boudicka — #9
  2. na komentář reaguje enka1 — #13
  superkarma: 0 18.08.2010, 08:55:59
 28. avatar
  [3] Altamora [*]

  Pokud se nepletu, tak u nás není povolená adopce osamělou osobou, pouze manželským párem, takže těžko žalovat náš stát, že adopci nepovolí registrovaným partnerům. Něco jiného je pěstounská péče, pěstoun nenusí žít v manželství.

  superkarma: 0 18.08.2010, 08:33:51
 29. [2] Anai [*]

  maje — #1 Určitě! Zajímavý rozhovor.

  superkarma: 0 18.08.2010, 08:30:11
 30. avatar
  [1] maje [*]

  už jsem četla hodně článků o tom, že děti u homosexuálních párů nijak netrpí a mají se tam kolikrát lépe než u heterosexuálních párů. a nechápu, proč tady někdo může říct, že homosexuály nezaregistruje. mě je jedno, jestli je člověk hetero, gay nebo lesbička. důležité pro mě je to, jestli je ten člověk spokojený a šťastnýSml24

  1. na komentář reaguje Anai — #2
  superkarma: 0 18.08.2010, 06:54:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme