Na přetřes přicházejí v médiích opět církevní restituce. Zabývá se jimi obsáhle dnešní deník Právo, který sumarizuje, že by církve mohly od státu dostat zpět až 30.000 hA zemědělské půdy, 142.000 hA lesů a 59 miliard korun za nevydaný majetek...

204 staveb a 41.674 zemědělských pozemků – to je současný stav žádostí církví o restituce majetku zabaveného o 25. únoru 1948. Státní pozemkový fond zatím ale vydal jen 59 pozemku. Velké církevní řády si už začínají ztěžovat na pomalost úředníků a chtějí je popohnat k soudu. Úřad se brání mnohými nejasnostmi v prokazování nároku na pozemky. Mnohdy hrají roli staré dokumenty, které je potřeba ověřit a zjistit, zda o pozemky církve nepřišly dříve.

Padají emotivní slova. Například kancléř českého velkopřevorství Maltézských rytířů Johannes Lobkowicz se vyjádřil pro Právo v tomto smyslu: „Když ukážeme jednoznačné dokumenty a oni nebudou chtít vydávat, budou mít na pozemkovém úřadu problém. Mám velké finanční zázemí v Římě a budu se soudit, až budou ti lidé červení v obličeji z facek, které budu rozdávat.“

Více v obsáhlém článku například zde...

Přiznám se, že celý problém restitucí (a to obecně) považuji za obrovskou botu. Jakmile se začne navracet jakýkoli majetek, dochází k problémům. Za mnohem spravedlivější systém bych považoval přerozdělení majetku, který si stát myslí, že má nějakým způsobem neoprávněně rovným dílem třeba mezi daňové poplatníky či charitativní organizace, nebo jinak potřebné.

Restituce jen vyvolávají zbytečné emoce, a důvod je víc než jasný. Opírají se totiž o uměle určenou hranici, kterou lidé nechtějí akceptovat a závidí si. Vrátíme se před únor ´48. A proč se nevrátíme před Masarykovy pozemkové reformy? A proč se nevrátíme před Bílou horu?

Všechny pozemky vlastnil dřív (a tady si dosaďte libovolný časový úsek) někdo jiný a jejich stávající vlastník je nabyl čistou či nečistou formou (koupil je či zabral). No a co? Zkrátka, koukám-li se na jakékoli restituce, napadá mě jediné: What the Fake?

A co napadá vás?

  • Anotační obrázek podléhá licenci (cc), více viz: Wikipedia.org
Reklama