Novinky

Winnie the Pooh: Babi, díky

S láskou a citem napsaný příspěvek přišel od čtenářky s nickem Winnie the Pooh. Přenesme se společně s ní do doby, když nám naše babičky chystaly výbavy, tedy alespoň některým.

Moje babička, která se narodila v roce 1908, pocházela z početné a chudé rodiny. Celý život se musela pěkně otáčet a zřejmě díky tomu, co sama prožila, začala už v našem raném dětství mojí starší sestře a mně pořizovat výbavu. Nejen hrnce a cibulákovou jídelní soupravu, ale i ručníky, utěrky a také lůžkoviny. Babička uměla šít péřové prošívané deky, byla tím vyhlášená, a nám je tedy samozřejmě také našila pro celé naše předpokládané budoucí rodiny. A také vlastnoručně vyrobila spoustu sad povlečení. Samozřejmě z těch látek, které byly tehdy dostupné. V té době byl vrcholem ložního přepychu bílý damašek, takže většina ložního prádla byla právě bílá, jen pár kousků bylo barevných, ale to byly většinou takové ty vzory, jak by se řeklo, na chalupu, prostě jiný výběr tehdy nebyl. Musím podotknout, že vše bylo ušito přepečlivě s opravdovou láskou, knoflíkové dírky všechny ručně obšívané.

Bohužel, já holka mladá a hloupá, jsem svého času většinou toho všeho pohrdla. Po sametovém převratu k nám pronikly modernější matriály, barevné dezény povlečení, krásnější barvy ručníků. Z výbavy, kterou mi nachystala starostlivá babička, jsem si vzala jen pár kousků do začátku a postupně si dokupovala, co se mi líbilo a co nabízel světu otevřený trh. A tak nadýchané péřové deky ležely bez povšimnutí v objemném peřiňáku v domě mých rodičů a v prádelníku zůstalo nepoužité pečlivě zabalené povlečení. A my spali pod lehkými dekami z dutého vlákna a jako první povlečení jsem si koupila temně fialové s palmami.

Ale jak se říká, všeho do času a odříkaného největší krajíc. Před dvěma lety jsme se z města přestěhovali do domku na venkov. Vytopit takový dům není žádná legrace. V ložnici navíc netopíme vůbec a tak jsem první zimu spala pod dvěma dekami a v tlustých ponožkách. Před druhou zimou mi moje maminka připomněla, že jí stále ještě zabírají místo moje peřiny od babičky. A tak dva naducané kousky vypluly po více jak 20 letech na světlo boží. Pod jednou spím já a druhou si vyžádala dcera. Manžel o peří nestojí, má stále svoji tenkou deku, které říkám cachtička, a stejně je mu horko. Ale já jsem po celou zimu trávila noci zachumlaná do měkoučké peřiny a ani v těchto chladných dnech se jí ještě nehodlám vzdát

No a nedávno došlo i na povlečení. Od fialových palem, které už dávno zmizely v propadlišti dějin, jsem se už dávno posunula k decentnějším barvám i vzorům a nedávno mě napadlo prozkoumat svoji výbavu. A tak jsem po letech rozvázala objemný balík plný netknutého naškrobeného povlečení. Vybrala jsem si zatím jen jednu sadu a zbytek uložila zpátky, ale nemusí být všem dnům konec. Doma jsem se hned dala do převlékání peřin. Ani jsem to donesené neprala. Bylo uložené porubu, naškrobené a tak nádherně voňavé po levanduli, kterou moje babička milovala a ukládala ji v plátěných sáčcích mezi čisté prádlo. Byl by hřích to prát. A tak teď spíme ve voňavém bílém damašku, který na barevném prostěradle vypadá prostě úchvatně.

Babi, díky!

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

____________________________

Tak teď jste mě dostala. Normálně mi kanou slzy dojetí. Jako bychom měly stejnou babičku.
Moc děkuji za krásný příspěvek, který pohladil. Jako ruce našich babiček, když pro nás tu výbavu chystaly...

Krásný den
Saša

Téma dne 5. června 2012: Ložní prádlo

 • Jak často měníte ložní prádlo?
 • Jaký upřednostňujete druh? Krep, bavlnu, satén …
 • Řídíte se tím, co právě frčí? Zejména u dětí (viz. My z Kačerova)
 • Vybíráte si povlečení podle kvality?
 • A také podle vzhledu? Jakou barvu máte nejraději?
 • Žehlíte povlečení?
 • Mají (měly) vaše děti třeba nějaké specifické přání ohledně povlečení?
 • Ustýláte každý den, nebo jenom peřiny přehodíte?
 • Pokud máte možnost, dáváte peřiny vyvětrat ven?
 • Myslíte, že dnešní ložní prádlo je kvalitní?

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz
a můžete přiložit i fotografii vašeho ložního prádla, třeba vyhrajete právě na základě toho nejhezčího :)

CENA pro výherkyni

Partnerem tématu je společnost Matějovský, přední český výrobce ložního povlečení. Je jedničkou na trhu s ložním povlečením, prostěradly, ručníky, a od června 2011 nabízí svým zákazníkům také noční prádlo pod značkou Matějovský Collection. Své produkty nabízí přes e-shop a ve vybraných prodejnách bytového textilu. Více najdete na www.matejovsky-povleceni.cz.
Cena pro vybranou čtenářku je voucher na nákup na na www.matejovsky-povleceni.cz v hodnotě 1000,- Kč

 

   
05.06.2012 - Čtenářské příspěvky - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [11] ekleinovka [*]

  Krásně napsánoSml67

  superkarma: 0 05.06.2012, 20:28:52
 2. avatar
  [10] hubajda [*]

  take jsem dostala damaskove periny

  superkarma: 0 05.06.2012, 19:26:04
 3. [9] magic11 [*]

  Nebyla tvoje babička náhodou moje babička? Všechny ty babičky byly stejné a po letech jako když jsem našla Sml67Sml16

  superkarma: 0 05.06.2012, 18:00:47
 4. [8] Trefa [*]

  Trefa:hezky clanek,driv byly periny plne praveho peri.povlaceni opravdu damaskove nebo bavlnene.zadna umelotina jako dneska.prosivane deky hraly krasne.byly prijemne na tele.

  superkarma: 0 05.06.2012, 16:44:36
 5. avatar
  [7] saruz [*]

  Také jsem dostala od babičky do výbavy damaškové povlečení a dodnes nám skvěle slouží. Sml22

  superkarma: 0 05.06.2012, 15:53:54
 6. avatar
  [6] LudPa [*]

  Taky vzpomínám na spaní u babičky v naducaných peřinách.Když viděla jak do nich skáčeme šipky, tak se snad poprvé a naposledy na nás rozzlobila.

  superkarma: 0 05.06.2012, 15:52:44
 7. avatar
  [5] SStream [*]

  Nádherně napsané....  U babičky jsem taky spávala v damašku Sml16 Do výbavy se mi už však podobného pokladu nedostalo, a tak jsem si pak nakupovala sama. A že mi trvalo než jsem zjistila, jak markantní jsou rozdíly v materiálech....

  superkarma: 0 05.06.2012, 15:43:47
 8. avatar
  [4] Jindriska8 [*]

  Damašek je krásný materiál a dneska stojí velké peníze.Dříve každá nevěsta měla připravené věno,hlavně,ručníky,utěrky a povlečení.Sml22

  superkarma: 0 05.06.2012, 15:38:36
 9. avatar
  [3] carmi [*]

  Hezké a miléSml16

  superkarma: 0 05.06.2012, 15:34:37
 10. [2] Maryene [*]

  Hezké, vzpomínky ožívají i u mě.

  superkarma: 0 05.06.2012, 15:31:41
 11. avatar
  [1] Hanula [*]

  Sml16miluju spát v zimě pod hřejivou dekou - kouká mi jen nos

  superkarma: 0 05.06.2012, 15:27:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme