Čtenářka s nickem Wolviecat pro nás našla pár dobrých - nových, zahraničních seriálů, které také zapadají v zapomnění. Abychom si vzpomněly, posílá odkazy.

„Ty dnešní seriály... no co si budem vykládat. Tuhle sem se na kousek koukla a hned  jsem to musela vypnout.“

„Máte pravdu, paní. Samé násilí to je, a když se tam nemlátěj, tak se aspoň voblizujou. Pak maj být ty dnešní děcka co k čemu...“

„To za nás nic takovýho nebylo. My měli Dietla a to byl nějakej pan scénárista, dej mu pánbu nebe.“

Ach jo. ..

Takhle nějak jsem se cítila, když jsem dnes zapnula Ženu-in. Všechno špatně, zpátky na stromy, poslední kvalitní seriál byla Nemocnice na kraji města. Samozřejmě řečeno z nadsázkou (ale jen malou).

Vážně? Vážně tu nikdo nenašel seriál mladší třiceti let, na kterém by bylo alespoň něco dobrého? Jediný seriál, který není jen nekonečná snůška žvanění, kde můžete přeskočit půl série a nic vám nebude chybět? Jediný, který není jen něco na vyplnění mezer mezi reklamami?

Kdybych měla jen vyjmenovat seriály, které stojí za pozornost, budeme tu do půlnoci. Takže se omezím jen na ty, které, v duchu nadpisu, zemřely dřív, než si zasloužily.

Firefly (*20.září 2002 - †20. prosince 2002 po 14 epizodách)

Sci-fi/western od Josse Whedona zasazený do čínsko-amerického retrovesmíru. Posádka lodi Serenity, vedená kapitánem Malem Raynoldsem se protlouká, jak se dá – legálně i nelegálně. Jednoho dne na palubu vstoupí tajemný cizinec s ještě tajemnější bednou...

Můžete čekat skvělé charaktery, vybroušené dialogy a originální kombinaci westernové estetiky s klasickou space operou. Navíc velké plus pro ty, kterým přijde scifi nerealistická – nesetkáte se zde s žádnými mimozemšťany, laserovými zbraněmi a hlučnými výbuchy ve vesmíru. Do ticha vesmírné prérie zní jen nezapomenutelný country soundtrack.

Terminator: The Sarah Connor Chronicles  (*14. ledna 2008 - †10. května 2009 po 31 epizodách)

Fanouškům filmové série Jamese Camerona jistě není jméno Sarah Connor neznámé. Tento seriál navazuje na události druhého dílu, ale odtud už jde vlastní cestou.

Johnu Connorovy je 16 a život na útěku už mu dost leze na nervy. Věčné střídání škol, nebezpečí a řeči o předurčení by zlomily i mnohem silnější osobnosti, než je citově poněkud labilní puberťák.

Jak ale název napovídá, hlavním hrdinou není John, ale jeho matka Sára v podání Leny Haedey, která zdatně sekunduje Summer Glau v roli mladé terminátorky Cameron. A i když nemáte rádi scifi, můžete se těšit na psychologický příběh o tom, co je matka schopna udělat, aby ochránila své dítě. A taky o tom, co vlastě dělá člověka člověkem.

Dead like me (*27.červen 2003 - †31. října 2004 po 29 epizodách)

Georgia Lass byla naprosto průměrná. Potom umřela.

Normální seriál by takhle sotva mohl začít. Ale Dead like me není normální seriál.

Potom, co zemře, se z Georgie stává Smrtka – bytost, která sbírá lidské duše těsně předtím, než jejich majitelé zemřou. To ale není ideální zaměstnání – nedostáváte zaplaceno, takže pokud si nepřivyděláváte okrádáním mrtvých, musíte prostě pracovat. Vlastní rodina a přátelé vás nepoznávají a každodenní umírání nikomu na optimismu nepřidá. Není se čemu divit, že Smrtky (a Smtrťáci) dokážou být pěkně cyničtí.

Seriál s báječným černým humorem, který ale umí být i hodně dojemný. A vlastenky potěší celkem povedený český dabing.

Caprica (*22. leden 2010 - †30. listopad 2010 po 18 epizodách) 

Prequel k úžasné Battlestar Galaktice, odehrávající se asi 60 let před ní. Vesmírné lodě, roboti a virtuální realita, ale také psychologické drama. Seriál se dotýká témat jako náboženství, terorismus a etnicita, aniž by spadl na úroveň „pozor, pozor, MORÁLNÍ POSELSTVÍ“, která je bohužel typická pro současné české seriály.  A to všechno okořeněné estetikou 50. let a úžasnou hudbou Beara McCrearyho

Wolviecat

Pozn.red. : Text nebyl redakčně upraven

________________

Tak jsem si vaše odkazy opravdu pečlivě stáhla a prohlídla. Víte, já myslím, že to není o tom, že bychom na Ženě-in jenom nadávaly a vzpomínaly, ale spíš o tom, že české seriály jsou nám tak nějak bližší. Ale moc děkuji, že jste napsala. Příspěvek je velmi kvalitní.
Pěkný den se seriály - mladými, starými, českými i zahraničními :)
Saša

 

Tématem dnešního dne 16. listopadu jsou: Televizní seriály
Téma pro dlouhé podzimní a zimní večery jako stvořené.

  • Který televizní seriál patří k vašim nejoblíbenějším?
  • Srovnáváte kvalitu současných seriálů s těmi minulými?
  • Máte radši naše televizní seriály nebo zahraniční?
  • Sledujete i animované seriály?
  • Vzpomene si ještě některá z vás na Majku z Gurunu :)
  • A co takový F. L. Věk?
  • Anebo Okresní přebor anebo Comeback?
  • Jé, a teď jsem si vzpomněla i na moji milovanou Takovou normální rodinku, podle mě pokračování po x letech už byl pěkný prů…
  • Mělo by se vůbec pokračovat v natáčení dalších sérií?
  • Nemusíme chodit daleko, např. taková Nemocnice na kraji města.

Na mysl se mi derou desítky, ba stovky seriálů.

Nenechávejte mě v tom a pište.
Pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z vás odměním malým dárkem. Co si dáme k televizi? Kávičku v hrníčku. A když nás nebude seriál bavit, vypneme ho a přečteme si knížku. Pro jistotu posílám dvě.

darecekk

Reklama