Bulvár

Xindl X: Čecháček a totáček aneb Jak se dělá písnička

Před nedávnem jsme v novinkách na Žena-in.cz zveřejnili nový klip Xindla X s názvem Čecháček a totáček. Písničkář a scenárista, vlastním jménem Ondřej Ládek, v něm nastavuje zrcadlo některým spoluobčanům, kteří mají velmi krátkou – nebo možná jen zkreslenou – paměť.

Písničku Čecháček a totáček, která připomíná dobu před listopadem 1989, napsal Xindl X právě kvůli tendencím dívat se do minulosti skrz růžové brejle, říkat, že to tehdy bylo lepší, protože byla práce pro každého a levnější mléko, a zapomínat na to, jak to doopravdy bylo - že zde panovala naprostá nesvoboda.

Xindl X - Čecháček a totáček

Se sympatickým písničkářem, který – jak sám říká – nemůže zavírat oči ani pusu před tím, co se dělo a děje, jsme se setkali krátce před výročím čtvrt století od pádu železné opony. A povídali si nad voňavým čajem zejména o jeho novém klipu. Ale nejen o něm.

Na youtube teď už pár dní běží váš nový klip Čecháček a totáček. Jak vlastně vzniká taková písnička a klip?
Na úvod musím říct, že když jdeme s klipem ven, tak to neznamená, že ta písnička je úplně nová. Například Čecháček a totáček je z CD Čecháček made, které vyšlo už v dubnu.

Jinak není to rozhodně tak, že bych měl v hlavě písničku, sedl a napsal ji, jak si mnozí mohou myslet. Konkrétně u titulu Čecháček a totáček jsem si poměrně dlouho říkal, že je to téma, o kterém bych chtěl napsat...

Ale realizace začíná až v momentě, kdy člověku přilítne první verš, který mu do toho tématu, jež chce zpracovat, pasuje. Pak se k tomu začnou řadit verše další – jeden plodí druhý. A v tomto případě se mi dokonce stalo, že písnička byla najednou dvakrát delší, než jsem chtěl, takže došlo na krácení.

Xindl X - Čecháček a totáček, foto: Dalibor Konopáč

Vaše písničky jsou chytlavé, někde jsem si přečetla, že hiphopové frázování kombinujete s popem, folkem a country, zkrátka umíte vytvořit po hudební stránce hit. Přesto těžištěm vašich skladeb jsou právě vaše charakteristické texty, skrz které promlouváte k lidu, snažíte se zábavnou a často ironickou formou upozornit na palčivá témata...
Hodně lidí mě začalo po Čecháčkovi prudit, proč toto téma vlastně vytahuju, že komunisti už tu nejsou, že jim to nepřijde jako aktuální hrozba...

Já se ale nemohu smířit s tím, že jsou lidé ochotní volit bývalé estébáky, že na předlistopadové časy koukají s nostalgií a že si dokonce myslí, že se za komančů žilo líp. Jako by jim nedocházelo, že to byla doba nesvobody, kdy se nesmělo nikam cestovat a kdy se člověk bál něco říct, aby ho nezavřeli.

To přece není adekvátní cena za to, že lidi měli práci a bylo levnější jídlo. Tahle myšlenka v pořádku není a nemůžeme se na dobu bezpráví a nesvobody dívat se shovívanou nostalgií a dělat, že to nebylo tak hrozné. Právě proto jsem udělal k písničce i klip, který by tohle všechno měl lidem připomenout.

Xindl X - Čecháček a totáček

V roce 1989 vám bylo deset, pokud dobře počítám. Připomínám to proto, že spousta lidí může namítat, že takový mlaďoch nemá k těm věcem, jež byly v té době, co říkat...
Samozřejmě přesně toto v komentářích pod písničkou často zaznívá. Vzpomínky z dětství ovšem mám, je to sice mlhavá paměť, ale velmi dobře si pamatuji třeba tu atmosféru listopadových dní, neboť jsme bydleli blízko Václaváku a měli jsme události takřka z první ruky, dělo se nám to vlastně pod okny.

Také ta předlistopadová doba, byť viděna dětskou optikou, mi zůstala v paměti. Vím, že v obchodech nešlo běžně koupit ovoce a jaké to bylo vzrůšo, když měl někdo mandarinku, nebo se s velkou slávou jelo do sousedního NDR.

Ale nechci to měřit a soudit na základě materiálních hodnot, jak by se dle těchto slov mohlo zdát. Věděl jsem, co bylo špatné, od rodičů a přátel. Tyhle věci nemusíme znát na základě vlastní zkušenosti, když vám je má kdo předat a vysvětlit.

Ale počítám s tím, že ti, o kterých ten videoklip je, budou říkat, že člověk mladý jako já do toho nemá co kecat.

Xindl X - Čecháček a totáček

Ano, viděla jsem komentáře pod písničkou na vašem facebooku...
S fanoušky hodně komunikuji právě přes facebooku a sleduji rovněž reakce přímo na youtube. Tam momentálně běží souvislá hádka mezi příznivci a odpůrci předlistopadového režimu. Občas mám chuť do toho vstoupit a napsat: „Copak jste úplně pitomí?“ Ale tím bych té debatě asi moc nepomohl.

Co jsem chtěl říct, řekl jsem v té písničce, jsou to názory, za kterými si stojím, a nemá smysl lidem odpovídat do diskuse, zvlášť kdy chtějí vám jen vysvětlit, že vy jste blbec a že oni mají pravdu.

No tak pojďme od politiky zpět k hudbě. Jak vzniká písnička, už jsme si v kostce naznačili, a teď k těm klipům. Jak se dělá úspěšný videoklip?
Je to růžné, záleží, s kým ten klip dělám. Třeba Čecháček a totáček je třetí klip, na kterém spolupracoval Ondřej Pfeiffer, výtvarník, jenž nám dělá i obaly. Řekli jsme si, že uděláme animovaný klip, kde si můžeme dovolit větší nadsázku, zkratkovitost a absurditu, což mě baví, protože člověk se nemusí tak držet reality.

A jak to probíhá? Sejdeme se s Ondrou, písničku si pouštíme dokola jako podkres a přemýšlíme, co by se tam hodilo. Scénář jsme měli hotový během čtyř hodin. A Ondra to potom tři měsíce animoval...

Xindl X - Čecháček a totáček, foto: Dalibor Konopáč

Na premiéře klipu Čecháček a totáček

Každý videoklip má svůj scénář?
Ano, vždyť videoklip je vlastně jako film, akorát to má přibližně jen čtyři minuty... Co se týká posledních klipů, tak Barbína byla kreslená, do skladby V blbým věku jsme přidali moje archivní fotky z mládí a uměle vytvořili záběry z budoucnosti, kde mi bude 150 let.

A v Čecháčkovi máme už hrané pasáže na kresleném pozadí. Vystupuji v nich já a také moje manželka. Natočili jsme to celé v obýváku na zeleném pozadí a Ondra pak dokresloval. Je z toho cítit ta hravost, která během natáčení panovala... Chtěli jsme to udělat v domácích podmínkách, abychom nemuseli řešit drahé hollywoodské produkce, protože nejdůležitější je písnička a nápad.

Takže jdete trochu z extrému do extrému, protože třeba v klipu nejlepší Kuchař máte hvězdné obsazení - Viktor Preiss, Michal Dlouhý, Jan Dolanský a další. A celé je to pojato dost velkolepě. To asi levné nebylo...
Ano, teď to vyvažuji. Každé má něco. Když přizvete velké studio, dělá na tom spousta lidí, je to rychlejší, ale také dražší. Když má něco udělat Ondra sám, musíme točit s předstihem. Pro mě je ale primární vždy ta písnička, aby měla nějaké sdělení. A tím klipem se ji pokoušíme dokreslit.

Na závěr úplně jednoduchá otázka. Co vám poslední dobou udělalo radost?
Měli jsme teď tři velké koncerty – v Praze, v Brně a v Bratislavě – a všechny tři byly hodně rychle vyprodané a užili jsme si na nich fantastickou atmosféru. Tak z toho máme velkou radost a děkujeme za ni svým fanouškům. A abychom pro ně také něco měli, zvlášť pro ty, kteří se na zmíněné koncerty nedostali, tak prozradím, že jako vánoční dárek pro ně vychází záznam akustického koncertu pro televizi Óčko na DVD.

Děkujeme za rozhovor a zůstaňte takový, jaký jste!

Přečtěte si také:

   
14.11.2014 - Rozhovory - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. [22] prototype [*]

  Xindla nemusímSml16

  superkarma: 0 25.11.2014, 12:46:58
 2. avatar
  [21] elly [*]

  xindla doma posloucháme všichni a mooc rádi :-)

  superkarma: 1 21.11.2014, 08:36:02
 3. avatar
  [20] Jari013 [*]

  dá sa Sml24

  superkarma: 0 19.11.2014, 18:33:26
 4. avatar
  [19] kobližka [*]

  Suzanne — #3 Sml67Sml22

  superkarma: 0 15.11.2014, 16:43:10
 5. avatar
  [18] átéčko [*]

  Líbí, líbí, líbí!!! Po dlouhé době něco, co mě potěšilo. Začal se mi líbit!Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 2 14.11.2014, 21:46:24
 6. avatar
  [17] paníliška [*]

  38riki — #14 Taky jsem to chtěla napsat, bylas rychlejší. Sml67

  superkarma: 1 14.11.2014, 16:43:02
 7. avatar
  [16] gerda [*]

  Kadla — #15aspoň něco v té mizériiSml30

  superkarma: 0 14.11.2014, 14:55:25
 8. avatar
  [15] Kadla [*]

  Nehodnotím tvorbu, nicméně Ondřej (Xindl X) je, jak jsem ho osobně poznala, velmi milý a sympatický člověk.

  1. na komentář reaguje gerda — #16
  superkarma: 2 14.11.2014, 14:35:06
 9. avatar
  [14] 38riki [*]

  Tak ono jde hlavně o obsah sdělení v jeho písničkách. Já mu rozumim, co tim chtěl říct a v dnešní době mnoha lidem připomenout. Hodně lidí zapomnělo...což je moc smutné.

  1. na komentář reaguje paníliška — #17
  superkarma: 3 14.11.2014, 14:19:23
 10. avatar
  [13] helikoptera [*]

  Já mám ráda písničku v blbým věku a dobrá je podle mě i blondýna a starší Anděl. Některý písničky se mi od něj líbí, některý ne. Rozhodně se mi od něj líbí seriál Comeback ;)

  superkarma: 1 14.11.2014, 11:05:23
 11. avatar
  [12] blanca [*]

  ještě jsem od nich neslyšela jedinou písničku, kterou bych si chtěla pustit znovu. Když zaslechnu z rádia, že pouští ksindl, doslova to rádio vypínám - prostě šílenost, která se zpěvem nemá nic společného a texty raděj nekomentuju Sml68

  superkarma: 3 14.11.2014, 09:53:24
 12. avatar
  [11] luneta [*]

  píseň je opravdu strašná.Ho se musí brát s rezervou stejně jako Klusa.Oni nejsou zpěváci.Ale píseň šťědrý večer nastal v jeho podání je nádherná.

  superkarma: 0 14.11.2014, 08:51:32
 13. avatar
  [10] Pentlička [*]

  Už jen to, jaké si zvolil jméno, napovídá, že pán chce prvoplánově provokovat. Píseň si nepustím, nemám zájem.

  superkarma: 1 14.11.2014, 08:40:25
 14. avatar
  [9] Ferdas [*]

  tenhle týpek je mi vyloženě protivnej

  superkarma: 3 14.11.2014, 08:29:08
 15. [8] Bucík [*]

  Xindlův styl mi nesedí.

  superkarma: 2 14.11.2014, 08:16:40
 16. avatar
  [7] gerda [*]

  Rikina — #4 Sml52 , ta písnička má text na úrovni veršovánek školy obecné. Že se s tím nestydí vylézt a ještě se tím chlubit. A ještě horší je, když tomu neumětelství lidi tleskají, protože nepoznají kvalitu a stačí vnější podbízivý nátěrSml15.

  superkarma: 3 14.11.2014, 08:12:52
 17. avatar
  [6] OlgaMarie [*]

  Rikina — #4 Máš představu, kolik matek xindlů x i y mezi námi je? A kolik z nich si to přizná?Sml57

  superkarma: 2 14.11.2014, 08:00:03
 18. avatar
  [5] datura [*]

  Pro mě má Xindl X opravdu trefný název a Krylovi nesahá ani po kotníky Sml80

  superkarma: 0 14.11.2014, 07:57:56
 19. [4] Rikina [*]

  Suzanne — #3 Sml22 jo, tak nějak. CD s tímto názvem bych minula obloukem. Píseň nemám chuť pouštět. Ale já jsem zaujatá. Před nějakým pátkem jsem byla na společenské události, a tam se vyskytovala jedna dáma, která buď vypila o sklenku více, nebo je takhle rozverná od přírody, a ta tam chodila a každému pyšně sdělovala " já jsem matka Xindla X" a zřejmě očekávala úžas a potlesk a obdiv a nevím, co ještě Sml57 Tímto svému synkovi - pokud to skutečně byla jeho matka - učinila vskutku medvědí službu, protože do té doby jsem nevěděla, že nějaký Xindl X existuje, a uvízlo mi v paměti především to, že to musí být asi stejný blb jako matinka. Sml80

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #6
  2. na komentář reaguje gerda — #7
  superkarma: 5 14.11.2014, 06:41:41
 20. avatar
  [3] Suzanne [*]

  Tohle je důkaz, že titulky fungují. Mně je slovo Čecháček tak odporné, že nemám chuť to číst.

  1. na komentář reaguje Rikina — #4
  2. na komentář reaguje kobližka — #19
  superkarma: 3 14.11.2014, 06:13:31
 21. avatar
  [2] gerda [*]

  jo, a mimochodem, ten text je velice jalový.Sml80

  superkarma: 2 14.11.2014, 05:50:13
 22. avatar
  [1] gerda [*]

  Jojo, politický angažovaná tvorba byla žádaná vždycky. Teď už navíc nenese žádné nebezpečí zveřejnění, tak proč ne? Lidi na to dobře slyší, úspěch téměř zaručený. Pokud vznikne písnička na základě upřímného citu, nic proti. Jenže, obvykle je za tím pouhá vypočítavost. A doznávám, že takových písniček, kdysi v červené barvě, mám až po krk. Nebaví mě. Jojo, jistěže vím, že nejsou všichni pamětníci, a Xindl proto zabírá.Sml16 Škoda, že tu není Karel Kryl, nasadil příliš vysokou laťku a jeho následovníci k ní bohužel nedosahují.Sml15

  superkarma: 5 14.11.2014, 05:47:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme